Cheesecake Tarifi

Kusursuz Bir Cheesecake Yapmanın 10 Önemli Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Yaptığı en iyi şeyin yemek olduğuna inanan, keskin burunlu gurmemsi blogger Azra Laiç, Yemek.com için yazdı.

Cheesecake, cheesecake… Hakkında gerek kendi blogumda, gerek burada ya da başka yüzlerce kaynakta binlerce tarif var. Ama yine de kıvamı tutsun, tadı iyi olsun, üzerinde Büyük Kanyon gibi çatlaklar açılmasın diye düşünüyor ve endişeleniyoruz.

Yabancı menşeili tariflerde “malzemeler ve teknikler farklıyken nasıl iyi sonuç alırız” diye düşünüyor ve biraz daha endişeleniyoruz.

Ben bu endişelenme dönemlerinden geçip onlarca, yüzlerce araştırma ve denemeler sonucu sizler için "nedir bu cheesecake yapmanın püf noktaları" dedim ve hepsini derledim.

Çikolatalı Cheesecake

Çikolatalı Cheesecake

Püf noktası 1
Öncelikle ana maddesi peynir olan bir tatlıdan bahsediyoruz, bu yüzden peynir konusunda cimri olmayın. 23 cmlik bir kalıp için 900 gr civarı peynir kullandığınızda yoğun tat ve kıvam konusunda iyi bir adım atarsınız.

Püf noktası 2
Amerika’da kullanılan krem peynirlerin su oranı labneye göre daha az ve yağ oranları daha fazla ki bu cheesecake'in kıvamını oldukça etkileyecek bir durum ama tabii ki çözümü mevcut.

Su oranını dengelemek için labne peynirini süzüyoruz. Bir elek ya da süzgece birkaç kat kağıt havlu serip labneyi üzerine bırakın, yarım saat süzdükten sonra ters çevirip yarım saat daha süzün.

Yağ konusunu ise cheesecake’in dolgu malzemesine krema ya da kaymak katarak çözebilirsiniz. Bu işlemler sonucu orijinal tariftekine yakın bir doku elde edersiniz.

Püf noktası 3
Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bu işlem malzemelerin kolay karışmasını sağlayacak ve böylece karışımı gereğinden fazla çırpmanıza engel olacak.

Püf noktası 4
Kelepçeli kalıp kullanın. Böylece cheesecake’i kalıptan çıkarmakta zorlanmazsınız.

Püf noktası 5
Fırını önceden ısıtın. Böylece malzemelerin dengeli pişmesini sağlayabilirsiniz.

frambuazli-cheesecake-lezzetlendik

Püf noktası 6
Gereğinden fazla çırpmayın. Bence bu yazıdaki en önemli püf noktası bu. Çok fazla çırpmak cheesecake’in içinde çok fazla hava kalmasına, bu da tatlının çatlamasına neden olur. Bu yüzden malzemelerin karıştığını gördüğünüzde çırpmayı bırakın, hele ki yumurtaların aklarını ayırıp kabartmayı unutun derim. (Minik çatlaklar gözardı edilebilir ama büyükler de olmasın be canım.)

Püf noktası 7
Tatlı pişerken sürekli fırını açmayın ya da ortasına bir şey batırıp kontrol etmeyin. Sürekli fırını açmak, ısıyı değiştireceğinden dengeli pişirmeye engel olur. Ortasına bıçak gibi şeyler batırmaksa, o bölgenin soğurken çatlamasına neden olabilir. Cheesecakein kenarları altın sarısı ve katılaşmış ve ortası kalıbı salladığınızda hafif yumuşaksa, tatlınız pişmiş demektir.

Püf noktası 8
Kalıptan ayırın. Tatlınızı fırından çıkarır çıkarmaz bir bıçakla, kalıpla tatlı arasından geçip cheesecake’in kalıba yapışmasını önleyin. Soğutmadan kalıptan çıkarmayın.

Püf noktası 9
Soğutun. Tatlınız oda sıcaklığına geldikten sonra en az 6-8 saat buzdolabında vakit geçirmesine izin verin, böylece cheesecake kıvamını alacak ve tadı müthiş olacak.

Püf noktası 10
Sonra da yaptığınız mutheşem cheesecake’e bir bakın, gülümseyin, yavaşça, keyfini çıkararak yiyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Aysel Öz13 Haziran 2017 11:56
Fırın ısısı ile ilgili püf noktası ise yüksek ısının çatlamaya neden olduğudur, en fazla 120 derecede pişrme yapmalı
Yanıtla
Barış Köroğlu7 Ocak 2016 15:40
Labne peyniri yerine mascarpone peyniri kullanmak daha iyi oluyor. Benim çözemediğim kabarması fırından çıkınca sönüyor sürekli
Yanıtla
Alp Tuncer 7 Ocak 2016 17:17
Yanıtla
7-8 ve 9 numaralı püf noktaları size geliyor o halde :) Fırın ısısını doğru ayarlamak, pişirme esnasında fırın kapağını açmamak ve kalıptan ayırdığınız cheesecake'i soğutmak başarıyı beraberinde getiriyor.
Amine Bekiri Saliji 10 Aralık 2017 22:30
Yanıtla
Baska bir sayfada okumustum kesinlikle firin acilmamali. Kapak acilmadan iliyanakadar kapali firinda kalmali
Neşe Baltacıoğlu14 Ocak 2015 23:28
Yeni Tariflerinizi bekliyoruz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?