bursa-lezzetleri-sizdengelenler

Ulu Şehir Bursa'nın Mükemmel Lezzetleri

Favorilerime
Ekle

Tarihinin, yaşanmışlıklarının, güzel yerlerinin, temiz havasının ve bir sürü güzel yanının yanı sıra yemekleriyle de bir efsanedir Bursa.

İskender kebap

İskender kebap veya iskender döner, Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır. Görünüşü pideli köfteyi andırsa da pideli köfteden farklı bir lezzettir.

Pideli köfte

Hazır, pideli köfteden bahsetmişken onu da tanıtalım hemen. Bursa şehrinin ismiyle anılan yemekler dendiğinde akıllara ilk gelen lezzetlerden biridir pideli köfte. Eğer yolunuz Bursa'ya düşerse pideli köftenin en güzelini Tarihi Kayhan Çarşısı'nda yiyebilirsiniz.

İnegöl köfte

İsmini, Bursa'nın büyük ve gelişmiş ilçelerinden biri olan İnegöl'den almaktadır. İnegöl köfte 110 yıldan bu yana aynı şekil ve aynı lezzet ile hazırlanan lezzetli bir yiyecektir. İçinde dana eti ve kuzu eti beraberce kullanılır. Şekli diğer köfteler gibi yassı değil, adeta bir parmak şeklindedir.

Cantık

Görünüşü ve tadından dolayı pideyle karıştırılır, fakat pide tüm şehirlerde bulunurken cantık, Bursa'ya özgüdür. Aslen bir tür Tatar böreğidir. Mayalı hamurdan yapılır, yuvarlak şekilde servis edilir. Kenarları hamur, ortası kıymadır.

Tahinli pide

Bursa'da 100 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen tahinli pide, kent sakinleri ve turistlerin özellikle kahvaltılarda vazgeçemediği damak tatlarının başında geliyor. Aslına bakılırsa, cantığın tatlı hali denebilir. Ortasında kıyma yerine tahin bulunur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?