Bezelyeli Tavuk Tarifi

Bir Hafta Boyunca "Akşama Ne Pişirsem" Sorununa Çözüm Olacak 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Yemek yapmanın bir zevk olduğunu düşünen ama her gün de yemek yapmaya saatlerini ayıramayanlar olarak her hafta bu haftalık akşam yemeği listemizde buluşuyoruz artık bildiğiniz gibi.

Canımızın pek yemek yapmak istemediği o sendromlu pazartesilere, yemek yapmak için mutfağa girip saatlerce çıkamadığımız hafta sonlarına kadar her gün için ayrı bir tarif buluyor, soframızı tekdüzelikten kurtarırken pratik, sağlıklı ya da doyurucu yemeklerle midelerimize şenlik yaşatıyoruz.

Çünkü biliyoruz, siz de neredeyse herkes gibi daha sabah kahvaltısını toplamadan "Akşam ne pişirsem" diye kara kara düşünmeye başlıyor, neredeyse akşamüstüne kadar bu soruyla boğuşuyorsunuz.

Biz de istiyoruz ki şöyle basit bir soru yüzünden her gün kendinizi yorup yıpratmayın, ne yapacağınıza birlikte karar verelim ki siz de mutfağa girip hop diye enfes lezzetler yapıverin.

İşte bu hafta sofralarımızı şenlendirecek pek besleyici, kolay, hafif ya da sağlıklı tariflerimiz şöyle...

Pazartesi fazla uğraşmayı kimse istemez: Döküm tavada patatesli yumurta

Pazartesi bu. Öyle pek sevgiyle anılan bir gün değil. Hafta sonu tatilinden çıkan bünyelerin koşuşturma telaşına girdiği, sendromu bol bir zamandan söz ediyoruz sonuçta.

O zaman akşam yemeğine de şöyle pratik bir yemek hazırlıyor, vaktimizin çoğunu yemek yapmakla değil yemekle geçirelim diyoruz. Kahvaltıda yemeyi pek sevdiğimiz bu lezzeti akşam kurduğunuz sofralara da taşımak için nedeniniz çok.

Her öğüne uygun: Döküm tavada patatesli yumurta tarifi

Salı da pratiklikten yanayız: Bezelyeli tavuk

Bezelyeli Tavuk Tarifi

Pazartesi pratikliği seviyoruz dedik ama açıkçası insan salı günü de şöyle bir kolaylık istiyor. İşte tam da o arayış içinde tavuk koşup yardıma geliyor. Mevsimin en taze yüzlerinden bezelye de onu yalnız bırakmıyor.

Birbirlerine nasıl da yakıştılar: Bezelyeli tavuk tarifi

Çarşamba sırayı baharın getirdiklerine veriyoruz: Zeytinyağlı enginar

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Bahar gelmiş, yepyeni sebzeler, meyveler tezgahlardaki yerini almış... Bu güzelliği, tazeliği değerlendirmemek olur mu hiç? Şöyle yedikçe yiyeceğiniz, bir tanesiyle asla yetinmeyeceğiniz zeytinyağlı enginarları sıra sıra dizsek ya tabaklara...

Tabaklara renk, mutfağa tazelik: Zeytinyağlı enginar tarifi

Perşembe proteini bol tutuyoruz: Barbunya pilaki

Barbunya Pilaki Tarifi

Her akşam yemeğinde kallavi sofralar kurma zorunluluğu yok ya. Şimdilerde tıpkı bezelye ve enginar gibi en taze haliyle tezgahlara çıkan barbunyayı değerlendiriyoruz bu kez. Onun zeytinyağıyla buluşup lezzeti katladığı enfes bir yemek yapıyoruz.

Çünkü bilirsiniz, protein mühim: Barbunya pilaki tarifi

Cuma gününe de balık sofrası nasıl yakışır: Barbun

Barbun Tarifi

Haftanın en sevilen, en lezzetli günlerinden cumaya geldiğimizde şöyle kendimizi bir ödüllendirelim. Haftanın yorgunluğunu nefis bir balık sofrasıyla atmak için son enerjimizi kullanıp nisan ayında lezzetine kavuşan barbunları hazır edelim.

Fırında misler gibi barbun pişiriyoruz: Barbun tarifi

Cumartesi şahanesi: Kıymalı rulo patates

Sizi bilmiyoruz ama biz, kıyma ve patatesin birbirine yakışmadığı bir tarifle daha önce hiç karşılaşmadık. Bu kez de istedik ki cumartesi gününü değerlendirelim, onları bambaşka bir forma kavuşturalım.

Patateslerden rulo yaptık, içindeki kıymayla damaklara ziyafet yaşattık.

Sofradaki herkes onu çok sevecek: Kıymalı rulo patates tarifi

Pazar kendimizi şımartıyoruz: Kayseri yağlaması

Şebit olarak da bilinen bu Kayseri harikası yağlama, pazar gününe en yakışan tariflerden olur. Hafta sonu tatilini dolu dolu değerlendirip yeni haftaya ağız tadıyla başlamak isteyen herkese şiddetle tavsiye ediyoruz. :)

Yazılı tarifi için şöyle alalım: Kayseri yağlaması tarifi

Alternatiflerimizi de sıralayalım şöyle: Yoğurtlu köfte

Yoğurtlu Köfte Tarifi

Haftanın her günü için nefis bir tarif verdik ama olur da içinde yemediğiniz malzemeler olanlar vardır diye alternatiflerimizi de sıralamadan edemedik.

Enginar yiyemeyen ya da barbunya pilakiyle doymamam diyenlere mesela, şöyle yoğurdu bol enfes bir köfteyle geldik.

Buyursunlar: Yoğurtlu köfte tarifi

En pratiğinden doymak isteyenlere: Peynirli cevizli erişte

Peynirli Cevizli Erişte Tarifi

Şöyle tıka basa doymak ama bunun için de saatlerce yemek hazırlamakla uğraşmak istemeyenlere yapımı kolay, lezzeti efsane bir tariften söz edeceğiz şimdi de.

Seveni çok: Peynirli cevizli erişte tarifi

Hafif beslenenleri unutacak değiliz: Ceviz soslu semizotu salatası

Ceviz Soslu Semizotu Salatası

Nisan gibi yeşili bol bir aya geldiğimiz için zaten haftanın birçok günü için olabildiğince hafif lezzetler önerdik. Ama bazı günleri de kendimizi şımartmak için kalorisi ve lezzeti bol yemeklerle donattık.

İşte o kalorisi bol günlerde de hafif beslenmek isterseniz size bu enfes salatayı öneririz.

Doyarken hafiflemenin tadını çıkarın: Ceviz soslu semizotu salatası tarifi

Küçük balık yiyemeyenlere: Güveçte levrek kavurma

Haftanın en az bir günü balık yemeye, yedirmeye özen gösteriyoruz malumunuz. Bu haftanın güzeli olarak da barbunu seçtik. Ancak küçük balık yapmaktan, yemekten hoşlanmayanlar olabilir diye şöyle en sevilenlerden bir levrek tarifini de vermeden olmaz dedik.

Tabii onu da öyle sıradan bir şekilde pişirip karşınıza çıkacak değildik, şöyle güveçten destek alıp lezzetini katladık.

Balık Osman'dan: Güveçte levrek kavurma tarifi

Pilavsız düşünülemeyenlerde bu hafta: Kıymalı bezelye

Kıymalı Bezelye Tarifi

Başta da söylediğimiz gibi bezelyeler taze taze çıkmaya başladı. Biz de bol bol alıp taze taze değerlendirmelere doyamadık.

E hadi o zaman bezelyeleri alıp ayıklayalım, daha pilav yapacağız!

Bir tabağıyla tıka basa doyurur: Kıymalı bezelye tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?