uzun-yolda-et-nasil-tasinir-temmuz-2021

Kurban Bayramı Sonrası Memleketinden Dönecekler Buraya: Uzun Yolda Et Nasıl Taşınır?

Favorilerime
Ekle

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte memlekete doğru yolculuklar tüm hızıyla başladı! Uzun yola çıkmadan önce arabaların son kontrolleri yapıldı, otobüs ve uçak biletleri deseniz günler, hatta haftadan önce hazırlandı. Peki ya et taşımanız gerekirse yeterince hazırlıklı mısınız? Hadi gelin uzun yolda et nasıl taşınır, kurban eti nasıl bozulmadan bir yerden bir yere götürülür, öğrenelim.

Sözün kısası siz de bayramı, yaşadığı yerden uzaktaki o güzelim memleketlerinde geçirecek olanlardansanız büyük ihtimalle dönüş yolunda çok işinize yarayacak bir soruya yanıt veriyoruz bu kez: Kurban eti yolculukta nasıl taşınır?

Biliyorsunuz, et oldukça hassas davranılması gereken bir yiyecek. Söz konusu bir de uzun yolculuklar olunca çok daha dikkatli olunmalı, sağlığı tehlikeye atacak hiçbir yöntem uygulanmamalı. Peki ama bu nasıl mümkün olur?

Buyurunuz, uzun yolda et nasıl taşınır anlatmaya başlıyoruz.

Uzun yolda et nasıl taşınır, kurban etini yolculukta taşımak mümkün müdür?

uzun-yolda-et-nasil-tasinir-2

Bayram dönüşü memleketinizden yaşadığınız yere kurban eti götürmeyi düşünüyorsanız hem sağlığınız için hem de aracınızın kirlenmemesi için mutlaka uygulamanız gereken yöntemler var tahmin edebileceğiniz gibi.

İlk olarak kesimden gelen etin güzelce soğutulması gerekiyor. Soğuyan etlerden evinize götüreceğiniz kısmı pay ettikten sonra, bu etleri mümkünse yarımşar kilogramlık buzdolabı poşetlerine koyun. Eğer etleriniz kemikli ise, yarım kilo olacak şekilde ayıramıyorsanız en fazla 1 kilo olacak şekilde de buzdolabı poşetlerine pay edebilirsiniz.

Eğer etlerinizin çok yer kaplamamasını istiyorsanız bu aşamada eti biraz dövdürerek inceltebilir ya da tercihen kıyma haline getirerek paketleyebilirsiniz.

uzun-yolda-et-nasil-tasinir-temmuz-2021

Buzdolabı poşetlerine pay ettiğiniz etleri yolculuğa çıkmadan en az 1 gün önce dondurucuya atmalısınız. Eğer etiniz bayramın 1. günü gelir ve siz 4. günü ya da sonrasında yolculuğa çıkarsanız etlerinizin donduruda geçireceği süre uzun olacağından, içleri de güzelce donacak ve taşıma işleminiz daha risksiz bir hale gelecektir.

uzun-yolda-et-nasil-tasinir-2021-yeni

Güzelce donan etlerinizi araca yerleştirmek için ise özellikle balıkçıların nakliye için tercih ettiği "strafor kutu" ya da "köpük kutu" olarak bilinen kutulardan temin etmeniz iyi bir tercih olacaktır. Bu kutulara yapı marketlerden, nalburlardan ya da online alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bu kutular sızdırma yapmayacağı gibi dışarının sıcaklığını da iç kısmına hızlıca iletmeyecek ve etleriniz daha güvende olacaktır.

buz-akusu-temmuz-2021

Tabii yapmanız gerekenler bu kadarla sınırlı değil. Strafor kutu ya da köpük kutu dediğimiz bu kutuların içlerini de güzelce soğutmanız gerekiyor. Bunun için de piyasada "buz aküsü" ismiyle anılan, jel ya da kaset şeklinde olan buz kalıplarından temin etmelisiniz. Bu buz aküleri buzun klasik buz kalıplarından çok daha uzun süre erimeden kalmasını sağlıyor, bu da onları uzun yolculuklar için daha kullanışlı bir hale getiriyor.

Bol bol alacağınız buz akülerini strafor kutunun hem altına, hem etlerin arasına hem de üstüne yerleştirmeniz gerekiyor. Böylece dondurucudan çıkarıp doğrudan kutulayacağınız etler hiç çözülmemiş oluyor ve bildiğiniz gibi etler zaten bir kez çözdürüldükten sonra hemen kullanılması gereken yiyeceklerden olduğundan en sağlıklı taşıma yöntemlerinden biri bu yöntem oluyor.

tasinabilir-buzluk-temmuz-2021

Farklı ve çok daha pratik bir yöntem olarak "taşınabilir buzluk"lardan alabilirsiniz. Ancak dikkat, etin buzlukta muhafaza edileceği en ideal sıcaklığın -18 derece olduğunu unutmamalı ve buna uygun olarak bulabildiğiniz en düşük ısıya inebilen, sağlam buzlukları tercih etmelisiniz.

Kahvaltılık Kavurma Tarifi

Kahvaltılık Kavurma Tarifi

Tüm bunların yanında çiğ et taşımak her zaman çok riskli olduğundan yolculuğa çıkmadan önce etlerinizi güzelce pişirerek de taşımayı seçebilirsiniz. Yine güneş ışığından ve sıcaktan çok güzel bir şekilde korumanız gereken pişmiş etlerinizin bozulma ihtimali daha aza inecek ve içiniz rahat bir şekilde tüketebileceksiniz. Pişmiş etlerinizi de dilerseniz birkaç gün önceden dondurabilir ve yine yukarıda anlatılan yöntemleri uygulayarak arabanızda gönül rahatlığıyla taşıyabilirsiniz. Özellikle uzun süre afiyetle yiyebileceğiniz kavurmalar hazırlamanızı öneririz. Buyursunlar, nasıl yapacağınızı detaylarıyla öğrenmek isterseniz sizi hemen böyle alabiliriz: Kahvaltılık kavurma tarifi

Önemli bir not: Et, özellikle de çiğ et taşımak sağlık açısından birçok sorun teşkil edebildiğinden oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Yukarıdaki yöntemleri sıraladık ancak yolunuz çok uzunsa, öncesinde etlerinizi donduracak ya da pişirecek yeterince vaktiniz yoksa ya da aklınızda uyguladığınız yönteme veya aldığınız sonuçlara dair en ufak bir şüphe varsa, saatler sürecek çok ama çok uzun bir yolculuğa çıkacaksanız bu yöntemleri dahi uygulamamanızı, mümkünse Kurban Bayramı'nın tadını memleketinizde çıkarıp eve sağlıkla ve güvenle dönmenizin en iyisi olacağını söylemeden geçmeyelim. Özellikle otobüs gibi toplu taşıma yöntemleri ile ulaşımınızı sağlayacaksanız et taşımamanız çok daha iyi ve sağlıklı olacaktır, aman diyelim. Kendiniz ve aileniz için güzel bir şey yapmak isterken farkına bile varmadan kötü sonuçlar almayın, sağlığınızı riske atmayın.

Unutmadan, şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: Buzlukta Et Nasıl Saklanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?