hipertansiyonu-olanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler-one-cikan

Hipertansiyonu Olanların Mutlaka Aklında Bulundurması Gereken 10 Hayati Bilgi

Favorilerime
Ekle

Hipertansiyon, halk arasında yüksek tansiyon olarak da anılan ciddi bir rahatsızlık. Üstelik öyle nadir görülen değil, birçok insanda bulunan türden bir hastalık.

Ama ne yazık ki böyle bir hastalığı olduğunu bilenlerin, bildiği halde beslenmesine dikkat etmeyenlerin sayısı da hiç az değil. Tam da bu yüzden 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü olarak biliniyor ve bu hastalıkla ilgili insanları bilinçlendirmek amaçlanıyor.

Hipertansiyonu olanlar bir yana, bir de gizli hipertansiyon sorunu var ki sormayın gitsin. Siz hiç farkında olmasanız da bir anda ortaya çıkıveriyor, hipertansiyonun etkiler, kalp ve damar rahatsızlıklarından tutun felce kadar ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden oluyor.

O yüzden siz siz olun, sizde ya da bir yakınınızda bu rahatsızlık varsa dikkati elden bırakmayın, doktorunuzun önerileri doğrultunda davranıp beslenmenize özen göstermeyi ihmal etmeyin ve tabii ki aşağıda yazanları aklınızın bir köşesinde mutlaka bulundurun.

Unutmadan, beslenme konusunda aklınızda soru işaretleri varsa Damarların Üzerindeki Baskıyı Hafifleterek Hipertansiyona İyi Gelen 10 Yiyecek yazımıza da göz atın bizce.

Sağlıklı, nefis günlere.

Yemeklere salça koymamaya özen göstermelisiniz

Salçalı Makarna Tarifi

Biliyoruz sulu yemeklerden makarna soslarına, salça bizim mutfağımızın demirbaşlarından olur, her yemeğe lezzetiyle sınıf atlatır.

Ama ne yazık ki salça, hipertansiyonu olanlar için hiç de doğru bir tercih değil. Çünkü içinde bolca tuz bulunuyor ve bu tuz, damarların zorlanmasına neden oluyor.

Bu nedenle yemeklerinizi yaparken salça yerine domates ya da evde kendi ellerinizle tuz koymadan hazırlayacağınız salçaları hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Aynı şekilde turşu yememeye de dikkat etmelisiniz

Kornişondan lahanaya, acı biberden domatese çeşit çeşit sebzeyle hazıladığımız ve hepsinin tadına ayrı bir hayran kaldığımız turşular da hipertansiyonu olanlar için uzak durulması gerekenler listesinde.

Sebebi de tahmin edebileceğiniz gibi içindeki bolca tuz.

Tuzla kavrulmuş kuru yemişler yerine çiğ olanları tercih etmelisiniz

Kavrulmuş kuru yemişlerin tadı size ne kadar lezzetli gelirse gelsin onlardan uzak durmalı, vücudunuzu ihtiyacı olandan fazla tuzdan korumalısınız.

"E kuru yemiş de yiyemeyecek miyiz?" derseniz elbette ölçülü olduğu sürece çiğ hallerini tüketebilirsiniz.

Yemekleri tuzla lezzetlendirmek yerine limon suyu, sarımsak, nane gibi malzemelerden destek almayı denemelisiniz

eastsidepicurean

Başından beri söylediğimiz gibi tuz, hipertansiyon hastalarının en baş düşmanlarından biri. Bu nedenle yemeklere sadece salça koymamanız da pek yeterli değil.

Yaptığınız tüm yemekleri hazırlarken olabildiğince tuz kullanmayın. Bunun yerine diğer baharatlardan ve limon suyu, sarımsak gibi malzemelerden destek alın. Bu şekilde kendiniz için daha sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Fazla kilolarınız varsa bir an önce kurtulmaya çalışmalısınız

livestrong

Fazla kilolar ve obezite, kalp ve damar sağlğını olumsuz yönde etkilediğinden bu, yüksek tansiyon problemini de beraberinde getiriyor.

Bu yüzden hipertansiyonu olanların mutlaka doktor kontolünde kilo vermeye başlaması gerekiyor.

Doymuş yağlar içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız

wisegeekhealth.com

Doymuş yağ içeren yiyeceklerden, işlenmiş hazır gıdalardan uzak durmanız da önemli. Çünkü doymuş yağlar damar sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve bu, hipertansiyonun tetiklenmesine neden oluyor.

Çay-kahve gibi bol kafeinli yiyecek ve içecek kullanımızı sınırlandırmalısınız

freegreatpicture

Kafein, kan basıncını hızlı bir şekilde değiştirerek tansiyonu yükseltici etki gösterebiliyor. Bu nedenle yüksek tansiyonu olanların çay-kahve gibi kafein oranı yüksek yiyecek ve içecekleri tüketirken dikkatli olması, mümkün olduğunca bu tür gıdalardan uzak durması önem taşıyor.

Taze sebze ve meyve tüketiminizi artırmalısınız

gfvga

Sebze ve meyveleri taze taze, olabildiğince pişirmeden çiğ bir şekilde yiyerek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Özellikle potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin sebze ve meyveler kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkileme özelliğine sahip. Bu nedenle de tansiyonun dengelenmesinde önemli rolleri var.

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız

smokefreenorthwest - sigarayı bırakmak

Halk arasında kötü alışkanlık olarak anılan bir şeyden söz ediyoruz. Sadece hipertansiyonu olanların değil herkesin uzak durması gereken alışkanlıklar yani.

Vücuda zararı saymakla bitmeyecek bu ikili, kan basıncı üzerinde de oldukça olumsuz etkilerde bulunuyor. Bu da tansiyonun aniden yükselmesine neden olabiliyor.

Son olarak, biliyoruz zor ama stresten olabildiğince uzak durmalısınız

fitandsound

Gün içinde bizi strese sokacak birçok durumla karşılaşıyoruz, doğruya doğru. Ama kendimizi stresten olabildiğince uzak tutmamız gerekiyor.

"Bunun hipertansiyonla ne ilgisi var?" derseniz stres, vücudumuzda fizyolojik olarak da birçok etki yaratıyor. Kanın akış hızını değiştirerek kan basıncının artmasına, bununla birlikte de tansiyonun yükselmesine neden olabiliyor.

Dolayısıyla hipertansiyon için oldukça önemli etkenlerden biri stres olarak kabul ediliyor. Siz, siz olun stresli ortamlardan ve sizi strese sokacak durumlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Yaparken huzur bulduğunuz aktivitelere yönelin.

Önemli bir not: Her şeyden önce elbette doktorunuzun önerilerinin aksine hiçbir harekette bulunmayın. İlaçlarınızı vaktinde içmeyi ihmal etmeyin. Sağlık bu, ihmale de şakaya da gelmez, aman diyelim.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?