Saçlarınızın Hızla Uzayıp Gürleşmesini Sizden Bile Çok İsteyen 8 Bitkisel Yağ

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253997 takipçi2058 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 13, 2015
Duygu Arslan
Aralık 6, 2016
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Zeynep Çetin
Eylül 10

Herkesin olabildiğince doğal ve organik ürünlere yöneldiği, sadece yiyecek-içecek konusunda değil, güzellik ve bakım konusunda da bu doğal ürünlerden destek aldığı zamanlardayız artık.

Piyasada pek bilinen markaları kullanmaktansa doğanın bize sunduklarını değerlendirmeye çalıştığımız bu zamanlarda, saçlarını sağlıkla ve hızla uzatmak isteyenleri de unutmadık, bitkisel yağlardan nasıl destek alabiliriz, oturduk araştırdık.

Elbette saçınıza bir kez yağ sürerek mucizeler yaratabileceğinizi, bir anda saçınızın 15 santimetre uzayacağını falan söylemeyeceğiz. Ama bu bitkisel yağları düzenli olarak kullandığınızda aslında sadece saçlarınıza değil kendinize tümden bir iyilik yapacağınızdan bahsedeceğiz. Bitkisel yağları karıştırıp kendinize özel yağlar yapabileceğinizi söylemeyi de atlamayacağız.

Hatta üşenmeyip bir de etkili bir saç uzatan yağ tarifi vereceğiz.

Anlayacağımız konumuz uzun, zamanımız dar. O yüzden bir an önce başlayalım, sizi de daha fazla merakta bırakmayalım.

Buyursunlar...

Küçük bir not: Saçlarınıza daha özenli ve daha doğal yollarla bakım yapmak isterseniz 6 Adımda Evde Şampuan Yapımı, İşlem Görmekten Yıpranmış Saçlar İçin 6 Mucizevi Saç Bakım Maskesi ve Saçları 1 Ayda Gözle Görülür Şekilde Uzatan Efsane Karışım adlı yazılarımıza da bir göz atın deriz.

"Saç uzatan bitkisel yağlar nelerdir?" diyenlerin alacağı ilk cevap: Zeytinyağı

healthylivingmadesimple

Artık bunu bilmeyen, duymayan kalmadı, biliyoruz. Ama başköşeye onu koymadan da olmazdı. Zeytinyağı, içindeki E vitamini sayesinde saç ve saç derisi sağlığı için oldukça önemli. Sağlıklı saç derisi ve saç kökleri de elbette saçların daha hızlı uzamasının anahtarları.

Dolayısıyla eğer saçlarınızın daha ışıl ışıl, daha sağlıklı ve daha güçlü olmasını istiyorsanız, en önemlisi de saçlarınız çok daha hızlı uzasın istiyorsanız zeytinyağının faydalarından destek almanız mühim.

E vitamini demişken: Susam yağı

ijugaad

Susam yağı da tıpkı zeytinyağı gibi içinde bolca E vitamini olması sayesinde saçların hızlıca uzamasına destek oluyor. Aynı zamanda bu yağ, saç derisinde oluşan mantar gibi çeşitli hastalıklarında daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olduğundan deri rahatsızlığı nedeniyle güçsüzleşen saçların da kurtarıcılarından sayılıyor.

Eğer saçlarınızla ilgili tek sorun geç uzaması değil de seyrek ve güçsüz olması gibi problemlerse susam yağına bir şans vermenin tam zamanı.

Kirpikler de bile etkili: Badem yağı

beauty.onehowto

A, B ve K vitaminleri başta olmak üzere içinde bolca bulunan vitaminler, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller ve yağ asitleri sayesinde kıl köklerini güçlendirdiği bilinen badem yağı da saç uzatan yağlar deyince tıpkı zeytinyağı gibi akla ilk gelen isimlerden.

Öyle ki kendisi, kıl köklerini güçlendirmesi ve daha hızlı bir uzama sağlaması nedeniyle insanların kirpiklerine bile sürdükleri ve etkisini kısa sürede görmeye başladıkları bir yağ. Bu yağı, dilerseniz zeytinyağıyla karıştırarak, dilerseniz birazdan anlatacağımız diğer birçok yağ ile karıştırarak daha etkili bir hale getirebilir, daha kısa sürede saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Konunun en uzman isimlerinden sayılır: Hint yağı

drweil

Hint yağı içindeki bolca E vitamini ve protein sayesinde saç sağlığı konusunda en etkili ve en uzman isimlerden sayılıyor. Bu haklı şöhretinin ardında yatansa kan dolaşımını hızlandırma, saç enfeksiyonlarının iyileşmesini hızlandırma gibi etkileri. Anlayacağınız eğer saçlarınızı hızlıca uzatmak istiyorsanız Hint yağı, ilk başvuracağınız yağlardan biri olmalı.

"Aldıktan sonra nasıl kullanacağım" derseniz, tıpkı diğer yağları da kullanabileceğiniz gibi haftada 1 ya da 2 kez saç köklerinizi hafifçe ovarak saçlarınıza sürebilir, daha etkili olsun isterseniz listemizdeki diğer yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kokusu da mis: Lavanta yağı

enabledkids

Lavanta yağı, saç uzatmadaki etkisini yukarıda anlattığımız susam yağına benzer şekilde gösteriyor. Yani, antibakteriyel özellikler göstererek saç derisi üzerinde oluşan hastalıkların kökünü kurutuyor. Bu sayede saç köklerinin daha çok güçlenmesini sağlıyor.

Seyreklik, saçların gereğinden fazla kuru olması, bu nedenle de hızlıca yıpranması gibi sorunların önüne geçiyor. Daha sağlıklı saç kökleri ve daha güçlü saçlar da daha hızlı bir uzama sağlamanın önünü açıyor.

Son yılların popülerlerinden: Argan yağı

selfcarer

Reklamlarda, piyasadaki birçok ürünün içinde olduğu söylenen, etkisi yeni fark edilmişçesine gündem haline gelen argan yağı, gerçekten etkili mi gibi sorularını varsa hemen cevap vermiş olalım: Evet, argan yağı da saçların hızla ve sağlıkla uzamasını sağlıyor. Saç derisini nemlendirmesiyle bilinen ve bu nemlendirme işlemi sayesinde zayıf, kolay kırılan saçlardan sizi kurtaran argan yağının üzücü bir yanı da var ne yazık ki: Fiyatı ve güvenilirliği.

Argan yağı "sıvı altın" olarak anılacak kadar değerli bir yağ olduğu için ne yazık ki fiyatı el yakıyor. Bu da yetmezmiş gibi aldığınız her argan yağının gerçek olduğuna da güvenemeyebiliyorsunuz. Dolayısıyla tavsiyemiz, eğer argan yağı almaya karar verirseniz mutlaka güvendiğiniz yerlerden alışveriş edin ve onu doğru bir şekilde değerlendirin.

Arganla kapışır: Jojoba yağı

stylecraze

Tıpkı argan yağı gibi jojoba yağı da son yıllarda ününe ün katanlardan. Onu saç konusunda konuşulan bir yağ haline getiren de saç derisi üzerindeki etkileri aslında. Saçın hızlıca uzamasına doğrudan bir etkisi olduğu söylenemese de kepek gibi, saç derisi enfeksiyonları gibi sorunlardan saçı kurtarıyor.

Bu sayede güçlenecek ve uzayacak yer bulamayan saç diplerini rahatlatıyor. Temiz ve sağlıklı bir saç derisi sayesinde de saçlar her zaman olduğundan daha hızlı uzamaya başlıyor.

Bırakın güçlerini birleştirsinler: Saç uzatan yağ yapımı

flixyhair

Saç uzatan yağları bir bir tanıdıktan sonra sıra geldi güç birliği kurmaya. Tüm bu yağları tek tek değil de bir karışım olarak kullanmak isterseniz sizi hemen bu tarife doğru alabiliriz.

Malzemeler:

  • 20 damla Hint yağı
  • 20 damla zeytinyağı
  • 10  damla lavanta yağı
  • 7-8 damla susam ve badem yağı (arzuya göre)

Nasıl Yapılır?

Tüm yağları aynı kabın içine alıp güzelce karıştırın. işte bu kadar. (Saçlarınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz)

Nasıl Kullanılır?

Hazırladığınız bu yağ karışımını saçınıza köklerden başlayarak sürün. Saç köklerinize yağı sürerken parmak uçlarınızla zarifçe dairesel hareketler yapın ve saç derinizdeki kan dolaşımını artırarak karışımın daha etkili olmasını sağlayın. Tüm saçınızı kökten uca yağladıktan sonra en az 4 saat bu şekilde bekleyin. 4 saat uzunca bir süre olduğundan bu karışımı yatmadan önce sürebilir ve saçınıza bone takarak uyuyup sabah saçlarınızı yıkamayı da deneyebilirsiniz.

Bu şekilde karışımı haftada 1 kez düzenli olarak uygulayın. 4-5 hafta içinde saçlarınızdaki gelişimi göreceksiniz.

Öneri: Dilerseniz bu yağ karışımının içine 1 yumurta ve bal ekleyerek karışımı daha etkili bir hale getirebilirsiniz.

Bu yağ ne işe yarar derseniz: Saç uzatan yağ faydaları

stylecraze

Yukarıda saydığımız bitkisel yağları tek tek uygulayabileceğiniz gibi karıştırarak uygulayabileceğinizi de söyledik ve kolayca hazırlanan bir tarif de verdik. Peki, bu yağlar ne işe yarıyor?

Özellikle içinde E vitamini olan yağlar, cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Çünkü tüm cildimizin hem daha geç yaşlanmasını sağlıyor hem de cildimizi kuruluktan kuratıyor. Dolayısıyla bu etkiyi saç derisi üzerinde de gösteriyor ve saçlarımız daha sağlıklı bir hal alıyor.

Uzamayı hızlandırmanın yanı sıra bu yalar düzenli kullanıldıklarında saçların daha sağlıklı, gür ve ışıl ışıl olmasına da destek oluyorlar.

Saç derimizin temizlenmesine, kepekten kurtulmasına önayak olan yağlar da saç diplerinin daha rahat oksijen almasını sağlayarak sadece saçlarımıza değil tüm vücudumuza yardımcı oluyorlar aslında.

Son olarak, yukarıda da anlattığımız gibi mantar gibi ciddi enfeksiyonların iyileşme süreçlerine de büyük katkıları oluyor.

Önemli bir not: Eğer saçınızla ilgili saçkıran ya da mantar gibi ciddi bir sorununuz varsa bu bitkisel yağları kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Alternatif çözümlerden önce uzmanların uygulayacağı tedavileri kabul edin ve doktorunuzun önerilerinin aksine hareket etmeyin. "Saçlarım hızlı uzasın" telaşıyla bir yola çıkıp zarara girmeyin, sağlığınızı riske atmayın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?