simplyrecipes.com

Bir Gece Bekletme Derdi Hiç Olmasın: Kuru Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Evimizin kilerinde ya da bakliyat saklama kaplarının içinde mutlaka bir kuru fasulye vardır. Ancak bakliyatlar kimi zaman ısı değişimleri nedeniyle ya da bazıları çok taze olmaları nedeniyle böceklenebiliyor, çabuk bozulabiliyor. Bu hızlı bozulmaları gösterebilen bakliyatlardan biri de kuru fasulye. Üstelik nohut gibi kuru fasulyenin de bir gece önceden mutlaka bekletilmesi gerekiyor. Bazen canımız o gün kuru fasulye çektiğinde 1 gün mutlaka bekletmek gerektiğini farkedip vazgeçebiliyoruz.

Hadi gelin bugün hem daha uzun süre dayanmasını sağlamak için hem de canımız her istediğinde çıkarıp afiyetle tüketebilmek için kuru fasulyeleri buzlukta saklamayı öğrenelim. Bundan sonra bir gece bekletme derdimiz de hiç olmasın. Buyursunlar.

Kuru fasulye buzlukta nasıl saklanır?

kuru-fasulye-yapilis1

Eğer vaktiniz varsa kuru fasulyeleri bir gece önceden suyun içerisine koyun. Ertesi gün suyunu boşaltıp yeniden su ekleyerek tencereye aktarın. Orta ateşte üzerindeki köpükleri ala ala kaynatın. Eğer vaktiniz yoksa kuru fasulyelerinizi 40 dakika suda bekletin. Ardından düdüklü tenceredeye alarak yumuşayana kadar pişirin.

Fasulyeleriniz hafif yumuşadıktan sonra oda sıcaklığında dinlendirin. Ardından kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine kuru fasulyelerinizi pay edin. Ağızlarını güzelce kapatıp buzluğa aktarın.

https://www.simplyrecipes.com/recipes/how_to_freeze_soup_beans_and_broth/

simplyrecipes.com

simplyrecipes.com

Buzlukta bekleyen fasulyelerinizi kullanmak istediğinizde 10-15 dakika öncesinde çıkarıp bir süre oda sıcaklığında dinlendirin. Ya da dilerseniz poşetten çıkarıp sıcak suyun içerisinde bir süre dinlendirdikten sonra kullanın. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?