derin-dondurucuda-barbunya-yemekcom
Uzun Süre Saklanır:

Derin Dondurucuda Barbunya Tarifi

06 Eylül 2022
Tarif Defterime
Ekle

Tam mevsiminde taze barbunyaları aylarca derin dondurucuda saklayıp afiyetle tüketmenin çok pratik bir yolu var. Öncelikle barbunyaların kabuklarını ayıklayıp bol suda yıkayın. Ardından süzüp çiğ olarak dondurucuda saklamak için buzdolabı poşetlerine yemeklik olarak porsiyonlayın. "Taze barbunya derin dondurucuya çiğ konur mu?" diyorsanız işte bu yöntem ile derin dondurucuda barbunyaları 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Barbunyaları derin dondurucuda daha uzun süre saklamak için şoklama yöntemini de kullanabilirsiniz. Kışlık barbunya hazırlamak için şoklama yaparak 1 yıl kadar saklayabilirsiniz. Her iki yöntemle de taze barbunyalarınızı aylarca sağlıklı şekilde tüketeceksiniz. Öyleyse haydi hazırlıklar için mutfağa!

 

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

0 dakika
chefs hat
Bu tarif Yemek.com editörü tarafından üretilmiştir.
ingredients

Derin Dondurucuda Barbunya Tarifi İçin Malzemeler

  • 500grambarbunya
  • 1kasesu
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Derin Dondurucuda Barbunya Tarifinin Püf Noktası

Buzdolabı poşetinin havasını elinizde iyice almış olmalısınız.

nasil-yapilir

Derin Dondurucuda Barbunya Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Barbunyaları bir kaseye alın.
  2. Barbunyaların kabuklarını ayıklayın.
  3. Ayıklanmış barbunyaları yıkayın. Üzerini geçecek kadar bir kase suda 5 dakika bekletin ve suyunu süzün.
  4. Çiğ olarak derin dondurucuda saklamak için barbunyaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun.
  5. Poşetin havasını elinizle batırıp alarak ağzını sıkıca bağlayın ve derin dondurucuya koyun. Bu şekilde buzdolabında 4 gün, derin dondurucuda ise 6 ay kadar saklanabilir.

Faydalı Bilgiler: Derin Dondurucudan Çıkan Barbunya Nasıl Pişirilir?

Derin dondurucudan çıkan barbunyaları pişirmek için en pratik yöntem direkt buzluktan çıkan barbunyaları kavurulan soğan, domates ve salçanın üzerine koyup son aşamada üzerine sıcak su ekleyip pişirmek. Zamanınız varsa barbunyaları bir gece önceden buzdolabının +4 kısmına alarak buzunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Derin dondurucudan aldığınız barbunyaları kullanmadan önce oda sıcaklığından buz çözdürme yaparsanız bakteri üremesine sebep olabilir. Bu yüzden en sağlıklı şekilde buzluktan buzdolabına aktararak çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Faydalı Bilgiler: Barbunya Buzlukta Bozulur Mu?

Ayıklanmış barbunyaları uygun şekilde saklarsanız 1 yıla kadar dayanır. Buzlukta barbunya saklamak için iki yöntem var. En kolay barbunya saklama yöntemi olarak barbunyaları ayıklayıp çiğ olarak buzdolabı poşetine porsiyonlamak. Çiğ barbunyaları bu şekilde derin dondurucuda 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Ayıklanmış barbunyaları daha uzun süre saklamak isterseniz şoklama yöntemi ile hazırlamanız gerekir. Böylece barbunyalar derin dondurucuda 1 yıla kadar saklanabilir. Barbunya şoklama yöntemi ile kışlık barbunya hazırlamak isteyenleri şu içeriğimize alalım: Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır?

youtube-thumbnail

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?