hizli-sac-uzatan-yaglar-one-cikan

Saçlarınızın Hızla Uzayıp Gürleşmesini Sizden Bile Çok İsteyen 8 Bitkisel Yağ

Favorilerime
Ekle

Herkesin olabildiğince doğal ve organik ürünlere yöneldiği, sadece yiyecek-içecek konusunda değil, güzellik ve bakım konusunda da bu doğal ürünlerden destek aldığı zamanlardayız artık.

Piyasada pek bilinen markaları kullanmaktansa doğanın bize sunduklarını değerlendirmeye çalıştığımız bu zamanlarda, saçlarını sağlıkla ve hızla uzatmak isteyenleri de unutmadık, bitkisel yağlardan nasıl destek alabiliriz, oturduk araştırdık.

Elbette saçınıza bir kez yağ sürerek mucizeler yaratabileceğinizi, bir anda saçınızın 15 santimetre uzayacağını falan söylemeyeceğiz. Ama bu bitkisel yağları düzenli olarak kullandığınızda aslında sadece saçlarınıza değil kendinize tümden bir iyilik yapacağınızdan bahsedeceğiz. Bitkisel yağları karıştırıp kendinize özel yağlar yapabileceğinizi söylemeyi de atlamayacağız.

Hatta üşenmeyip bir de etkili bir saç uzatan yağ tarifi vereceğiz.

Anlayacağımız konumuz uzun, zamanımız dar. O yüzden bir an önce başlayalım, sizi de daha fazla merakta bırakmayalım.

Buyursunlar...

Küçük bir not: Saçlarınıza daha özenli ve daha doğal yollarla bakım yapmak isterseniz 6 Adımda Evde Şampuan Yapımı, İşlem Görmekten Yıpranmış Saçlar İçin 6 Mucizevi Saç Bakım Maskesi ve Saçları 1 Ayda Gözle Görülür Şekilde Uzatan Efsane Karışım adlı yazılarımıza da bir göz atın deriz.

"Saç uzatan bitkisel yağlar nelerdir?" diyenlerin alacağı ilk cevap: Zeytinyağı

healthylivingmadesimple

Artık bunu bilmeyen, duymayan kalmadı, biliyoruz. Ama başköşeye onu koymadan da olmazdı. Zeytinyağı, içindeki E vitamini sayesinde saç ve saç derisi sağlığı için oldukça önemli. Sağlıklı saç derisi ve saç kökleri de elbette saçların daha hızlı uzamasının anahtarları.

Dolayısıyla eğer saçlarınızın daha ışıl ışıl, daha sağlıklı ve daha güçlü olmasını istiyorsanız, en önemlisi de saçlarınız çok daha hızlı uzasın istiyorsanız zeytinyağının faydalarından destek almanız mühim.

E vitamini demişken: Susam yağı

ijugaad

Susam yağı da tıpkı zeytinyağı gibi içinde bolca E vitamini olması sayesinde saçların hızlıca uzamasına destek oluyor. Aynı zamanda bu yağ, saç derisinde oluşan mantar gibi çeşitli hastalıklarında daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olduğundan deri rahatsızlığı nedeniyle güçsüzleşen saçların da kurtarıcılarından sayılıyor.

Eğer saçlarınızla ilgili tek sorun geç uzaması değil de seyrek ve güçsüz olması gibi problemlerse susam yağına bir şans vermenin tam zamanı.

Kirpikler de bile etkili: Badem yağı

beauty.onehowto

A, B ve K vitaminleri başta olmak üzere içinde bolca bulunan vitaminler, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller ve yağ asitleri sayesinde kıl köklerini güçlendirdiği bilinen badem yağı da saç uzatan yağlar deyince tıpkı zeytinyağı gibi akla ilk gelen isimlerden.

Öyle ki kendisi, kıl köklerini güçlendirmesi ve daha hızlı bir uzama sağlaması nedeniyle insanların kirpiklerine bile sürdükleri ve etkisini kısa sürede görmeye başladıkları bir yağ. Bu yağı, dilerseniz zeytinyağıyla karıştırarak, dilerseniz birazdan anlatacağımız diğer birçok yağ ile karıştırarak daha etkili bir hale getirebilir, daha kısa sürede saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Konunun en uzman isimlerinden sayılır: Hint yağı

drweil

Hint yağı içindeki bolca E vitamini ve protein sayesinde saç sağlığı konusunda en etkili ve en uzman isimlerden sayılıyor. Bu haklı şöhretinin ardında yatansa kan dolaşımını hızlandırma, saç enfeksiyonlarının iyileşmesini hızlandırma gibi etkileri. Anlayacağınız eğer saçlarınızı hızlıca uzatmak istiyorsanız Hint yağı, ilk başvuracağınız yağlardan biri olmalı.

"Aldıktan sonra nasıl kullanacağım" derseniz, tıpkı diğer yağları da kullanabileceğiniz gibi haftada 1 ya da 2 kez saç köklerinizi hafifçe ovarak saçlarınıza sürebilir, daha etkili olsun isterseniz listemizdeki diğer yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kokusu da mis: Lavanta yağı

enabledkids

Lavanta yağı, saç uzatmadaki etkisini yukarıda anlattığımız susam yağına benzer şekilde gösteriyor. Yani, antibakteriyel özellikler göstererek saç derisi üzerinde oluşan hastalıkların kökünü kurutuyor. Bu sayede saç köklerinin daha çok güçlenmesini sağlıyor.

Seyreklik, saçların gereğinden fazla kuru olması, bu nedenle de hızlıca yıpranması gibi sorunların önüne geçiyor. Daha sağlıklı saç kökleri ve daha güçlü saçlar da daha hızlı bir uzama sağlamanın önünü açıyor.

Son yılların popülerlerinden: Argan yağı

selfcarer

Reklamlarda, piyasadaki birçok ürünün içinde olduğu söylenen, etkisi yeni fark edilmişçesine gündem haline gelen argan yağı, gerçekten etkili mi gibi sorularını varsa hemen cevap vermiş olalım: Evet, argan yağı da saçların hızla ve sağlıkla uzamasını sağlıyor. Saç derisini nemlendirmesiyle bilinen ve bu nemlendirme işlemi sayesinde zayıf, kolay kırılan saçlardan sizi kurtaran argan yağının üzücü bir yanı da var ne yazık ki: Fiyatı ve güvenilirliği.

Argan yağı "sıvı altın" olarak anılacak kadar değerli bir yağ olduğu için ne yazık ki fiyatı el yakıyor. Bu da yetmezmiş gibi aldığınız her argan yağının gerçek olduğuna da güvenemeyebiliyorsunuz. Dolayısıyla tavsiyemiz, eğer argan yağı almaya karar verirseniz mutlaka güvendiğiniz yerlerden alışveriş edin ve onu doğru bir şekilde değerlendirin.

Arganla kapışır: Jojoba yağı

stylecraze

Tıpkı argan yağı gibi jojoba yağı da son yıllarda ününe ün katanlardan. Onu saç konusunda konuşulan bir yağ haline getiren de saç derisi üzerindeki etkileri aslında. Saçın hızlıca uzamasına doğrudan bir etkisi olduğu söylenemese de kepek gibi, saç derisi enfeksiyonları gibi sorunlardan saçı kurtarıyor.

Bu sayede güçlenecek ve uzayacak yer bulamayan saç diplerini rahatlatıyor. Temiz ve sağlıklı bir saç derisi sayesinde de saçlar her zaman olduğundan daha hızlı uzamaya başlıyor.

Bırakın güçlerini birleştirsinler: Saç uzatan yağ yapımı

flixyhair

Saç uzatan yağları bir bir tanıdıktan sonra sıra geldi güç birliği kurmaya. Tüm bu yağları tek tek değil de bir karışım olarak kullanmak isterseniz sizi hemen bu tarife doğru alabiliriz.

Malzemeler:

  • 20 damla Hint yağı
  • 20 damla zeytinyağı
  • 10  damla lavanta yağı
  • 7-8 damla susam ve badem yağı (arzuya göre)

Nasıl Yapılır?

Tüm yağları aynı kabın içine alıp güzelce karıştırın. işte bu kadar. (Saçlarınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz)

Nasıl Kullanılır?

Hazırladığınız bu yağ karışımını saçınıza köklerden başlayarak sürün. Saç köklerinize yağı sürerken parmak uçlarınızla zarifçe dairesel hareketler yapın ve saç derinizdeki kan dolaşımını artırarak karışımın daha etkili olmasını sağlayın. Tüm saçınızı kökten uca yağladıktan sonra en az 4 saat bu şekilde bekleyin. 4 saat uzunca bir süre olduğundan bu karışımı yatmadan önce sürebilir ve saçınıza bone takarak uyuyup sabah saçlarınızı yıkamayı da deneyebilirsiniz.

Bu şekilde karışımı haftada 1 kez düzenli olarak uygulayın. 4-5 hafta içinde saçlarınızdaki gelişimi göreceksiniz.

Öneri: Dilerseniz bu yağ karışımının içine 1 yumurta ve bal ekleyerek karışımı daha etkili bir hale getirebilirsiniz.

Bu yağ ne işe yarar derseniz: Saç uzatan yağ faydaları

stylecraze

Yukarıda saydığımız bitkisel yağları tek tek uygulayabileceğiniz gibi karıştırarak uygulayabileceğinizi de söyledik ve kolayca hazırlanan bir tarif de verdik. Peki, bu yağlar ne işe yarıyor?

Özellikle içinde E vitamini olan yağlar, cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Çünkü tüm cildimizin hem daha geç yaşlanmasını sağlıyor hem de cildimizi kuruluktan kuratıyor. Dolayısıyla bu etkiyi saç derisi üzerinde de gösteriyor ve saçlarımız daha sağlıklı bir hal alıyor.

Uzamayı hızlandırmanın yanı sıra bu yalar düzenli kullanıldıklarında saçların daha sağlıklı, gür ve ışıl ışıl olmasına da destek oluyorlar.

Saç derimizin temizlenmesine, kepekten kurtulmasına önayak olan yağlar da saç diplerinin daha rahat oksijen almasını sağlayarak sadece saçlarımıza değil tüm vücudumuza yardımcı oluyorlar aslında.

Son olarak, yukarıda da anlattığımız gibi mantar gibi ciddi enfeksiyonların iyileşme süreçlerine de büyük katkıları oluyor.

Önemli bir not: Eğer saçınızla ilgili saçkıran ya da mantar gibi ciddi bir sorununuz varsa bu bitkisel yağları kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Alternatif çözümlerden önce uzmanların uygulayacağı tedavileri kabul edin ve doktorunuzun önerilerinin aksine hareket etmeyin. "Saçlarım hızlı uzasın" telaşıyla bir yola çıkıp zarara girmeyin, sağlığınızı riske atmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

13

Abdullah Zengin2 Ekim 2019 20:07
ben mavi serum kullanıyorum tamamen bitkisel yağlardan yapılma yeni sac oluşumu yapıyor hemde sacı besliyor dökülmemeri önlüyor
Yanıtla
merve3452 Ağustos 2019 09:57
Merhabalar yazınız çok , bilgilendirici olmuş fakat ben bir ara bu yağları denemiştim faydasını görememiştim belki saçlarımı parlattı fakat o da yıkayınca geçti ben bir set kullandım saçlarımı daha hızlı uzatmak için o kadar faydasını gördüm ki kısa sürede saçlarımı uzattı hemde içerdiği keratin sayesinde saçlarım güçlendi ben çok memnun kaldım mutlaka herkese de tavsiye ediyorum internete hızlı saç uzatma 4'lü set yazınca çıkıyor.🌺❤
Yanıtla
cennet8 Aralık 2018 12:30
Ben Hindistan cevizi yağı kullanıyordum ama kullandıktan belli bir süre sonra saçlar eski haline dönüyor, ben keratin ile ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra arkadaşların da tavsiyesi ile intensekeratin ile irtibata geçtim, bilgi aldım saçlarımla kendi saçları gibi ilgilendiler, dip bakım yağı ve serum siparişi verdim bir kaç hafta kullandım gerçekten saçlarım daha gür ve güçlü oldu verdiğim paraya değdi ayrıca diğer firmaların yaptığı gibi ürün satmaktan öte müşteri memnuniyetine önem veriyorlar tavsiye ederim
Yanıtla
Meltem4338 Aralık 2018 05:44
Saç derim çok hassas ve alerjik bu sebeple kullanacağım her ürüne dikkat etmem gerekiyor dökülmem başladığında çok araştırdım ne kullanabileceğimi doğal keratin ile karşılaştım dip bakımı için belli kısımlarda deneyerek başladım kullanmaya patentli keratin dip bakımı için çok iyi geldi bana yıpranmalar için de aldım şimdi ondan da çok memnunum.
Yanıtla
kaderr1 Aralık 2018 16:40
Saçlarıma bakım için doğal yağlar kullanıyordum ama yıpranmalar ve kuruluk için kalıcı etki olmuyordu doğal keratin kullanmaya başladım saçlarımda yıpranma ve kuruluk kalmadı patentli keratin kalıcı olarak yumuşattı ve yıpranma kalmadı saçlarımda.
Yanıtla
cennet27 Kasım 2018 15:35
ben saçlarımın hızlı uzaması istiyorum ve bir çok yöntem denememe rağmen hem hızlı uzatıp hem de yıpranmalardan kurtulamadım bi yakınımın tavsiyesi ile intense keratin dip bakım yağı ile maskeyi yaklaşık bir aydır kullanıyorum gerçekten saçlarım çok güzel oldu.
Yanıtla
lesek23 Kasım 2018 21:34
Günlük saç bakımı yapmak zorunda kalıyorum çünkü saçlarıma sürekli işlem yapıyorum her gün şekil vermem gerekir bu sebeple bakımın da iyi olması ve saçlarımı koruması gerekiyor doğal keratin kullanıyorum saçlarım için farklı farklı ürün kullanarak uğraşmama gerek kalmıyor uzun zamandır patentli keratin sayesinde sayesin de saçlarım hep bakımlı ve sağlıklı şekil veremeden çıktığım zamanlar da bile hoş görünüyor hep.
Yanıtla
Fupe15 Eylül 2018 10:31
Saçlarıma doğal yağlarla bakım yapıyordum yani sadece saçlarım daha yumuşak ve canlı olsun diye ama yaptığım fönlerden boyalardan dolayı saçlarım yıprandığı için etki etmediler bende liquid keratini buldum kullanmaya başladım saçlarım sonunda toparladı ve artık ne yıpranma nede sertlik yok kurtuldum saçımdaki tüm sorunlardan.
Yanıtla
befe8 Eylül 2018 16:43
Bir çok bitkisel yağ kullandım saçlarım için ama saçlarımda yanıklar olduğu için etkili olmadı bu yüzden sürekli denemeye devam ederken liquid keratin ile karşılaştım ondaki ürünleri kullanmaya başladım ve saçlarımın diplerindeki kaşıntı ve dökülmeyi durdurdum yanıklarım bile kendini toparladı artık saçlarımda hiç problem kalmadı.
Yanıtla
lufo12 Temmuz 2018 10:46
Saçlarım çok yavaş uzar ve gidip arka kısmı kazıttım uzarken çok çirkin görünmeye başladı bu modellerden yaptıran varsa anlar zaten beni hemen saçım o kadar kötü görünüyor ve çok yavaş uzadığı için uzun bir süre de kurtulamadım bu sebeple hemen hızlı uzatmak için yollar aradım bir sürü şey denedim ve sonunda keratinin işe yarıycağını söylediler doğal ve saf olandan buldum patentli keratin aldım hemen ve saçlarım hızlı uzamaya başladı sonunda güzel görünüyor saçım yeniden.
Yanıtla
Luluyih17 Mayıs 2018 12:06
saç uzatmakiçin kesin çözüm dip bakım yağı kullanıyorum ve saçlarım normalde yavaş uzar ama bu yağ sayesinde hızlı bir şekilde uzamaya başladı ve çok canlı görünüyor :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?