Pirpirim

Favorilerime
Ekle

Pirpirim, bilinen ismi ile semizotu, semizotugiller familyasından gelen, küçük yeşil yaprakları ile tanınan bitki türüdür. Toprak üzerinde yatık büyüyen etli yapraklara, sarı, eflatun ve kırmızı renkte küçük çiçeklere sahip olan bitkinin yaprakları ve sapları tüketilir. Hafif ekşi ve mayhoş tadı ile Avrupa ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Pirpirim otunun mevsimi ve temizlenmesi

Doğada kendiliğinde büyüyen pirpirim, tek yıllık otsu bir bitkidir. Her türlü toprakta büyüyebildiği için özel bir bakım gerektirmeyen pirpirim, mayıs ve haziran aylarında, havalar ısınmaya başladığında yetişir. Ağustos ve temmuz ayları arasında toplanabilen bitki, kesilmiş saplarından yeniden büyüdüğü için ekim ayına kadar semt pazarlarında ve manavlarda bulunabilir. Pirpirim otu toprağa yakın bir bitki olduğu için sirkeli suda 15 dakika bekletilmeli ve bol suyla yıkanmalıdır. Pirpirim otunu ayıklarken bıçak kullanmamak gerekir.

Pirpirim nasıl tüketilir?

Mutfakta oldukça geniş bir kullanıma sahip olan pirpirim çiğ olarak salata yapımında kullanılır. Salata dışında soğan, domates ve sarımsakla sotelenerek yemeği yapılan bitkinin üzerine yoğurt dökülerek tüketilir. Etli yemeklerin içine sebze olarak katılır ve farklı malzemelerle birlikte böreklerde iç malzeme olarak kullanılır. Yaz aylarında farklı sebzelerle çorbası da hazırlanan pirpirim otu, yoğurtlu soğuk çorba olarak da tüketilir. Aynı zamanda çiğ olarak makarnalara ve yoğurta katılarak yenir. Yemek yapımı dışında, halk hekimliğinde ilaç yapımında da kullanılan pirpirim otu, haşlanarak lapa yapılır ya da merhem olarak hazırlanır.

Pirpirimin faydaları nelerdir?

- Omega 3 acısından zengin olan pirpirim otu, kalp ve damar sağlığını korur. Omega 3 yağ asitleri ile zihin yorgunluğu, dikkat eksikliği ve depresyona iyi gelir.

- İçeriğindeki demir minareli ile kan hücrelerini arttırır ve kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliğini yol açtığı sağlık sorunlarına karşı kullanılır.

- Radika otu gibi A ve C vitamini acısından zengin olan pirpirim otu antioksidan özelliğine sahiptir. Bünyeyi kuvvetlendirir ve göz sağlına iyi gelir.

- Yüksek oranda lif içeren pirpirim otu, bağırsakları çalıştırır. Böbrek kumlarını temizler.

- Pirpirim otu pelin otu gibi, mide yanması ve mide ağrısını geçirmeye yardımcı olur.

Görselin kaynağı: http://www.metabolizma.netDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Sinir Otu
Yemek.com
Nisan 16, 2015
Çiriş Otu
Yemek.com
Kasım 26, 2015

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Aspir
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Kekik
Yemek.com
Kasım 19, 2015

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Labada
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Çöven Otu
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Radika
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Çiriş Otu
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Hindiba
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Misk Otu
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Çemen
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Aspir
Yemek.com
Kasım 26, 2015