Tereyağlı Pilav Tarifi

Pilavın Kalorisini Yarı Yarıya Düşüren Mucizevi Pişirme Yöntemi

Favorilerime
Ekle

Ana yemeklerin en güzel yancısı pilavı hepimiz çok seviyoruz. Ancak formumuza dikkat etmeye çalıştığımız zamanlarda içerdiği kalori yüzünden onu hayatımızdan çıkarmak zorunda kalıyoruz.

Ama artık buna mecbur değilsiniz. Bilim insanları öyle bir pişirme yöntemi keşfetti ki normalde 100 gramında 359 kalori taşıyan pilavın kalorisini yarı yarıya hatta daha fazla azaltmak mümkün.

Artık herkese pilav yiyebilecek!

Kolayca sindirilebilen nişasta yerine dirençli nişasta

Tereyağlı Pilav Tarifi

Araştırmacılar, pirincin iki tür nişasta taşıdığını söylüyor: Kolayca sindirilebilen ve dirençli nişasta.

Vücudumuz, dirençli nişastayı tam olarak hazmetmek için ihtiyaç duyulan enzimlere sahip değil. Bu da onun vücutta glikoza dönüşmesine ve kan akışına karışmasına engel oluyor. Zira bilindiği üzere kan akışındaki fazla glükoz ise günün sonunda yağ olarak depolanıyor. Bu da bize istenmeyen kilolar olarak geri dönüyor.

Bu yüzden araştırmacılar, daha fazla dirençli nişasta oluşturmanın yollarını bulmak istiyor. Zira bu tür nişasta, bağırsaklarda karbonhidratların sindirilmesinde devreye giren enzimlere karşı daha dirençli ve bu da daha azının kan dolaşımına karışması demek.

Peki nasıl pişirmeli?

 

etli-patlicanli-perde-pilavi-2

Ve araştırmacılar bu tür nişastanın oluşmasını sağlayacak bir yol keşfettiler bile.

Tek yapmanız gereken pişirdiğiniz beyaz pirincin suyuna bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı eklemek, 20 dakika kaynar suda pişirmek ve sonrasında 12 saat süreyle buzdolabında bekletmek.

Ve sonuç olarak vücudunuzun yediğiniz pilavdan alacağı kalori oranı %50, %60 oranında azalıyor. Mucize gibi, değil mi?

Buzdolabında bekletmek konusunda kafasında soru işaretleri olanlara da yine bilim insanları cevap versin: "Soğutma şart, zira nişastanın eriyebilen kısmı olan amiloz, jelatinleşme sırasında granül oluşturuyor. 12 saat süreyle buzdolabında tutulduğundaysa, pirinç taneleri dışındaki amiloz molekülleri arasında hidrojen bağları oluşuyor. Ve bu, dirençli nişastaya dönüşüyor."

Üstelik ısıtıp yediğinizde dirençli nişasta etkilenmiyor ve aynı sonucu alabiliyorsunuz.

Kısacası Hindistan cevizi yağı sayesinde artık hiçbir suçluluk hissetmeden kaşık kaşık pilav yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kaynaklar: Delish, BBC


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Seda Kılıç17 Mayıs 2017 22:31
sayın yemek.com ben bu olayı pek anlayamadım pirinci pişirmeden mi içine hindistan cevizi yagı koyup bekleticez . 12 saat dolunca pişirecegiz
Yanıtla
Duygu Arslan 18 Mayıs 2017 09:40
Yanıtla
Merhaba, her zamanki pilavı yaptığınız gibi hareket etmeli sadece yağ olarak Hindistan cevizi yağı kullanarak 20-40 dakika pişirmelisiniz. 12 saat dolunca buzdolabından çıkarıp ısıttıktan sonra yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?