Sütlü Soğuk Baklava Tarifi

Ne Hamurlaşsın Ne de Kuru Kalsın: Soğuk Baklavanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Baklava tarifi başımızın tacı! 40 kat özenle açılan baklava hamurlarının fıstıkla ya da cevizle buluşması, üzerine şerbet gezdirilmesi gelmiş geçmiş nefis lezzet buluşmalarından biri diyebiliriz. Klasik baklava tarifi kadar son dönemlerde soğuk baklava da sevilmeye başlandı ve birden popüler oldu. Bu popülerliğin sırrı lezzetinin çok daha hafif olmasında saklı! Şerbet yerine sütlü şerbet hazırlanıyor, üzerine kakao ve çikolata parçaları da ekleniyor. Soğuk soğuk yenen, lezzetiyle de hafif bir baklava tarifi oluyor. Ancak bu baklavayı hazırlarken hamurlaşma, kuru kalma ya da çıtırlığını çabuk kaybetme gibi sorunlar yaşanıyor. Gelin bugün evde kendi sütlü baklavamızı yaparken işin bir de sırlarını öğrenelim. En iyi kıvamlı sütlü soğuk baklavanın sırlarını veriyoruz. Yaklaşın.

  • Soğuk baklava püf noktaları

soguk-baklava-puf-noktalari-1

İlk olarak şerbeti hazırlayarak işe başlayın. Kullanacağız süt taze ve yağlı bir süt olursa baklavanızın tadı daha da artacaktır. Şerbeti önden hazırlamak önemli. Çünkü tatlı henüz sıcak şerbet ise soğukken birleştirmek oldukça önemli. Süt ve şekerden oluşan bir şerbetin birkaç taşım kaynaması (ortalama 10-15 dakika) yeterli olacaktır. Ardından ocaktan alın ve soğutun. Evde soğuk baklava yapacaklar kendi baklava hamurlarını elde açmak isterlerse pek tabi bu tarifin lezzetini ikiye katlayacaklardır. Evde kendi baklava hamurunuzu hazırlamak için sizi şuraya alalım: Baklava hamuru Vaktiniz yoksa ve evde kendi hamurunuzu açamıyorsanız hazır yufkalar tam da bu sırada devreye giriyor.

soguk-baklava-puf-noktalari-2

Hazır yufkalarınızın taze olduğundan emin olun. Sıra geldi en önemli meselelerden bir diğerine. Kullanacağınız tereyağını eritirken üzerindeki fazla köpükleri mutlaka alın. Tamamını aldığınızdan emin olmak adına dilerseniz bu işlemi süzgeç üzerine kağıt havlu koyup altına da bir kap koyarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede köpükler kağıt havlu üzerinde kalacaktır. Bu aşamanın amacı baklavanın pişerken yanmaması. Eşit ve dengeli miktarda kızarması. Kullanacağınız borcamın dibini de mutlaka yağ karışımınız ile iyice yağlayın.

soguk-baklava-puf-noktalari-3-1

Baklavalarınızı borcam boyutunda kesin. Ardından dilediğiniz kadar kat çıkın. Katların arasına yağ karışımından fırça yardımıyla sürün. 22 kat ya da daha fazla (veya az) kat çıktıktan sonra ara kısmına fıstık içi ekleyin. Geriye kalan yufkaları da üzerine kat olarak çıkın. En üst kata gelince yağ karışımı sürün ve bıçak yardımıyla dilimleyin. Öncesinde dilimlemek oldukça önemli. Böylelikle tatlı fırından çıkınca üzerine gezdirilen şerbeti tam şekilde emebilir. Fırında pişirdikten sonra tatlınızı oda sıcaklığında birkaç dakika dinlendirin.

soguk-baklava-puf-noktalari-3

2-3 dakika dinlendirmek ve ilk sıcağını atmasını sağlamak da önemli. Köşede bekleyen tamamen soğumuş şerbeti azar azar, kepçe yardımıyla tatlının üzerine gezdirin. Tatlı şerbeti tamamen emene kadar oda sıcaklığında dinlendirin. En az 2-3 saat oda sıcaklığında dinlendirmenizi öneririz. Dilerseniz bu sürenin sonunda tatlınızı buzdolabında iyice soğutup da servis edebilirsiniz.

soguk-baklava-puf-noktalari-4

Tatlının üzerine kakao ve pudra şekerini karıştırın ve her yerine gelecek şekilde eleyin. Rendelenmiş çikolatayı da üzerine serpin.Antep fıstığı dokunuşuyla da taçlandırabilirsiniz. Soğuk baklavanız hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?