2 Kolay Yöntemle Kışa Hazırlar: Biber Buzlukta Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yaz ayları gelince lezzetlerine lezzet katılan, enfes biberler! Yazın sonlarına doğru onları o kadar taze ve lezzetli yiyemeyecek olmanın telaşı kaplar içimizi. Sadece biberler de değil, diğer sebzelere de özlem yaşanır. Patlıcanlar, domatesler kurutulur, buzluklarımızda bamyalar, taze fasulye için yer açılır. Biberlerden de enfes turşular kurulur, soslar yapılır, salçalar güneşe serilir. Bunun yanında taze bir şekilde de saklanır.

Sarı, kırmızı, yeşil... Dilediğiniz renkten biberleri alın. Kış için onlara buzlukta yer açın. İki farklı yöntemi ve mükemmel lezzetiyle biber saklamaya gidiyoruz. Bu biberleri dilediğiniz zaman buzluktan çıkarıp afiyetle tüketebilirsiniz. Sıvayın hadi kolları, kıştan önceki son hazırlıklarımızı hep birlikte tamamlayalım.

İki kolay yöntemle: Biber buzlukta nasıl saklanır?

biber-buzlukta-nasil-saklanir

Biberlerinizi közlenmiş şekilde ve yemeklik şekilde iki farklı yöntemle buzdolabında saklayabilirsiniz. Biberlerinizi taze bir şekilde buzlukta saklamak için öncelikle biberlerinizi güzelce yıkayın. Ardından ortadan ikiye bölerek tohumlu kısımlarını çıkartın. Yemeklik ya da kızartmalarda kullanılacak şekilde doğrayın.

Doğradığınız biberleri buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Buzluğa atın. Yemeklerde kullanacağız durumlarda yemeğe doğrudan ilave edebilirsiniz. Ancak kızartma yapacağınız durumlarda mutlaka öncesinden çıkarıp oda sıcaklığına gelmelerini sağlayın. Kağıt havlu ile kuruttuktan sonra yağda kızartın. Buzlu bir halde atarsanız yağda patlayabilir, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Aman siz oda sıcaklığına gelmeden kızartma işlemine geçmeyin.

biber-buzlukta-nasil-saklanir-1

Közlenmiş biberleri buzdolabında saklamak için ise; biberlerinizi ocakta, fırında ya da mangalda dilediğiniz yöntemle közleyin. Közlenen biberlerinizi bir kaba alın. Kabı kapatın ve biberlerin ilk sıcağının çıkmasını sağlayın. İlk sıcağı çıkan ve terleyen biberler kolaylıkla soyulacaktır.

biber-buzlukta-nasil-saklanir-3

Biberlerinizin kabuklarını soyun. Tohumlu kısımlarını da çıkarın. Ardından buzdolabı poşetlerine aktarın. Buzlukta dondurarak saklayın. Közlenmiş biberleri sadece közleyip, kabuklarını soymadan, oda sıcaklığına geldikten sonra bütün halde buzdolabı poşetlerine aktararak da saklayabilirsiniz. Sadece kabuklarını soyarak da buzdolabı poşetlerine aktarabilirsiniz.

flickr.com

flickr.com

Közlenmiş biberlerinizi kullanmadan önce buzluktan çıkarıp biraz çözdürün ve öyle kullanın. Buzluklarımız dolduğuna göre kış hazırlıklarımız hazır. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?