https://yemek.com/sozluk/karahindiba-cayi/ | Karahindiba Çayı

Karahindiba Çayı

Favorilerime
Ekle

Papatyagiller familyasından gelen karahindiba; sarı çiçekleri, sivri kesitli ve uzun yaprakları ile tanınan bitki türüdür. Yaprakları, çiçekleri ve kökleri ile yemek yapımında, doğal ilaç hazırlamada ve çay yapımında kullanılır. Anadolu’nun farklı yerlerinde radika, acıgünek, güneyik, çıtlık ve arslandişi gibi isimlerle ile bilinir.

Karahindiba çayının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Özellikle karaciğer hastalıklarına karşı kullanılan karahindiba bitkisi vitamin ve mineraller acısından zengindir. Yüksek oranda potasyum içeren bileşeni ile doğal potasyum kaynağı kabul edilir. A, C ve D vitamini acısından zengin formülünün yanında B kompleks vitaminlerini de içerir. Aynı zamanda karahindiba çayı organik sodyum, çinko, lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve beta-karoten açısından çok zengin bir kaynaktır.

Karahindiba çayının faydaları nelerdir?

- Karahindiba çayı karaciğeri temizler. Kaya koruğu otu ve enginar çayı gibi, karaciğer hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

- Yatmadan önce içilen karahindiba çayı iştahı düzenler ve aşırı yeme isteğini bastırır. Aynı zamanda kan şekerine ve insüline iyi gelir. Böylece ani, sık acıkma ve aşırı yeme isteği gibi sorunları ortadan kaldırır.

- İçeriğindeki D vitamini ile kansızlığa iyi gelir. Kansızlık nedeni ile oluşan halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların düzelmesine yardımcı olur.

- Stres ve depresyon gibi durumların vücutta yol açtığı olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Kuşburnu çayı gibi, vücudun strese karşı dayanıklılığını artırır.

Karahindiba çayı nasıl demlenir?

Karahindiba çayı karahindiba otunun taze ve kurutulmuş yapraklarından ve köklerinden hazırlanır. 6 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ile 6 çay kaşığı karahindiba yaprağı karıştırılarak kaynamış suyun içine atılır ve 20-25 dakika kaynatılır. Taze karahindiba otu kullanılacaksa ölçü iki katına çıkarılarak çay hazırlanır. Karahindiba çayını tatlandırmak için karanfil, tarçın ve zencefil gibi bitkiler kullanılabilir.

Karahindiba otunun toplanması

Nisan ve mayıs aylarında büyümeye başlayan karahindiba otunun yaprakları, bitki çiçek açmadan önce toplanır. Yaprakların genç ve geniş olanları tercih edilmelidir. Sonbaharda toplanan yapraklar ise daha acı ve sert bir tada sahip olacağı için, karahindiba yapraklarının baharda toplanması tavsiye edilir. Kökler ise sonbaharda topraktan sökülerek taze olarak veya kurutularak çay yapılır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?