cafe crema

Cafe Crema

Favorilerime
Ekle

Özellikle 1980’lerde Güney İsviçre ve Kuzey İtalya’da oldukça popüler bir içecek olan cafe crema, aynı zamanda büyük espresso olarak da adlandırılmıştır. Fransızca “caffe” ve İtalyanca “crema” kelimelerinden oluşan cafe crema, “kremalı kahve” anlamına gelmektedir. Aynı şekilde hazırlanmalarına rağmen cafe cremanın espressodan daha yumuşak içimli ve daha yoğun kremalı olması, kahve çekirdeklerinin öğütülme kalınlığından kaynaklanmaktadır. Cafe cremada demlenecek olan kahve, espressoya göre daha kalın bir şekilde öğütülerek kahvenin içinden daha fazla suyun daha kısa sürede geçmesi sağlanır ve bu şekilde gerçekleştirilen demleme sonucunda cafe cremanın karakteristiği ortaya çıkar.

Cafe crema nasıl hazırlanır?

Cafe crema hazırlanmak için espressodan biraz daha kalın öğütülmüş kahveden bir ölçek alınır. Daha sonra portafilterdaki kahve tamperlenerek makineye yerleştirilir. Eğer kullanılan kahve olması gerekenden daha ince öğütüldüyse, tamperleme işleminde kahveye çok fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Bu noktalara dikkat edildiğinde espresso makinesinden 30-35 saniye sonra yaklaşık olarak 180 mililitrelik bol köpüklü cafe crema elde edilir.

Cafe crema yapmanın püf noktaları nelerdir?

Cafe crema yapımının en önemli noktası, kahve içinden su geçiş hızının ayarlanmasıdır. Bu işlem, kahvenin doğru kalınlıkta öğütülmesi ile ya da ince öğütülen kahvenin normalden daha az sıkıştırılması ile sağlanabilir. Eğer kahve çekirdekleri uygun kalınlıkta öğütüldüyse ya da ince öğütülen kahvenin tamperleme işlemi doğru bir biçimde yapıldıysa sıcak su, iri taneli ve çok sıkıştırılmamış kahve tanelerinin arasından kahveyi demleyerek hızla geçecektir. Ortalama 35 saniye sonra ise akan kahvenin rengi çok açık sarı bir renge dönecektir. Bu aşamada makineden su akışı kesilerek ideal kıvamında, yoğun köpüklü bir cafe crema elde edilir.

Cafe crema servisi nasıl yapılır?

Bol kremalı bir kahve olan cafe cremada kahveyi yumuşatmak için süt, kahveyi tatlandırmak içinse krema, çikolata sosu veya krem şanti kullanılmadığından dolayı bu kahve türü damak tadına göre bir miktar şeker ilave edilerek de tüketilebilir. Ayrıca özellikle şeker ilavesiz cafe crema servisinde kahve ile birlikte çikolata, cheesecake, kurabiye, turta, tiramisu ve brownie gibi tatlılardan birisi ikram edilerek, kahve sunumları çok daha lezzetli bir hale getirilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?