karahindiba çayı

Karahindiba Çayı

Favorilerime
Ekle

Papatyagiller familyasından gelen karahindiba; sarı çiçekleri, sivri kesitli ve uzun yaprakları ile tanınan bir bitki türüdür. Yaprakları, çiçekleri ve kökleri ile yemek yapımında, doğal ilaç hazırlamada ve çay yapımında kullanılır. Anadolu’nun farklı yerlerinde radika, acıgünek, güneyik, çıtlık ve arslandişi gibi isimlerle ile bilinir.

Hadi gelin bu şifa dolu karahindiba otuyla hazırlanan karahindiba çayını yakından tanıyalım şimdi. Karahindiba çayının faydaları nelerdir, daha da önemlisi karahindiba çayı nasıl demlenir, nasıl tüketilir tüm detaylarını öğrenelim.

Karahindiba çayının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

karahindiba-cayi-shutter-ocak2021 (1)

Özellikle karaciğer hastalıklarına karşı kullanılan karahindiba bitkisi vitamin ve mineraller acısından zengindir. Yüksek oranda potasyum içeren bileşeni ile doğal potasyum kaynağı kabul edilir. A, C ve D vitamini acısından zengin formülünün yanında B kompleks vitaminlerini de içerir. Aynı zamanda karahindiba çayı organik sodyum, çinko, lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve beta-karoten açısından çok zengin bir kaynaktır.

Karahindiba çayının faydaları nelerdir?

karahindiba-cayi-aralik-2021

Karahindiba çayı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmadan önce gelin bu çayı neden tüketmemiz gerektiğini öğrenelim, karahindiba çayının faydalarını tek tek keşfedelim.

 • Karahindiba çayı karaciğeri temizler. Kaya koruğu otu ve enginar çayı gibi, karaciğer hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Yatmadan önce içilen karahindiba çayı iştahı düzenler.
 • Aşırı yeme isteğini bastırır.
 • Kan şekerine ve insüline iyi gelir. Böylece ani, sık acıkma ve aşırı yeme isteği gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Bu özellikleri sayesinde kilo vermek isteyenlere destek olur, zayıflama sürecini hızlandırır.
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki D vitamini ile kansızlığa iyi gelir.
 • Kansızlık nedeni ile oluşan halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların düzelmesine yardımcı olur.
 • Kas ve kemik sağlığının korunmasına da destek olur.
 • Stres ve depresyon gibi durumların vücutta yol açtığı olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Kuşburnu çayı gibi, vücudun strese karşı dayanıklılığını artırır.
 • Cilt sağlığına iyi gelir, özellikle egzama, kaşıntı gibi sıkça yaşanan cilt sorunlarının daha hızlı iyileşmesine destek olur.
 • Karahindiba çayı aynı zamanda idrar söktürücü bir etki oluşturur.
 • Karahindiba çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir?

  karahindiba-cayi-yeni-ekim-2020

  Karahindiba çayı karahindiba otunun taze ve kurutulmuş yapraklarından ve köklerinden hazırlanabilir. Evde karahindiba nasıl yapılır sorusunun cevabı ise temel olarak şöyledir:

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ile 1 çay kaşığı karahindiba yaprağı karıştırılır. (Dilerseniz aktarlardan doğrudan karıştırılmış halde alabilir ya da kök ve yapraklarından sadece birini de kullanabilirsiniz.)
 • 1 su bardağı suyu kaynatın ve kaynayan suyun içine karahindibaları ilave edin.
 • 20-25 dakika kaynatmaya devam edin.
 • Ardından süzüp afiyetle için. (Tadını tek başına beğenmez ya da farklı aromalar katmak isterseniz içine karanfil, çubuk tarçın ya da zencefil gibi malzemeler ilave edebilirsiniz.)
 • Karahindiba çayı ne zaman içilir derseniz onu da hemen cevaplayalım: 1 bardak karahindiba çayının yarısını kahvaltıdan önce yarısını da kahvaltıdan sonra olacak şekilde tüketebilir, dilerseniz yatmadan 3-4 saat önce, akşam yemeğinden sonra da tüketebilirsiniz. Şifa olsun.

  Karahindiba otunun toplanması

  karahindiba-manset-ocak2021

  Nisan ve mayıs aylarında büyümeye başlayan karahindiba otunun yaprakları, bitki çiçek açmadan önce toplanır. Yaprakların genç ve geniş olanları tercih edilmelidir. Sonbaharda toplanan yapraklar ise daha acı ve sert bir tada sahip olacağı için, karahindiba yapraklarının baharda toplanması tavsiye edilir. Kökler ise sonbaharda topraktan sökülerek taze olarak veya kurutularak çay yapılır.

  Eğer bitkilerle ilgili yeterli bilginiz yoksa asla doğadan kendi kendinize bitki toplayıp tüketmemeli, zehirli ve farklı bitkilerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Aynı şekilde karahindiba çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Özellikle kronik/ciddi bir rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz, düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, hamilelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz, özel bir perhiz uyguluyorsanız karahindiba çayını tüketmeden önce mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız. Unutmayın, ne kadar doğal olursa olsun hiçbir yiyecek-içecek tek başına tedavi edici olarak görülemez. Her besin her bünyede aynı etkileri göstermez. Birine iyi gelen doğal yiyecek ya da içecek bir başkasında yan etkiler oluşmasına sebep olabilir, aman diyelim. Sağlığınızı asla ihmal etmeyin.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?