Üç Farklı Yöntemle: Taze Domates Buzlukta Nasıl Kolayca Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Taptaze domateslerin mis gibi kokusunu sevmeyen var mı? Yazın gelmesine bir kat daha sevinmemize neden olan, tezgahlar dolusu domateslerin son zamanlarındayız şimdi. Oysa keşke en taze halleriyle tüm yıl bizimle olsalar, yemeklerimize yıl boyunca lezzet kaymaya devam etseler, değil mi?

Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz, bir yemeğin lezzetli olmasını sağlayan en temel malzemelerden birinin domates olduğunu düşünüyorsanız, e salçalarınızı da çoktan hazırladıysanız yaklaşın böyle, şimdi taptaze domatesleri derin dondurucuda nasıl kolayca saklayabiliriz, bunu öğrenelim birlikte.

Domates salçasının hem kalbimizdeki hem de yemeklerimizdeki yeri çok ayrı, kabul ama domatessiz de olmaz. Buyursunlar, domates buzlukta nasıl saklanır, adım adım anlatıyoruz.

1. yöntem: Domatesleri buzlukta bütün olarak saklama

Taze domatesleri buzlukta saklamanın en pratik yolu tabii ki onları bütün halde saklamak. Bunun için yapmanız gereken domatesleri güzelce yıkayıp kurulamak. Hemen ardından sap kısmında yer alan yeşil kısmı bir bıçak ya da oyacak yardımıyla güzelce ayıklamak ve buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay etmek.

Unutmayın, bir poşetin içine tek seferde kullanacağınız kadar domates koyun. Buzluktan ya da derin dondurucunuzdan çıkardıktan sonra kalanı yeniden buzluğa kaldırmanız sağlık açısından hiç de doğru olmayacaktır, aman diyelim.

Kilitli poşetlerin havasını bir pipet ya da varsa vakumlama aracı ile güzelce alın. Son olarak poşetin üzerine o günün tarihini de not edin ki kullanacağınız zaman üzerinden ne kadar zaman geçtiğini kontrol edebilin. Domatesleri gönül rahatlığıyla buzluğunuza kaldırabilirsiniz. Bu şekilde domateslerinizi 10-12 ay kadar güvenle kullanabilirsiniz.

Bütün haldeki domatesleri buzluktan çıkardıktan sonra kullanmak için bir süre bekleyin, zaten siz dilimlemeye başladığınızda domatesin kabukları kendiliğinden çıkmaya başlayacaktır. Tüm kabuklarını temizledikten sonra dilediğiniz yemeklerde ve soslarda kullanabilirsiniz.

2. yöntem: Domatesleri buzlukta dilimleyerek saklama

domates-buzlukta-nasil-saklanir-2

Eğer daha önce domateslerinizi bir bütün olarak saklayıp memnun kalmadıysanız ya da buzluğunuzda onları bütün halde saklayacak kadar yer yoksa bu yöntem tam sizlik demektir. Domateslerinizi yıkayıp kuruladıktan sonra sap kısımlarını güzelce ayıklayın. Kış boyu kullanacağınız yemeklere uygun olacak şekilde dilimleyin. Ardından domateslerden akan fazla su ve çekirdekleri kenara ayırın ve kalan domates dilimlerini dikkatlice buzdolabı poşetlerine pay edin.

Poşetlerdeki fazla havayı yine pipet ya da vakum cihazı ile vakumlayarak alın. Poşetlerin üzerine tarihini de atarak buzluğunuza yerleştirin.

Buzluktan çıkardığınız domatesleri çözülmesini beklemeden, doğrudan kullanacağınız yemek ya da sosa ilave edebilirsiniz. Ancak dikkat, domatesler çözüleceğinden yaptığınız yemekte ya da sosta sulanma olacaktır, bunu da hesaba katarak tariflerinizi uygulamalısınız.

3. adım: Domatesleri buzlukta rendeleyerek saklama

deeprootsathome

deeprootsathome

"Ben domatesleri soslarda rendelenmiş olarak kullanmak için saklamak istiyorum" derseniz doğrudan rendeleyerek buzluğa atmanız içlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Bunun için de yine domatesleri güzelce yıkayıp kurulayın ve kabuklarına dikkat ederek onları rendeleyin.

Rendeleme işlemi domatesin çok sulanmasına neden olacağından fazla suyunu ince bir süzgeç yardımıyla kenara ayırın. Ardından elde ettiğiniz rendelenmiş domatesleri yine poşetlerin içine, tek seferde kullanacağınız miktarlarda pay edin ve poşetin havasını alıp üzerine tarihini yazarak derin dondurucuya kaldırın.

Eğer rende işlemi nedeniyle domatesleriniz çok sulandıysa domatesleri yağsız, tuzsuz bir tencereye alıp ağır ateşte kaynamaya bırakın. Kaynama sırasında çok karıştırmamaya özen gösterin yoksa sulanma olacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika daha kaynatıp altını kapatın ve tamamen soğuttuktan sonra poşetlere pay edip buzluğa atın.

Şu tarifimize de mutlaka göz atın deriz: Kışlık domates sosu tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?