ramazan-hazirlik

Uzmanlardan Ramazana Günler Kala Vücudu Oruca Hazırlamanın 7 Hayati Yolu

Favorilerime
Ekle

Artık ramazana çok az zaman kaldı. Hafiften evlerde hazırlıklar başlandı, iftar-sahur menüleri oluşturulmaya başlandı.

Ama diğer yandan da bedenimizi oruca alıştırmamız gerekiyor. Zira 17-18 saat vücudun aç ve susuz kalacak olması, öncesinde metabolizmayı buna alıştırmanız ve hem beslenme hem de uyku düzeninizde değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Kısacası çoğu kişinin "Son gece yemekte tıka basa yiyeyim bari de sonra bir ay yiyemeyeceğim" diye düşündüğünü biliyoruz ancak uzmanlara göre bunlar çok yanlış.

İşte uzmanlara göre ramazandan kısa süre önce vücudunuzu oruca alıştırmak için yapmanız gerekenler...

Mutlaka kahvaltı yapın ve kahvaltıyı çok erken saatlerde yapmaya özen gösterin

Uzmanlara göre kahvaltı yapma alışkanlığı olmayanlar bile ramazan öncesi günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı bu dönemde es geçmemeliler. Kahvaltısız yapamayanlar da olabildiğince erken saatte sofraya oturmalılar.

Yağlı, şekerli, tuzlu besinleri azaltın

Ağır yiyecekler yerine lif oranı yüksek yiyecekler yemeye gayret edin. Bu yiyecekler sindirim sisteminizi rahatlatacak ve mide problemleri yaşamanızı engelleyecektir. Şeker oranı yüksek olan meyveleri ise günde iki porsiyonla sınırlandırın.

Mide rahatsızlığı olanlar ramazan öncesi mutlaka doktora görünmeli

gastrittedavi

Ülser, gastrit, reflü hastaları da bu dönemden önce mutlaka doktoruna danışmalı. Zira uzun süre açlık midedeki asit salınımını değişime uğratırken sindirim sistemindeki hareketliliği azaltıyor.

Porsiyonları ufaltın, ara öğünleri azaltın

healthcomu

Özellikle öğlen yemeklerinde porsiyonları küçültmek, hafif yemek, ara öğünleri azaltmak oruç süresince açlığa adapte olmanızı daha kolay hale getirir.

Normalden 2-3 saat önce yatın

completewellbeing

Ramazanda uyku düzenimiz de değişiyor. Bu geçiş dönemini kolay atlatmak için uzmanlar normal uyku saatimizden 2-3 saat önce erken yatmamızı öneriyorlar.

Daha fazla su için

Ramazanda susuzluk özellikle yaz aylarında tutulan oruçlarda birçok kişi için açlıktan daha büyük bir sıkıntı. Ama ramazandan önce su içmeyi kesip susuzluğa alışmaya çalışanlar olduğunu da görüyoruz, bu büyük bir yanlış, aman diyelim. Aksine günde 8-10 bardak su için, kahve-çay tüketiminizi ise azaltın.

Çok gerekmedikçe ağrı kesici ilaç almayın

Ağrı kesici ilaçların birçoğu mide problemlerine yol açabiliyor, bu da ramazanda en son isteyeceğimiz şey. Bu yüzden doktor tavsiye etmedikçe ramazan öncesi bilinçsiz ağrı kesici tüketimi yapmamaya dikkat edin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?