Frambuazlı Brownie Tarifi

Kusursuz Bir Brownie Yapmanın 6 Önemli Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Kim istemez ki mükemmel bir brownie yapsın ve herkes o brownie'yi konuşsun. Hatta zorla tarifler istensin, "Bunu nasıl yapıyorsun canım, ne kullanıyorsun? Vallahi müthiş oluyor." desin. İster tabii ki de. Ancak tıpkı kek yapmanın, cheesecake yapmanın püf noktaları olduğu gibi brownie yapmanın da çok önemli püf noktaları vardır.

Bu yüzden kulağınızı bize verin, müthiş hatta kusursuz bir brownie yapabileceğinizi biliyoruz ve size bu brownie'yi yapabilmeniz için 6 adet püf noktası veriyoruz.

Sonrasında siz de hazırlıyor, afiyetle yiyor ve yorum olarak bize yazıyorsunuz.

Anlaştık mı?

Başlayalım.

Hangi brownie'yi yapacağınızı ve tarifinizi iyi bilin

Genel olarak karşılaşabileceğiniz iki tür brownie vardır, bunlardan bir tanesi kakaolu ıslak kek gibi daha süngerimsi bir yapıya sahip olandır, diğeri ise daha dolgun ve ince bir şekilde servis edilen browniedir. Hangisini seviyorsunuz? Kararınızı verdiniz mi? Tarif seçerken buna dikkat edin ve mantık olarak da aklınıza yatmış olmasına dikkat edin.

Malzemelerinizi, özellikle çikolatanızı kaliteli alın

Oreo Brownie Tarifi

Brownie, çikolata konusunda biraz hassastır. Genellikle brownie tariflerinde çikolata başlığında damla çikolata görürsünüz ancak normal hayatınızda kolayca yiyemediğiniz bir yiyeceği brownie'ninize koymak istediğinize emin misiniz? Biz değiliz. Bu yüzden brownie yaparken tercih etmeniz gereken çikolata da kuvertür ya da bar şeklinde olanlardır. Eğer kuvertür çikolataya ulaşamıyorsanız 9'lu bar çikolatalar da ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Tüm malzemelerinizi oda ısısına getirin

Beyaz Çikolatalı Brownie Tarifi

Brownie'nin lezzetli olmasının belki de en önemli noktalarından bir tanesi de budur: Oda sıcaklığına getirmek ve karışımı bu şekilde hazırlamak. Aksi halde benmari ya da farklı şekillerde erittiğiniz çikolata yumurtayı pişirebilir ve istemediğiniz bir sonuç ortaya çıkabilir. Tabii ki birbirine karışmayacak derecede soğuk olsunlar demiyoruz ancak sıcak değil ılık olmasına dikkat edin.

Minik bir tüyo daha verelim, malzemelerinizi sıvılar ve kurular olarak ayırırsanız kuru malzemeleri yani un, şeker ve kakao gibi oda sıcaklığında dilediğiniz gibi karıştırabilirsiniz.

Süslemeleri birbirine karıştırmayın

Bol Çikolatalı Brownie Tarifi

Neli brownie yapmak istersiniz? Bol çikolatalı, çilekli, frambuazlı ya da beyaz çikolatalı? Seçin bir tanesini ama birazcık oburluk yapıp hepsini aynı anda istemeyin. Brownie'ninizin aşureye dönmesine izin vermeyin. Bir süsleme yani iç malzeme seçin ve onunla devam edin. Ne kadar lezzetli olabileceğini göreceksiniz.

Zamanlamaya mutlaka dikkat edin

Grand Tarabya Cafe Read Brownie

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Tarife sadık kalmanız gerektiğini hatırlatmıştık. Bir diğer tarife sabit kalınası nokta ise fırının ısısını kaç dereceye getireceğiniz, ne kadar bekleteceğiniz ve totalde pişirme süresini ne kadar uzatacağınız. Brownie'yi fırından erken çıkarırsanız istemeden sufle yapmış olabilirsiniz. Yumurta kokusunu yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz.

Gerçek bir brownie'nin içi hafif akışkan olmalı, çikolata tadı damağa gelmelidir. Bu nedenle tarife sadık kalıp pişirme süresine dikkat etmeniz brownie'nin kuruyup çikolatalı kek olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemesini durdurur.

Brownie piştikten sonra sabırla soğumasını bekleyin

mamalatinatips

mamalatinatips

Son olarak brownie'yi hazırladınız, fırından çıkardınız. Durun, hemen kesmeyin. Siz hemen kesmeye çalışırsanız hem brownie'yi çatlatmış olursunuz hem de parçaları çok zor çıkarırsınız. Bunun yerine bırakın soğusun. Soğuduktan sonra tepsinin içinde kesin ve tabaklara alın. Ardından dondurmayla servis edin. Afiyet olsun efenim, mis gibi mutluluklar olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?