https://mydearkitcheninhelsinki.files.wordpress.com/2016/11/4.jpg |mydearkitcheninhelsinki.files.wordpress.com

Gıda Boyası Kullanmadan: Ayva Tatlısının Kırmızı Olması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

''Ayva sarı, nar kırmızı sonbahar'' dizeleriyle Cahit Sıtkı'nın şiirlerine konu olmuş, sonbaharla özdeşlemiş meyvelerden biri ayvalar. Zamanı da kısacık. O yüzden mevsimi geldiğinde bolca reçeli, marmelatı, tatlısı yapılır. Zeytinyağlı yemeklerin içerisine girerek lezzetlerine de katlar. Ancak ayva tatlısının yeri biz de hep bir başka oldu.

Üzerine kaymak konarak yenen, yumuşacık kıvamıyla yerken mutluluk veren bir ayva tatlısı yapmak için mutfağa girdiniz. Tüm aşamaları uygun şekilde yaptığınız ancak ayvalarınız sarı kaldı. Gelin bugün kırmızı renkteki ayvaların sırlarını verelim. Üstelik gıda boyası kullanmadan yapalım bunu. Bu püf noktalarını not edin. Çok işinize yaracağından eminiz. Hazırsanız başlayalım.

Ayva tatlısının kırmızı olması için ne yapılır?

Ayva tatlısı için ayva seçimi oldukça önemli. Hafif sert ayvalar kullanmanızı öneririz. Üzerinde herhangi bir çürük olmayan, hafif sulu ve sert ayvalarınız varsa tatları şahane olacaktır. Ayvalarınızın tam sarı olmasına da özen gösterin. Olgunlaşmamış ayvaları kullanmayın. Ardından ayvalarınızı güzelce yıkayıp bir soyacak ya da bıçak yardımıyla soyun. Soyduktan sonra hafif kararmaya başlayacaktır. Kararmasını önlemek için şekerli, limonlu suyun içerisinde bekletebilirsiniz.

Ayvaları ortadan ikiye bölün ve iç kısımlarındaki çekirdeklerini ayırın. Orta tarafındaki sert kısmını da bir bıçak ya da oyacak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkarın. Dilerseniz bu aşamada ayvalarınızı bir süre daha limonlu suyun içerisinde bekletebilirsiniz.

Ardından ayvalarınızı pişirme tencerenizin içerisine dizin. Her bir yarım ayva için yaklaşık yarım su bardağı kadar şeker ilavesinde bulunun. Bu şekilde kıvamı hafif ağdalı olacak ve renkleri de tam istediğiniz gibi olacaktır. Ayırdığınız ayva çekirdeklerini de üzerlerine bolca serpin. Ne kadar çok ayva reçeli serperseniz renkleri o kadar koyu bir kırmızı olacaktır. Biraz su, birkaç adet karanfil ve 1 adet çubuk tarçın da ilave edin ve pişmeye bırakın.

Ayva tatlınızı en kısık ateşte ağır ağır pişmeye bırakın. Piştikçe çekirdekler ona kırmızı rengini verecek ve yoğunlaşmasını sağlayacaktır. Yavaş yavaş kırmızı rengini alınca ocaktan alıp dinlendirin.

prime-cooking.com

http://www.prime-cooking.com/quince-dessert-made-with-red-wine/

Ayva tatlınız tüm bu püf noktalarına rağmen istediğiniz renkte olmazsa içerisine bir miktar lohusa şekeri ya da vişne suyu koyarak pişirmenizi öneririz. O şekilde rengi dilediğiniz renge ulaşacaktır.

mydearkitcheninhelsinki.files.wordpress.com

mydearkitcheninhelsinki.files.wordpress.com

Eğer lohusa şekeri ya da vişne suyu kullanacaksanız şeker miktarının azaltılması özen gösterin deriz. Servis etmeden önce içerisinde karanfil, ayva çekirdeklerini çıkarın. Çubuk tarçını da alıp servis edin. Üzerine de kaymak ya da dondurma pek yakışır. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Burçay Yunus Çağlayan10 Kasım 2021 11:33
Güzel bacım biraz su demişsin ama ne kadar su
Yanıtla
Duygu Arslan 10 Kasım 2021 12:56
Yanıtla
Merhabalar, bu bir tarif içeriği değil. Ayva tatlısının detaylı tarifine şuradan ulaşabilirsiniz. Sevgiler. https://yemek.com/tarif/ayva-tatlisi/

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?