Şimdi Onun Değerini Bilmenin Tam Zamanı: Kazayağı Otu

Favorilerime
Ekle

Bahar geldi geliyor, etraf yeşilleniyor derken yaza yaklaştık bile. Hal böyle olunca vaktini kaçırmadan, bir an önce değerlendirmemiz gereken, faydalarından yararlanmaya başlamamız gereken otlar da peşi sıra geldi.

Kazayağı otu mesela.

Biliyoruz, şekli size çok tanıdık gelecek, "aaa bizim evin önünde de hep var bunlardan" diyeceksiniz hatta.

Hep gördüğünüz ama aslında değerini bilmediğiniz bu güzelle tanışın istiyoruz.

Mevsimi geçmeden ondan faydalanın, onu nasıl tüketebileceğinizi öğrenin, zararlarından da mutlaka haberdar olun diyoruz.

E hadi o zaman buyurunuz, başlıyoruz!

Sanki bir yerden gözünüz ısırıyor: Kazayağı otu nedir?

Görüntüsünden çok belli olmasa da çok dayanıklı bir bitki kazayağı otu. Zaten tam da bu yüzden birçok kez, farklı yerlerde karşınıza çıkmış olması çok mümkün.

Özellikle Ege Bölgesi'nde bol bol yetişen, kendiliğinden yetişmesi nedeniyle doğada bolca bulunabilen bu ot, tahmin edeceğiniz gibi adını da şeklinden alıyor. Kaz ayağına benzer yapraklarıyla dikkat çeken ot, maydanoza benzemesi nedeniyle zaman zaman karıştırılabiliyor.

Ege'de özellikle kavurmalık otlar arasında adı geçen kazayağı otu, böreklerde, diğer birçok yemeğin içinde, turşusu ya da çayı yapılarak da değerlendirilebiliyor. Hafif aromalı tadıyla birçok insanın beğenisini topluyor.

Ne işe yaradığını merak edenler buraya: Kazayağı otunun faydaları

instagram

  • Antibakteriyel özellikleri sayesinde vücudu bakterilerden koruyor, bakteri kaynaklı birçok hastalığa karşı vücudu koruyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Mide sağlığını koruyor, özellikle mide kasılması/krampı yaşayanlara destek oluyor.
  • Bu özelliği sayesinde ülser gibi ciddi rahatsızlıklara da iyi geldiği biliniyor.
  • Mide sağlığını korumakla da kalmayan kazayağı otu, sindirim sisteminin de tümden sağlıklı bir şekilde işlemesine yardım ediyor.
  • Bağırsak kurdu ve tenya gibi vücuda zarar veren canlıları vücuttan atmada da etkili olduğu söyleniyor.
  • Vücuda dinçlik veriyor, kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlıyor.
  • Cilt sağlığına da iyi gelen kazayağı yağı, tahriş olmuş bölgelerin hızla iyileşmesinde önemli rol oynuyor.
  • Saçlarında kepek olanların da imdadına yetişen bitki, kepek sorununun üstesinden hızla geliyor.

Turşusundan yemeğine: Kazayağı otu nasıl kullanılır, nasıl pişirilir?

Kazayağı Otlu Alabaş Mücver Tarifi

Kazayağı otunun kullanım alanı oldukça geniş. Kendisi bir Ege otu olarak bilindiğinden ot kavurmalarının içinde kendine mutlaka yer buluyor. Tek başına kavurması da yapılabilen bu otu dileyenler haşlayarak da tüketebiliyor.

Haşlayıp üzerine sarımsaklı yoğurtlu soslar ekleyerek yiyenler olduğu gibi bol sirkeli ve tuzlu suda haşlayıp süzdüren ve sarımsaklı zeytinyağlı bir sosla buluşturup turşu olarak tüketenler de var. Ispanak gibi pirinç ya da bulgurla bir araya getirilerek yemeğinin yapıldığını da söylemeden geçmek olmaz tabii.

Bunlar dışında kazayağı otu böreklerde ve mücverde de kullanılabiliyor. Dileyenleri Gamze Olgun'un mutfağından soframıza katılan nefis bir lezzet olan kazayağı otlu alabaş mücver tarifine doğru da alabiliriz. :)

Kurutulmuşu derseniz kazayağı otunun kurutulmuş haline güvenilir aktarlardan ulaşabiliyor, 10 dakika kadar kaynak suyun içinde bekleterek çayını demleyebiliyorsunuz.

Saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmak için değerlendirmek isterseniz kazayağı otunu kaynattığınız bol suyla bir araya getirip demleyebiliyor, demlenen bu suyu ılıttıktan sonra saçlarınızı durularken değerlendirebiliyorsunuz.

Bir yan etkisi var mı öğrenmeden geçmek olmaz: Kazayağı otunun zararları

tuanayemek

İlk olarak, kazayağı otunu alırken çok dikkatli olmalı, kendi başınıza asla ama asla doğadan toplamamalısınız! Çünkü kendisi çok zehirli bir ot olan baldıran otuyla şekil olarak çok benzer ve yanlışlıkla baldıran otu alır ya da toplarsanız sonu ölüme kadar giden ciddi zehirlenmeler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kazayağı otunu kesinlikle güvenilir yerlerden edinmelisiniz.

Gerçek bir kazayağı otunun bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak mide ve sindirim sistemi üzerinde çok etkili olduğundan eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekiyor.

Elbette hamilelik dönemindeki kadınların da tüketmemesi tavsiye ediliyor.

Son olarak, bildiğinizi biliyoruz ama yine de hatırlatalım istiyoruz: Her şeyin fazlası zarar. Bu nedenle kazayağı otunu da diğer tüm yiyecek ve içecekler gibi aşırıya kaçmadan, ölçülü bir şekilde tüketin, sağlığınızı riske atmayın, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?