Hep Hazırda Olsun, Zamandan Kazandırsın: Buzlukta Nohut Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Buzlukta saklanan malzemeler, yemek yaparken hayatımızı kurtarıyor, zamandan kazandırıyor. Mantısından sarmasına, böreğinden patatesine, köftesinden patlıcanına birçok şeyi buzlukta saklama şansına sahibiz. Hadi gelin bugün bir de buzlukta olduğunda neredeyse yemeklerimizin tümünü kurtarabilen, bir kere hazırladığında uzunca süreler saklanabilen nohutları hazırlayalım hep birlikte.

Haşlanma süresini kısaltacak yöntemlerimiz de mevcut üstelik. Hadi nohutlarımızı alalım. Buzdolabı poşetlerimizi de hazır edelim. Pişireceğimiz tüm yemeklere lezzet katacak nohutlarımızı koyuyalım öyleyse.

Buzlukta nohut nasıl saklanır?

nohut-buzlukta-nasil-saklanir1

En klasik yöntemiyle nohut haşlamak istersek 1 gece önceden mutlaka suda bekletmek şart oluyor. Ertesi gün su ilavesiyle, üzerinden köpüklerini ala ala haşlamayalım. Eğer vaktimiz yoksa ve nohutlarımızı bir gece önceden haşlamayı da unuttuysak daha pratik bir yöntemi de mevcut. O yöntem için sizi şu içeriğimize doğru alalım: Bir Gece Önceden Islatmadan da Pişirmek Mümkün: Nohut Nasıl Haşlanır?

nohut-nasil-haslanir3

Nohutlar haşladıktan sonra sularını süzdürüp oda sıcaklığında ılımaya bırakın. Soğumadan kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine aktarmamaya özen gösterin. Buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere haşlanmış nohutlarınızı pay edin. Ağızlarını hava almayacak şekilde kapatın. Buzluğa atın.

oneingredientchef.com

oneingredientchef.com

Buzlukta bekleyen nohutlarınızı 6 ay - 1 seneye kadar (eğer dolabınızda herhangi bir ısı değişimi, bozulma olmazsa) taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Kullanmadan kısa bir sürece önce çıkarıp oda sıcaklığında biraz çözünmesini sağlayabilirsiniz.

nohut-buzlukta-nasil-saklanir4

Eğer çözünmemişse poşetin içerisinde çıkarıp bir kaba alın ve üzerine sıcak su ilave ederek nohutlarınızı hızlı bir şekilde çözdürün. Yemeklerinizin içerisine kullanabileceğiniz gibi, salatalarda ya da mezelerde de kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?