Çöven Otu

Favorilerime
Ekle

Karanfilgiller familyasından gelen çöven otu, pembe beyaz çiçeklere ve kalın köklere sahip otsu bir bitkidir.

Çöven otunun mevsimi ne zamandır?

Ekonomik değere sahip olan çöven otu, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’da bahar ayarlarında büyümeye başlar. Haziran ve temmuz aylarında beyaz çiçekler açar. Kökleri tamamen olgunlaşınca eylül, ekim aylarında toplanır. Çöven otunun kökleri ilkbaharın ilk günlerinde de topraktan sökülebilir. Çıkarılan kökler temizlendikten sonra kuru ve gölgelik bir alanda kurutulur. Kurutma işlemi sırasında acele etmemek gerekir. Kök tamamen kuruduktan sonra toz haline getirilip hava almayacak şekilde saklanır.

Çöven otu nerede satılır?

Çöven otu, marketlerde kolayca bulunmaz. Lüks aktarlarda ve şifalı ürünler satan dükkanlarda toz halinde veya çöven özü adı altında satılır. Gıda satışı yapan sitelerden kolayca temin edilemeyen bitki, özel internet sitelerinden sipariş ile alınabilir.

Çöven otu nasıl kullanılır?

Mutfakta sebze olarak tüketilmeyen bitkinin kökü, eczacılıkta ilaç yapımında ve gıda sanayinde ise tahin helvası yapımında kullanılır. Kir çıkarma özelliğine sahip olduğu için temizlik sanayinde şampuanların, yumuşatıcıların ve sabunların içine katılır. Aynı zamanda halk hekimliğinde ilaç olarak tüketilen bitkinin kurutulmuş yapraklarından ve kurtulmuş köklerinden çay yapılır.

Bütün halindeki köklerden çay demleneceği zaman kökler iki, üç parçaya bölünmelidir. 10 - 15 dakika demlendirilerek içilen çöven otu çayı aşırı dozda tüketilirse mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olur.

Çöven otunun faydaları nelerdir?

- Çöven otu, idrar söktürür ve bağırsakları temizler. İshal yapıcı etkiye sahip olduğu için kabızlığa iyi gelir.

- Çöven otunun kanı temizleyici özelliği vardır.

- Kekik, yenibahar ve roka otu gibi öksürüğü geçirmeye yardımcı olur ve göğsü yumuşatır. Terletici ve ateş düşürücü özelliği ile bronşite karşı ilaç olarak kullanılır.

- Vücuda rahatlık verir.

- Sivilce ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Görselin kaynağı: http://foroplantas.facilisimo.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?