Kusursuz Bir Cheesecake Yapmanın 10 Önemli Püf Noktası

Cheesecake Tarifi
Azra Laiç
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Azra Laiç
17 takipçi3 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Nisan 2, 2019
Neşe Gülmez
Şubat 15
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Yaptığı en iyi şeyin yemek olduğuna inanan, keskin burunlu gurmemsi blogger Azra Laiç, Yemek.com için yazdı.

Cheesecake, cheesecake… Hakkında gerek kendi blogumda, gerek burada ya da başka yüzlerce kaynakta binlerce tarif var. Ama yine de kıvamı tutsun, tadı iyi olsun, üzerinde Büyük Kanyon gibi çatlaklar açılmasın diye düşünüyor ve endişeleniyoruz.

Yabancı menşeili tariflerde “malzemeler ve teknikler farklıyken nasıl iyi sonuç alırız” diye düşünüyor ve biraz daha endişeleniyoruz.

Ben bu endişelenme dönemlerinden geçip onlarca, yüzlerce araştırma ve denemeler sonucu sizler için "nedir bu cheesecake yapmanın püf noktaları" dedim ve hepsini derledim.

Püf noktası 1
Öncelikle ana maddesi peynir olan bir tatlıdan bahsediyoruz, bu yüzden peynir konusunda cimri olmayın. 23 cmlik bir kalıp için 900 gr civarı peynir kullandığınızda yoğun tat ve kıvam konusunda iyi bir adım atarsınız.

Püf noktası 2
Amerika’da kullanılan krem peynirlerin su oranı labneye göre daha az ve yağ oranları daha fazla ki bu cheesecake'in kıvamını oldukça etkileyecek bir durum ama tabii ki çözümü mevcut.

Su oranını dengelemek için labne peynirini süzüyoruz. Bir elek ya da süzgece birkaç kat kağıt havlu serip labneyi üzerine bırakın, yarım saat süzdükten sonra ters çevirip yarım saat daha süzün.

Yağ konusunu ise cheesecake’in dolgu malzemesine krema ya da kaymak katarak çözebilirsiniz. Bu işlemler sonucu orijinal tariftekine yakın bir doku elde edersiniz.

Püf noktası 3
Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bu işlem malzemelerin kolay karışmasını sağlayacak ve böylece karışımı gereğinden fazla çırpmanıza engel olacak.

Püf noktası 4
Kelepçeli kalıp kullanın. Böylece cheesecake’i kalıptan çıkarmakta zorlanmazsınız.

Püf noktası 5
Fırını önceden ısıtın. Böylece malzemelerin dengeli pişmesini sağlayabilirsiniz.

Püf noktası 6
Gereğinden fazla çırpmayın. Bence bu yazıdaki en önemli püf noktası bu. Çok fazla çırpmak cheesecake’in içinde çok fazla hava kalmasına, bu da tatlının çatlamasına neden olur. Bu yüzden malzemelerin karıştığını gördüğünüzde çırpmayı bırakın, hele ki yumurtaların aklarını ayırıp kabartmayı unutun derim. (Minik çatlaklar gözardı edilebilir ama büyükler de olmasın be canım.)

Püf noktası 7
Tatlı pişerken sürekli fırını açmayın ya da ortasına bir şey batırıp kontrol etmeyin. Sürekli fırını açmak, ısıyı değiştireceğinden dengeli pişirmeye engel olur. Ortasına bıçak gibi şeyler batırmaksa, o bölgenin soğurken çatlamasına neden olabilir. Cheesecakein kenarları altın sarısı ve katılaşmış ve ortası kalıbı salladığınızda hafif yumuşaksa, tatlınız pişmiş demektir.

Püf noktası 8
Kalıptan ayırın. Tatlınızı fırından çıkarır çıkarmaz bir bıçakla, kalıpla tatlı arasından geçip cheesecake’in kalıba yapışmasını önleyin. Soğutmadan kalıptan çıkarmayın.

Püf noktası 9
Soğutun. Tatlınız oda sıcaklığına geldikten sonra en az 6-8 saat buzdolabında vakit geçirmesine izin verin, böylece cheesecake kıvamını alacak ve tadı müthiş olacak.

Püf noktası 10
Sonra da yaptığınız mutheşem cheesecake’e bir bakın, gülümseyin, yavaşça, keyfini çıkararak yiyin. Yerken size neşeli bir şarkı eşlik etsin isterseniz de buyrun: Iggy Pop- The Passenger.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?