Bol Kolajen, Bol Şifa:

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi

Bol Kolajen, Bol Şifa:

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
Neşe Ümit Tan
Dızmana ile büyüdüm, ıslak hamburger ile yaş alıyorum.
Neşe Ümit Tan
63258 takipçi283 içerik

Sıkça Yenen Konular

4
Neşe Ümit Tan
Ocak 22, 2020
10 dakika
4.5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 17, 2019
15 dakika
4.5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 15, 2019
5 dakika
4.5
Cemre Özgüzel
Mart 22
20 dakika

Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça uzun saatler kısık ateşte yavaş yavaş pişerek kolajenin çözünebilir hale gelmesini sağlıyor ve ardından jel kıvamında bir karışım elde ediyoruz. Dilediğiniz yemeklere, çorbalara ekleyebileceğiniz hatta sade haliyle sadece ısıtarak üzerine çeşitli baharatlar ekip tüketebileceğiniz şifa dolu ve bağışıklığınızı güçlendirecek nefis bir tarif bu.

Elbette kemikli ilik suyu yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar var. Bunlardan birincisi kemiklerinizin güvenilir, mümkünse hormonsuz besi yapan hayvan çiftliklerinin ürünlerinden temin edebilmeniz. İkincisi ise kullanacağınız pişirme ekipmanı. Uzun süre pişeceği için ince tabanlı tencerelerinizi tercih etmenizi önermiyoruz. Biz pişirme süresini azaltmak için düdüklü tencerede pişirdik. Hazırladığınız kemikli ilik suyunu porsiyonlayarak buzlukta dondurabilir, böylece farklı öğünlerde azar azar kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 litre

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

4 saat

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg.ilikli kemik
  • 2 yemek kaşığıelma sirkesi(veya beyaz sirke)
  • 3 litresu

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifinin Püf Noktası

Kemikli ilik suyunu hazırlamaktaki püf noktalardan birisi mümkün olduğunca kısık ateşte uzun süre kaynatmadan pişirmektir. Böylece kolajen suda çözülebilir hale gelir. Çeşme suyu gibi sert suları tercih etmeyin, muhakkak içme suyu kullanın.

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifinin Pişirme Önerisi

Kemik suyunu hazırlarken içerisine soğan, sarımsak, zerdeçal, karabiber, tuz ve defne yaprağı gibi malzemeler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Böylece hem lezzet açısından daha kolay tüketebilir hem de besleyici değerini artırmış olursunuz.

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kemiklerinizi soğuk suyla iyice yıkayın. Mümkünse 30 dakika soğuk su içerisinde beklettikten sonra suyunu süzün ve kenara alın.

  2. Düdüklü tencerenize kemikleri yerleştirin. Üzerine suyunu ekleyin ve sirkesini koyun. Tencerenizin genişliğine göre kemiklerin üzerini örtecek kadar su ekleyin. Suyunuz içme suyu olmalıdır.

  3. En kısık derece ocağa alarak 20 dakika kadar suyun ısınmasını bekleyin. Üzerinde biriken tortu ve köpükleri temizledikten sonra kapağını kapatın ve pişmeye bırakın.

  4. En az 4 saat, tercihen 8-12 saat arasında en kısık ateşte ve en küçük ocak gözünde pişmeye bırakın. Ne kadar uzun süre pişirirseniz, o kadar besleyici olacak ve kolajen daha çok çözülebilir hale gelecektir.

  5. Size uygun süre içerisinde pişirdikten sonra soğuması için oda sıcaklığında dinlendirin. Bu süre içerisinde jelleşerek kıvamı koyulaşacaktır. Üzerinde yağ tabakası birikebilir. Yoğun ve jel kıvamda olması kemik suyu için aranılan bir özelliktir.

  6. Soğuduktan sonra porsiyonlayarak buzlukta saklamalısınız. Buzlukta saklamayı tercih etmiyorsanız 3-4 gün içerisinde tüketmelisiniz. Afiyet ve şifa olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?