Mutfakta Zaman Kazandırır: Buzlukta Yemeklik Patlıcan Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Tüm yaz patlıcanları afiyetle yedik. Tadına doyamadık. Patlıcanların en lezzetlilerini yaz mevsiminde bırakıyoruz diye hiç üzülmeyin. Kışın canınız istediğinde dolaptan çıkarıp afiyetle tüketeceğiniz patlıcanları hazır etmek için buradayız. Özellikle çalışıyor, okuyor ya da vaktinizi çok da mutfakta harcamak istemiyorsanız, tüm kış hayatınızı kurtaracak, zamandan kazandıracak enfes bir tarifle karşınızdayız. Bu yöntemle artık işiniz çok kolay!

Buzlukta yemeklik patlıcan nasıl saklanır?

kislik-patlcan

İlk aşama patlıcanları soymak ve doğramakla başlıyor. Patlıcanlarımızın acılıklarının tamamen çıkması için soğuk ve tuzlu suyun içinde bekletmek gerekiyor. Acı suyu çıktıktan sonra patlıcanlarımız pişirmeye hazır. Kışlık patlıcanın olmazsa olmazlarının başında bolca domates geliyor pek tabi. Bu tarifin içerisine soğan ya da sarımsak eklenmiyor. Çünkü buzlukta bekletileceği için hem koku yapabilir hem de uzun süre buzlukta kalınca lezzetleri bozulabilir.

kislik-patlican-tarifi

Patlıcan yemeği için gerekli olan biberleri tavada yağ ile birlikte güzelce çevirdikten sonra domates ve patlıcanları ekleyerek pişmeye bırakın. Çok fazla pişirmeyeceğiz. Orta ayarda pişmesi yeterli. 5 patlıcan için 4 domates kullanmak ve su ilave etmeden pişirmek yeterli olacaktır.

kislik-patlcan3

Dilerseniz içerisine tuz ve karabiber de ilave edebilirsiniz. Patlıcanlarınız orta derecede pişince buzluğa atılmak üzere hazır olacaklar demektir. Ocaktan alın, patlıcanlar güzelce soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine pay ederek buzdolabına kaldırın. Tüketmek istediğiniz zaman buzdolabından çıkarıp kavrulmuş soğan, et ve diğer malzemelerle buluşturarak, ya da sadece buzlarının çözülmesini bekleyerek tüketebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?