20 Ülkede İnsanlar Starbucks'ta Bir Bardak Latte İçmek İçin Ne Kadar Ödüyor?

Favorilerime
Ekle

Bugün biraz ekonomi yapıyoruz dostlar, izninizle.

Annelerin "Ben sana evde yaparım, dışarıda yesen dünya parası" sözünü haklı çıkarırcasına dışarıda içtiğimiz kahvelerin pahalılığından şikayet edip duruyoruz. Küçük bir karton bardağa 6,7,8 lira vermek bazılarımız için çok fazla geliyor, haklı da olabilirler aslında. Herkesin bütçesi bir değil. Ama burada küçük bir parantez açmak ve verilerle konuşmak istiyoruz.

O zaman zaman pahalılığından şikayet ettiğimiz ama içmeden de duramadığımız Starbucks kahvelerini dünyada en ucuza içen ülkelerin başındayız. Zira bir bardak latte'nin dünyanın 30 ülkesinde ne kadar olduğunu araştırmışlar ve buna göre biz bu ülkeler içinde en ucuza kahve içen 5. ülkeyiz.

Bakalım dünya Starbucks'larında insanlar bir bardak latte için ne kadar ödüyor?

Not: Liste en pahalıdan en ucuza doğru sıralı. 30 ülke olmasına rağmen fiyatları birbirine çok yakın olanları es geçtik. Ayrıca kur farkından etkilenmemeleri ve karşılaştırmanın daha sağlıklı olması için tüm hepsini dolar cinsinden belirttik. Söyleyeceklerimiz bu kadar

Zürih, İsviçre: 6,96 dolar

kezj

Dünyanın en pahalı latte'sini içen memleket burası.

Brüksel, Belçika: 5,90 dolar

theplaidzebra

Bükreş, Romanya: 5,40 dolar

buzzfeed

Berlin, Almanya: 5,28 dolar

rantchic

Hong Kong: 5,14 dolar

huffingtonpost

Miami, ABD: 5,08 dolar

greatideas.people

Amsterdam, Hollanda: 4,94 dolar

starbucks

Paris, Fransa: 4,84 dolar

chandler-nyc

St. Petersburg, Rusya: 4,74 dolar

consumerist

Yeni Delhi, Hindistan: 4,68 dolar

starbucks

Londra, İngiltere: 4,59 dolar

coffeetastingclub

Madrid, İspanya: 4,34 dolar

omj

Atina, Yunanistan; 4,00 dolar

timeslive

Dublin, İrlanda: 3,95 dolar

irishtimes

Vancouver, Kanada: 3,38 dolar

ctvnews

Buenos Aires, Arjantin: 2,99 dolar

inversorlatam

İstanbul, Türkiye: 2,95 dolar

instagram

Kahire, Mısır: 2,94 dolar

brandcrap

Manila, Filipinler: 2, 94 dolar

qpolitical

Rio de Janeiro, Brezilya: 1,49 dolar

nydailynews

Tabii ki kahve üretiminde dünya birincisi olan Brezilya, latte'yi de en ucuza içen ülke oluyor.

Afiyetler.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

8

Ozan Ekin29 Kasım 2016 8:10
Bir şeye dikkat çekmek istiyorum ki en ucuza alan ülkeler kendi para birimleri en değersiz olan ülkeler. Aşağıda açıklamalarımı yazmadan önce söyle düşündüğümüzü varsayalımç 1 USD = 1TL. Bir amerikalı bir bardak kahveye 5 dolar öderken, bizim 5tl ödememizle bile aynı duyguyu yaşamıyorki amerikadaki asgari gelir 1300USD nin çok üstünde. Sonuç olarak cebinde tl si olan biri zürihe gidip kahve alırsa 25tl civarı bir fiyat öderken, türkiyede 10tl ödüyör. Türkiyede 25tl olursa kim alır diye düşünmek lazım(Bence o günler de uzakta değil ama). O yüzden fiyatlar milli gelirle doğru orantılı değişiyor. Kaanatim ise güzel içerikler paylaşan böyle bir siteden, kötü birşeyi güzel gibi lanse etme çabası...(Diyeceksiniz şimdi ufacık bir şey için ne uzun yazı yazmış ama insanları değişik bakış açılarından olaya bakmalarını sağlamak lazım.)
Yanıtla
Duygu Arslan 30 Kasım 2016 9:19
Yanıtla
Merhaba, şunda önce anlaşırsak sanırız sıkıntı kalmayacaktır. Biz bu durumun güzel ya da kötü bir şey olduğu hakkında hiçbir yorum yapmadık. Sadece yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını verdik. Yorumlamak okurlarımıza kalsın istedik çünkü. Aldığımız yorumlar da bunu gösteriyor gibi :)
Serhat Ataman28 Kasım 2016 4:52
Bunu hazırlayan YERSEEENNN!!! Diyerek yazmış.Ee yazan kişide haklı,bizim ülkede yiyen çok ne de olsa;)
Yanıtla
Duygu Arslan 29 Kasım 2016 7:00
Yanıtla
Yazının içinde belirtmiştik, yine yazalım. Araştırmanın kaynağı şu: https://www.thrillist.com/travel/nation/what-a-starbucks-caffe-latte-costs-in-china-japan-france-and-italy/travel
Samet Aydın27 Kasım 2016 7:45
birisi bana desin ki biz kahveyi pahallı içen ülkeler ile aynı asgari ücreti alıyoruz ve bun rağmen onlar bizden daha pahallı içiyor. var mı ?
Yanıtla
Enes Düzdağ27 Kasım 2016 2:28
1 ABD Doları = 3,44675454 Türk Lirası ehem 6-7 tl derken?? 10tlden aşşağı gelmiyor
Yanıtla
Duygu Arslan 28 Kasım 2016 10:29
Yanıtla
Dolar sürekli oynuyor, durduramıyoruz ki efendim :(
Enes Düzdağ 28 Kasım 2016 3:17
Yanıtla
Yurt dışında Starbucks'dan kahve içmek normal karşılanır iken bizde pek sıcak bakılmıyor (sadece Starbucks veya kahve için geçerli değil bir çok konuda karşı çıkılıyor) çünkü vatandaşın durumu iyi değil. Zaten ÖTV' nin bile KDV'si olmayan şeylere bakıldığında bir çok şeyi refah seviyesi yüksek ülkeleye göre ucuza aldığımız görünüyor bunun sebebi ise diğer ülkeler ile aynı olması durumunda orada tüketici sayısının çok düşük olacağı ihtimalinden kaynaklanıyor bu sebeple halkın geliri baz alınarak farklı bir fiyat belirliyor. Tabi ki bu durumdan kaynaklı olarak programlara sadece Türkiye'de kullanılabilme şartını koşuyorlar. Yani ne yazık ki sırf dolar üzerinde hesaplamak en ucuza tükettiğimizi/elde ettiğimizi göstermiyor.
Enes Düzdağ 28 Kasım 2016 3:17
Yanıtla
Buradaki asıl amacım ucuza tüketmediğimizi düzgünce açıklayabilmektir.
Venire Vidire Vincere25 Kasım 2016 10:53
Bak mesela bugün 1 dolat 3.45.. oleeey... artık kahveyi daha da ucuza içebiliyorum.. mesela karamelli latte 9.75 ve dolar karşılığı 2.82... artık dev kahve yetiştiricisi Brezilya'nın bir tık üstündeyim hem de hiç üretmeden.. woohooo...
Yanıtla
İrem Kışla24 Kasım 2016 12:27
Bu sıralamayı yaparken ülkelerin para biriminin dolar karşılığındaki değeri düşünülmemiş.halbuki kahvenin üretildiği ülkelerin refah düzeyi düşük oldukça.o nedenle makalede pek mantık göremiyorum açıkçası.
Yanıtla
Serhat Bulut24 Kasım 2016 10:30
6.96 dolar. 7.02 isviçre frangı yapıyor bu mantıkla biz birinci sıradaki İsviçre'den çok daha pahalıya içiyoruz.
Yanıtla
Sacide Seda Yılmaz Gümüş18 Kasım 2016 1:33
Ulkenin refah seviyesine gore degerlendirmek gerekiyor. Cunku bu rakamlar ilk siralardaki ulkelerde luks kavramina girmiyor. Ulkelerdeki yarim litre su fiyatlari ile kiyaslayarak bir siralama gerceklestirdigimizde kacinci sirada oldugumuzu anlayabiliriz :)
Yanıtla
Duygu Arslan 21 Kasım 2016 9:36
Yanıtla
Çok da haklısınız :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?