pirasa-nasil-saklanir-3

3 Pratik ve Farklı Yöntemle: Pırasa Nasıl Uzun Süre Bozulmadan Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Sebzeleri, meyveleri mevsiminde yemek gibisi yok, doğruya doğru. Ama içlerinde öyle kısa bir süre bizimle olanlar var ki daha tadına doyamadan mevsimleri hızla geçiyor, bir sonraki yıla kadar onları taze taze bulmak mümkün olmuyor. İşte tam da bu noktada devreye buzdolaplarımız ya da dondurucularımız giriyor.

Bu kez de pırasayı uzun süre saklamanın yollarını öğrenmek için bir aradayız. Faydalarıyla her mutfağa bol bol konuk edilmesi gereken bu efsane tadı nasıl güvenle saklarız, öğrenmek istiyorsanız sizi de hemen aşağıya doğru alabiliriz.

Pırasa nasıl saklanır, nasıl bozulmadan, uzun süre sağlıkla muhafaza edilir tüm yöntemleriyle anlatıyoruz, buyursunlar...

Minik bir not: "Ben pırasayı bir türlü sevemedim gitti" diye düşünenler pırasa ile yapıp afiyetle yiyebilecekleri farklı tarifleri hemen öğrenmeli. Tam da bunun için sizi şuraya da bekleriz: Pırasayla Yapabileceğiniz 17 Leziz Tarif

İçindekiler

  • Pırasa nasıl uzun süre saklanır?

pirasa-nasil-saklanir-1

Aldığınız taptaze pırasaları uzun süre sağlıkla muhafaza edebilmek için tabii ki evinizdeki dondurucudan destek almalısınız. Pırasa ile pişireceğiniz yemeklere göre en uygun yöntemi seçmek içinse bu 3 farklı yöntemi mutlaka bilmelisiniz. Pırasa nasıl saklanır, ilk ve en pratik yöntemiyle anlatmaya başlayalım.

  • 1. Pırasayı çiğden buzluğa koyma

pirasa-nasil-saklanir-3

Pırasayı güzelce yıkayıp temizleyerek işe başlayın. Temizlerken bir süre sirkeli ya da karbonatlı suda bekleterek üzerindeki tüm zararlı maddelerden, tozdan ve kirden kurtulun. Ardından hangi yemekleri pişiriyorsanız ona uygun olarak uzun uzun ya da yuvarlak yuvarlak dilimleyin. Geniş bir tepsinin içine pişirme kağıdı yerleştirin, üzerine pırasa dilimlerini birbirlerine çok değmeyecekleri şekilde yerleştirip dondurucuya atın ve bu şekilde 1 saat donmalarını sağlayın. Bu işlemin ardından donuk haldeki pırasa dilimlerini hızlıca buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere aktarın. Pırasaları poşetlere pay ederken her yemek için birer porsiyon olacak şekilde koymaya özen gösterin. Son olarak poşetlerin her birinin üzerine o günün tarihini not edin ve hızlıca buzluğunuza yerleştirin. İşte bu kadar!

  • 2. Pırasayı şoklayarak dondurucuda saklama

pirasa-nasil-saklanir-4

Pırasaları renginden, vitamin değerinden ve tadından ödün vermeden saklamak için uygulanan en yaygın yöntemlerden biri de şoklayarak saklama. Bu yöntemi uygulamak için de öncesinde tabii ki pırasalarınızı güzelce yıkayıp temizleyin ve kullanacağınız yemekleri de göz önünde bulundurarak uzun ya da yuvarlak dilimler halinde kesin. Ardından bir tencere kaynar su hazırlayın. Tencerenin hemen yanına ise içi buzlu su dolu geniş bir kase çıkarın. Pırasa dilimlerinizi geniş, tel bir süzgece alın. Tel süzgeci önce tencerede kaynayan suyun içine sokun. 3 dakikayı geçmeyecek şekilde kaynar suyun içinde bekletin. 3 dakika biter bitmez tel süzgeci kaynar sudan çıkarın ve bu kez içi buzlu su dolu kabın içine koyun. Burada da 2-3 dakika beklettikten sonra buzlu sudan da pırasaları çıkarın. Pırasaların üzerindeki tüm suyun süzülüp gitmesi için bir süre temiz bir bezin ya da kağıt havluların üzerine pırasaları yayın. Üstlerinde hiç su kalmayan pırasa dilimlerini dikkatlice buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlere yerleştirin. Yerleştirirken yine birer porsiyon olacak şekilde pay etmeyi unutmayın. Poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatıp üstlerine o günün tarihini not edin ve dondurucuda güvenle saklamaya başlayın.

  • 3. Pırasayı haşlayarak buzluğa koyma

pirasa-nasil-saklanir-2

Son yöntem ise pırasaları haşlayarak saklamak. Eğer pırasayı genel olarak haşlayarak kullandığınız tarifler yapıyorsanız bu yöntem sayesinde pırasayı sonradan kullanmak çok pratik olacak demektir. Bu yöntem için de öncelikle pırasaları temizleyip kullanacağınız şekilde dilimleyin ve doğrudan kaynayan suyun içine atıp haşlayın. Ardından pırasaları haşlanmış sudan çıkarıp yine temiz bir bez ya da kağıt havlular yardımıyla kurulayın. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra poşetlere pay edip üzerine tarih yazın ve buzluğa kaldırın. Ellerinize sağlık.

  • Pırasayı dondurucuda saklarken bilinmesi gerekenler

Ekşili Pırasa Yemeği Tarifi

Ekşili Pırasa Yemeği Tarifi

Pırasayı yukarıdaki 3 yöntemden hangisiyle saklarsanız saklayın, aşağıdaki bu konular da mutlaka aklınızda bulunsun:

  • Pırasayı saklamadan önce güzelce temizlediğinizden emin olmalısınız. Aksi halde pırasanın üzerinde kalan zararlı maddeler, özellikle çiğ saklama yönteminde daha hızlı bozulmalarına sebep olacaktır.
  • Pırasayı haşlayarak saklarsanız 3-4 ay içinde, çiğden saklarsanız 5-6 ay içinde, şoklayarak saklarsanız ise 7-8 ay içinde tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer saklarken poşetlerin üzerine yazdığınız tarihler bu sürelerden daha uzun olursa sakladığınız pırasaları yemeniz önerilmez, aman dikkat.
  • Pırasaları koyduğunuz buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlerde ufacık da olsa bir delik, kesik bulunmadığından emin olmalı, poşetlerin ağzını hiç hava almayacak ve içinde fazla hava kalmayacak şekilde kapatmalısınız.
  • Dondurucuda sakladığınız pırasaları kullanmak üzere dondurucudan çıkardığınızda uzun uzun çözülmelerini beklemeden pişirme işlemine başlayabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?