Labada

Çobandeğneğigiller familyasından gelen ve içinde çok yıllık, tek yıllık ve iki yıllık bitki türlerini barındıran labada, yaygın bulunan bir bitkidir. Yeşile yakın küçük çiçekleri, kırmızı kökü ve yayvan koyu yeşil yaprakları ile tanınan bitki, doğada yabani olarak büyür.

Anadolu’da 50'ye yakın türü bulunan bitkinin en fazla bilinen türü yabani labada olarak tanınır. Labada halk arasında yabani pazı, evelik, develik veya efelik gibi isimler ile adlandırılır. Kuzukulağına benzediği için bazı yörelerde kuzukulağı ismi ile de anılır.

Labada bitkisi nerede yetişir ve nasıl toplanır?

Anadolu’da geniş bir alanda yayılım gösteren labada, özellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz çevresinde yetişir. Dere kenarlarında, bostanlarda, tarlalarda ve yol kenarlarında kendiliğinden büyür. Bahar aylarında yetişmeye başlayan bitki, haziran ile eylül ayları arasında yeşil çiçeklerini açtığında tam olarak olgunlaşır. Çiçeklerinin açtığı eylül ayında sertleştiği için ağustos ayına kadar toplanması gerekir.

Labada bitkisi nasıl saklanır?

Labadanın kökü sonbaharda sökülür ve temizlenir. Temizlendikten sonra kalın dilimler halinde kesilerek güneş alan bir yerde kurutulur. Yaprakları oldukça sulu olan labada bitkisini kurutmak çok zordur. Güneş almayan serin ve havadar bir ortamda kurutulan yaprakların nemli kalması bitkinin kolayca küflenmesine neden olacaktır.

Labada nasıl tüketilir?

Kökü, gövdesi ve yaprakları yenilebilen labada sebze olarak tüketilir. Taze labada yaprakları, soğanla sotelenerek yumurtalı yemek yapılır. Domates gibi sebzelerle birlikte efelek yemeği olarak tanınan yemeğin yapımında kullanılır. Bunun yanında labada; gelincik, hindiba ve ebegümeci sebzeleri ile birlikte pişirilir. Hafif ekşi ve mayhoş bir tada sahip labada, pirinçli yemek olarak yapılır ve üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.

Ekşi olmayan labada yaprakları ayrıca sarma yapımında kullanılır ve salatalara katılır. Labada kökleri ve yaprakları çay gibi de demlenebilir. Aynı zamanda haşlanan yapraklar, lapa gibi hazırlandığında ilaç olarak yaraların üzerine sürülür.

Labada bitkisinin faydaları nelerdir?

- Taze yaprakları çiğ olarak tüketildiğinde vücuda kuvvet verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Taze yapraklarının suyu haricen kullanıldığında romatizma ağrılarına iyi gelir.

- Labada yapraklarından yapılan yemeği basura iyi geldiği düşünülür.

- Labada bitkisinin çayı, civanperçemi çayı gibi kanı temizler.

Görselin kaynağı: http://bayramicyenikoy.blogspot.com.tr/

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?