TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Nice Tatlı Krizinin Tek Başına Kahramanı 7 Çikolatalı Profiterol Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Cheesecake'le başlattığımız yeni dönemi profiterolle devam ettiriyoruz. Sonuç olarak tatlıyla aramızdaki bağ herkesçe bilinsin, anlaşılsın istiyoruz. Bu olaya ciddi bakıyoruz. "Her tatlı her yerde yenilmez" mottosuyla çıktık bir kez yola, geri dönüşü yok!

Taze hamuru, miss kreması ve en kaliteli çikolata sosuyla dillerimizi damağımıza yapıştıran en iyi mekanları sizin için seçtik! İşte "Profiterol nerede yenir”in en tatlı cevapları;

Olur da atladığımız leziz profiterol mekanları varsa yazmaktan hiç çekinmeyin, yapıştırın yorumu!

İstanbul'da profiterolun doğduğu yer: İnci Pastanesi

"Profiterol nedir, ne değildir?"i öğreten, bu pofuduk tatlıyı herkese sevdiren İnci’deyiz.

İster porsiyon şeklinde alıp oracıkta yiyin bu güzelliği, yanına da içleri serinletecek limonatası şart tabii. İsterseniz de kilogram hesabıyla çokça alın, evinize götürün.

Profiterol dışında ekler, kuru pasta, poğaça, börek gibi seçeneklerin olduğunu da hatırlatalım. Olur da yanınızda profiterol ile arasında uçurumlar olan arkadaşlarınız varsa İnci’ye gitmek için başka güzel sebepler verirsiniz.

İnci Pastanesi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

Kurtuluş'ta bir lezzet: Nazar Pastanesi
foursquare

Kendisini Kurtuluş Mekanları isimli yazımızdan ve mis eklerinden hatırlayacaksınız. Vakti zamanında profiterollerinin lezzetinden de minik de olsa bahsetmiştik. Mekanın bu tatlıyı açık ara önde götürdüğünü söylemiştik. Bu lezzet; hamuru, kreması ve Nazar’ın her zaman dillere destan çikolata sosuyla kısacası her şeyiyle dört dörtlük.

Mekan öyle oturmaya müsait değil maalesef. Minik paketler halinde satılan profiteroller, alıp eve götürmelik. Bu keyfi bir çayla, bir kahveyle de süslemelik.

Kendisinin İnci’den bile daha iyi olduğunu iddia edenler var, bir denemeli!

Nazar Pastanesi adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 182/B, Şişli, İstanbul

Profiterolun fine dining'i: Beymen Brasserie

cemkarakus.com

Nişantaşı’nın pek havalı mekanı Beymen Brasserie’deyiz şimdi. Bu kadar pastane ve tatlıcının arasına böylesine şık fine dining restoranı sokmak bize de bir şaşkınlık vermedi değil. Beymen’in fark yaratan profiterolüne borçluyuz bunu. Bir kere pofuduk hamurunun içine krema değil de dondurma koymalarına, her şeyden öte o çikolata sosuna bayıldık. Anlayacağınız her bir şeyiyle harika!

İster sadece bu tatlı için gidin isterseniz de yemeğinizin üstüne afiyetle yiyin. Nasıl, ne zaman fark etmiyor, yeter ki bir deneyin! Orman meyveli milföy, ahududulu cheesecake’nin de profiterolden aşağı kalır yanı yok, ona göre!

Beymen Brasserie adres: Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, No 23/1, Şişli, İstanbul

Her bir tatlısı klasik aslında: Gezi İstanbul
kesfettik.com

Gezi’nin her bir tatlısı klasik, her bir tatlısı efsane ama Belçika çikolatası soslu dondurmalı profiterolü bir başka!

Beyoğlu’nda yapacağınız buluşmalara, toplantılara, kutlamalara Gezi’yi de eklemeli. Hem yenilenen dekorasyonuyla daha vakit geçirilesi bir mekana dönüşmüş. Her şeyden öte burada yiyeceğiniz her bir lezzet el yapımı ve katkısız malzemelerle hazırlanıyor.

Olur da profiterol aşerdiğiniz bir gününüzdeyseniz koşa koşa Gezi’ye gidin! Hem birazcık nostalji hiç de fena olmaz.

Eve sipariş vermek isterseniz: Gezi İstanbul Gezi İstanbul adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi, No 5, Beyoğlu, İstanbul

Beşiktaş'ta tatlı krizine girenlere: Elit Profiterol
foursquare

Beşiktaş’ta ekler ve profiterol denilince akla ilk gelendir.

Supangle, trileçe, kazandibi, ekmek kadayıfı, peynir helvası, tavuk göğsü mekanda bulabileceğiniz diğer tatlılar ama ekler ve profiterolünün üstüne başka bir şey tanımıyoruz!

Eli boş gidilmeyen misafirliklere, oturup tatlı tatlı iki lafın belini kırmalara aracı olan bu mekan aklınızın bir köşesinde dursun, lazım olur!

Elit Profiterol adres: Cihannüma Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No 96, Beşiktaş, İstanbul

http://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/kabak-cekirdegi-yemesi-zor-yiyecekler.jpg | http://www.tumblr.com/tagged/pumpkin-seeds | tumblr/fallesque

fooduristik

"1980’den beri lezzeti sanatla buluşturuyoruz!" gibi pek klişe bir slogana sahip bu mekanda harbiden güzel profiteroller çıkıyor. Serotoninizin zirve yapacağı çikolata sosu, hafif kremasıyla akıllara kazınacak bu lezzet bir de Antep fıstığı ile süsleniyor. Anlayacağınız yemeyip de yanında yatmalık!

Polka, malaga, Manolya hamburger, devils isimli tatlıları da denenesi.

Gözetepe’de başlayan bu yolculuk şimdilerde Gayrettepe, Bostancı, Suadiye, Ataşehir, Çekmeköy gibi İstanbul’un pek çok semtinde devam ediyor.

Manolya adres: Gayrettepe Mahallesi, Yıldız Posta Caddesi, No 13, Beşiktaş, İstanbul

Sadece Kup Griye'si ünlü olamazdı: Baylan
foursquare

Kup Griye, Adisababa ile bildiğimiz, bayıldığımız Baylan’nın başka bir klasiğinin profiterol olduğunu biliyor muydunuz? Cevaplar hayır ise telaşa mahal vermeyin! Açıklıyoruz; Trüf pasta, rokoko, mus, trilece tart ve adına türlü şarkılar yazmak isteyeceğiniz profiterol Baylan klasikleri arasında.

Tahmin edeceğiniz gibi buradan çıkan her tatlının altına imzamızı atıyor ve bayıla bayıla kaşıklarca yiyoruz. Üç top halinde ve krema ile servis edilen profiterolün çikolata sosunu bol kepçe. Bir de profiterollü pastaları var o da ayrı bir lezzet, ayrı bir mutluluk.

Baylan adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 9/A, Kadıköy, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?