Hardal Yağı

Favorilerime
Ekle

Acı ve keskin tadı olan sarı, siyah ve beyaz gibi farklı renkteki hardal tohumlarının preslenmesi ile elde edilen hardal yağı, soya ve palm yağı gibi birçok Asya ülkesinde, özellikle de Hindistan, Nepal ve Pakistan'da, geleneksel mutfağın önemli bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Esansiyel hardal yağı ise yine hardal tohumlarının su ile damıtılması yoluyla elde edilir. İçeriğinde bulunan farklı yapılardaki yağ asitleri, mineral ve vitaminler nedeniyle bitkisel destek olarak yararlanılır. Ayrıca kozmetik alanında da kullanılmaktadır.

Hardal yağı nasıl kullanılır?

Hardal yağı, acımsı tadı ve güçlü aroması nedeniyle Asya'nın pek çok ülkesinde yüzyıllardır et ve sebze yemekleri ile kızartmalara lezzet katması için kullanılmaktadır. İçeriğindeki bazı yağ asitlerinin kalp sağlığına zararlı olduğunu düşündüren araştırmalar nedeniyle Amerika, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde sadece harici kullanımına izin verilmektedir.

Tek olarak kullanılabileceği gibi yemeklere tat katması amacıyla zeytinyağı ve farklı yağlarla birlikte az miktarda kullanılabilir ya da salata soslarına eklenebilir. Ayrıca ısıtıcı ve besleyici özelliklerinden dolayı susam yağı gibi farklı yağlar ile karıştırılarak masaj, saç ve cilt bakımı için de hardal yağından yararlanılabilir. Akne tedavisinden diş beyazlatmaya kadar kozmetik alanında da oldukça geniş kullanım alanı bulunmaktadır.

Doğal bir güneş koruyucu ve cilt yenileyicidir. Hindistan cevizi yağı ile bire bir karıştırılarak uygulandığında, ciltte oluşan lekeleri düzelttiği, cildi nemlendirdiği, saç tellerini güçlendirdiği düşünülmektedir.

Hardal yağının faydaları nelerdir?

- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

- Soğuk algınlığına karşı kullanımı yaygındır.

- Kanseri önlemede etkili olabileceği ve yaşlanma sürecini geciktirdiği düşünülmektedir.

- Kan akışını hızlandırarak saçların beslenmesini sağladığından saç dökülmesini önlediğine inanılmaktadır.

- Antibakteriyel özelliği nedeniyle mantar oluşumunu önleyici niteliktedir.

- Bel fıtığı ve kas ağrılarında hardal yağı ile yapılan masajın rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Hardal yağının zararları nelerdir?

Güçlü ve yakıcı olduğundan cilt üzerinde uzun süre bekletilmesi kızarıklık ve yanma gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden farklı yağlar ile birlikte ve kısa süreli kullanılması uygundur. Hamilelerde ve emzirenlerde etkisi kesin olarak bilinmediğinde doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Görselin kaynağı : http://loss-of-weight-allegiance.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?