Hemen Bu Akşam İçin Hazır Etmek İsteyeceğiniz 12 Yöresel Tarif

Favorilerime
Ekle

Her zaman deriz, ülkemizin dört bir yanından lezzet fışkırıyor. Öyle şanslı, öyle de maharetli insanlarız ki elimizden ne hamur işleri, ne ana yemekler, ne de tatlılar kurtulabiliyor.

Mütevazı olamayacağız, en basitinden 3 malzeme bile bir araya gelse harikalar yaratmayı biliriz. Tabii bunlar hep annelerimizden, anneannelerimizden, hatta daha daha büyük ninelerimizden, dedelerimizden miras, bunu da inkar edecek değiliz.

İşte tam da bu yüzden hala ne yazık ki her mutfağa girmemiş olan yöresel lezzetlerimizden söz edebilim istedik bugün. Görür görmez "Bunu denemeliyim." diyeceğiniz, belki daha önce tadına bakmış olsanız da tarifine bir türlü ulaşamadığınız, belki de ara ara yapsanız da ne zamandır yapmamış olduğunuz o lezzetlerden...

O zaman lafı daha fazla uzatmadan sizi hemen bu akşam yemeğine yetiştirmek isteyeceğiniz birbirinden özel ve lezzetli yöresel tarifimize doğru alalım.

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun her biri.

O bir Kırşehirli: Köme çorbası

Mutfağımızın en zengin yanlarından biri çorbalar aslında. Evde bulunan her türlü malzemeyle zenginleştirip farklı tatlar yakalayabildiğimiz misler gibi çorbalardan köme çorbası var bugün sırada. İçindeki yoğurdu, buğdayı, nohudu, patatesi, patlıcanı ve mercimeğiyle bu çorba, bir kasesiyle doyuracak kadar iddialı üstelik.

Kırşehir mutfağından tüm kaselere: Köme çorbası tarifi

Kebapsız olur mu: Tokat kebabı

Türk mutfağı denince akla ilk gelen lezzetlerden biri kebap olduğuna göre, bu listeyi de kebapsız bırakmak olmaz. Klasikleşen lezzetlerimizden Adana, Urfa bir yanda dursun biz akşam yemeği için bu kez Tokat mutfağından destek alalım, sofradaki herkesi mutlu edecek bu tarifle sizi baş başa bırakalım.

Kokusu bile tek başına acıkma sebebi: Tokat kebabı tarifi

Dolmaların şahı geliyor: Şıhıl mahşi

Güneydoğu'da, özellikle de Hatay taraflarında sofrada kendine sıkça yer bulan bu dolma, iddiasını daha adıyla konuşturanlardan. "Dolmaların şahı" anlamına gelen adının hakkını fazlasıyla veren bu dolmayı bir kez deneyince bir daha klasik kabak dolması yapmak istemeyebilirsiniz, baştan söyleyelim.

Bu efsane lezzete sofranızda yer açın: Şıhıl mahşi tarifi

Diyarbakır harikası: Duvaklı pilav

Pilav anlayışınızı tümden değiştirecek, o çok sevdiğiniz tavuklu pilavla bile aranızın açılmasına sebep olabilecek, ana yemek olarak afiyetle değerlendirebileceğiniz bir tarif o. diyarbakır mutfağından kopup gelen bu lezzeti...

Hemen bu akşam denemeli: Duvaklı pilav tarifi

İster kahvaltılık ister salata: Nergizleme

Diyarbakır demişken bir tarif verip geçmeyelim dedik, ismiyle dikkat çeken başka bir lezzetle daha sizi tanıştırmak istedik. Kolayca hazırlanan bu yeşillikler ve yumurtayla dolu lezzet, kahvaltıda yumurtasız yapamayanların, diğer öğünlerde hakkını salatadan yana kullananların favorisi olacak.

Onu yiyip de doymamak mümkün olmayacak: Nergizleme tarifi

Hamur işlerinde de iddialıyız demiştik: Cantık

Bursa denince akla ilk olarak İskender kebap gelse de cantık gibi efsane bir hamur işinden habersiz kalın istemeyiz. E yemek için de her gün kalkıp Bursa'ya gidemeyeceğinize göre, en iyisi nasıl yapıldığını hemen şimdi öğrenmeli.

Bilmeniz gereken her şey tam burada: Cantık tarifi

Kastamonu'ya doğru uzanalım: Islama

Baştan söyledik, ülkemizin dört bir yanı keşfedilmeyi bekleyen lezzetlerle dolu. Akşam için pratik bir lezzet hazırlama telaşına düştüyseniz mesela, hızlıca hazırlanan, banduma olarak da anılan bu Kastamonu lezzeti tam sizlik.

Bu tarif kaçmaz: Islama tarifi

Bir de böyle deneyin: Hatay usulü kısır

Tarif videomuzu izler izlemez şaşırabilir, "O bulgurlar sıcak suyla ıslatılıp bekletilmiyor mu şimdi?" diye düşüncelere dalabilirsiniz. Evet, burada bildiğimiz kısır yapımındaki aşamalardan çok daha farklı, çok daha lezzet dolu adımlar var.

O adımların sonunun lezzete çıkacağıysa garanti: Hatay usulü kısır tarifi

Tatlılar Yalova'dan: Yalova sütlüsü

Bu kadar çok yemeklerden söz etmişken tatlı tarifi vermeden, şöyle size tam da bu akşam hızlıca değerlendirebileceğiniz bir menü oluşturmadan gitmek olmaz. Yöresel tatlıların en az bilinenlerinden ama aslında her eve, her sofraya konuk olması gerekenlerinden biri o. Adeta baklava ve güllaç güç birliği yapmış ve öyle ortaya çıkmış.

Üstelik kendisi tescilli bir güzel: Yalova sütlüsü tarifi

Trakya'ya uğramadan olur mu: Hayrabolu tatlısı

Taze tuzsuz peynirle hazırlanan, peynirin dahil olup olabileceği en lezzetli tatlılardan biri karşınızda. Üzerine gelen tahin-kaymak-ceviz üçlüsüyle lezzetinin tavan yaptığını söylemeye bile gerek yok sanıyoruz.

Sizi hemen malzemeleri hazırlamaya davet ediyoruz: Hayrabolu tatlısı tarifi

Görüntüsü yeter: Hira tatlısı

Şerbetli tatlılar konusunda ülkece iddiamızı konuşturduğumuz doğrudur diyor ve sizi görüntüsüyle iştah kabartan, bir lokma aldıktan sonra yedikçe yeme isteği uyandıran çok özel bir lezzete davet ediyoruz.

Tokat mutfağına bir kez daha teşekkür ediyoruz: Hira tatlısı tarifi

Çay saatlerinin yıldızı da Şanlıurfa'dan gelsin: Külünçe

Külünçe Tarifi

Külünçe Tarifi

Adını Şanlıurfa'nın bir köyünden alan, kolay kolay bayatlamaması ve çok doyurucu olması nedeniyle çok eski zamanlardan bu yana vazgeçilmeyen, içindeki baharat çeşitleriyle şaşırtan çok özel bir lezzet o. Çay saatlerinizin, ara öğünlerinizin, midenizin kazındığı her anın yıldızı olmaya aday.

Dilerseniz tuzlu da yapabilirsiniz: Külünçe tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?