vienna

Vienna

Favorilerime
Ekle

Son derece yumuşak içimli bir kahve olan vienna, sert içimli espressonun kremalandırılmış sıcak süt ile yumuşatılıp, krem şanti ile tatlandırılması ile hazırlanır. Vienna, ilk olarak Avusturya'nın Viyana şehrinde ortaya çıkmıştır.17. yüzyıldan beri tüketilmekte olan bu kahvenin adı ise ortaya çıkmış olduğu Viyana şehrinden gelmektedir. Vienna kahvesi ayrıca dünyada “Viennese Coffee” olarak da bilinmektedir.

Vienna nasıl hazırlanır?

Vienna hazırlanmadan önce bu kahvenin karakterini oluşturan krem şanti süt ile çırpılarak kıvamlandırılır ve bir süre buzdolabında bekletilir. Espresso tabanlı bir kahve olan viennanın hazırlanması için koyu kavrulmuş ve taze çekilmiş kahve çekirdeklerinden double shot, yani iki ölçek espresso hazırlanır. Elde edilen espresso geniş ağızlı ve büyük bir fincana alınır ve üzerine sıcak buharla köpürtülüp krema haline getirilmiş sıcak sütten bolca koyulur ancak fincan tamamen doldurulmaz. Son olarak da kahve-süt karışımı üzerine daha önceden hazırlanmış olan yoğun kıvamlı krem şanti eklenerek viennanın hazırlanması tamamlanır.

Vienna hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Vienna kahvesi için krem şanti çok önemlidir. Bu kahvede hazır krem şanti çeşitleri veya ev yapımı krem şanti kullanılabilir. Toz halindeki krem şanti karışımları soğuk sütle mikserde çırpılarak kolaylıkla kıvamlandırılabilir. Ev yapımı kremşanti hazırlamak içinse sütün şekerle çırpılması yeterli olacaktır. Ancak her iki yöntem de kahve hazırlığı için biraz zahmetlidir. Bu sebeple kullanıma hazır krem şantiler tercih edilerek vienna çok daha hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanabilir.

Vienna sunumu nasıl yapılır?

Vienna ile en iyi uyum sağlayan bileşenlerden birisi vanilyadır. Bu sebeple vienna üzerindeki krem şanti tabakasına damak tadına göre bir miktar vanilya serpiştirilebilir. Vanilya ile hem sunumda görsellik elde edilir, hem de vienna bu kahve çeşidi ile son derece uyumlu bir bileşen ile aromalandırılmış olur. Damak tadına göre krem şantinin üzeri çikolata tozu, rendelenmiş çikolata ve kakao ile de süslenebilir. Vienna sunumunda krem şantinin rahatlıkla tüketilebilmesi için fincanın yanında mutlaka bir tatlı kaşığı da bulunmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?