sirke-camasir-temizlik-shutter-2022

Neden Çamaşır Yıkarken Makineye Beyaz Sirke Dökmelisiniz?

Favorilerime
Ekle

Çamaşırlarınızın yeterince temizlenmediğini mi düşünüyorsunuz? Makineden çıkardığınız çamaşırlarda deterjan kalıntılarının kalmasından mı şikayetçisiniz? En sevdiğiniz elbisenin renginin solması canınızı çok mu sıkıyor?

Aslında tüm bu dertlerden sizi kurtaracak çok basit bir çözüm var. Adı da beyaz sirke!

Avrupa'da çamaşır temizlemede çok sık kullanılan beyaz sirke, çamaşırları zarar vermeden daha fazla temizlemesiyle biliniyor.

Onu kullanmak içinse sebep çok!

Beyaz çamaşırların ilk günkü beyazlığında kalmasını sağlıyor

camasir-beyaz-temizlik-shutter-2022

Beyaz gömleklerin, havluların, çarşafların, yastık kılıflarının zamanla sararmasından şikayetçi olanlara sözümüz. Ama artık onları sonsuza kadar bembeyaz saklayabileceksiniz. Tek yapmanız gereken onları yıkarken son kurulama devrinden hemen önce 1,5 su bardağı beyaz sirke kullanmak.

Diğer bir yöntem ise sıcak suya bir su bardağı beyaz sirke eklemek ve beyaz çamaşırları bir gün boyunca suyun içinde bekletmek. Ertesi gün ise çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkamanız farkı görmeniz için yeterli.

Kahve, çikolata gibi inatçı ve kalıcı lekeleri çıkarıyor

leke-camasir-shutter-2022

İnatçı lekelerin ne kadar yıkarsanız yıkayın çıkmamasından şikayetçiyseniz bir de beyaz sirkeye şans verin. Bunun için ilk yöntem önce lekeli çamaşırı soğuk suda elde yıkamak, ardından lekenin üzerine beyaz sirke dökmek. Ardından makinede normal şekilde yıkamak.

Diğer yöntem ise bir sprey şişesine doldurduğunuz beyaz sirkeyi lekenin üzerine sıkıp on dakika bekletmek. Sonrasında ise yumuşak bir fırçayla lekeyi ovarak çıkarmak.

Giysilerdeki kötü kokuları çıkarıyor

camasir-makinesi-temizlik-shutter-2022

Sigara, küf gibi kokuların sindiği çamaşırlar için de beyaz sirke birebir. Yumuşatıcı kısmına bir su bardağı beyaz sirke dökerek müthiş sonuçlar alabilirsiniz.

Deterjan kalıntılarıyla vedalaşmanızı sağlıyor

camasir-makinesi-camasir-shutter-2022

Deterjan kalıntılarının çamaşırlarda kalması cildinizi tahriş etmesi, çeşitli alerjilere yol açması açısından pek hoş değil, farkındayız. Bunu önlemenin yolu ise yumuşatıcı kısmına yarım su bardağı beyaz sirke dökmekten geçiyor. Bu kadar basit.

Kıyafetlerinizin renginin solmasını engelliyor

sirke-camasir-temizlik-shutter-2022

En sevdiğiniz elbisenin birkaç yıkamadan sonra solduğunu gördüyseniz ve bu sizi üzdüyse o zaman doğru yerdesiniz. Zira beyaz sirke bu derde de deva. Önce su ve beyaz sirkeyi ayrı bir leğende karıştırın ve kıyafetlerinizi bu suya bastırıp 20 dakika bekletin. Ardından makinede yıkayın.

Koltuk altı lekelerine çözüm oluyor

camasir-temizlik-kiyafet-shutter-2022

Deodorantlar bazen kıyafetlerin koltuk alt kısımlarında beyaz lekeler bırakabiliyor. Makinenin yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökerseniz kendilerine sonsuza dek veda edebilirsiniz.

Çamaşırların daha yumuşak olmasını sağlıyor

beyaz-sirke-kasim-2020

Her derde deva olan beyaz sirkemiz bu sefer yumuşatıcı olarak hayatımıza giriyor. Durulamadan hemen önce yarım su bardağı beyaz sirke kullanarak onları yumuşacık bir şekilde makineden çıkarabilirsiniz.

Evcil hayvan tüylerinden kıyafetlerinizi arındırıyor

patlak-gorsel-kedi

Evde kedi, köpek besleyen hayvansever dostlarımızdan biriyseniz bu püf nokta da size geliyor. Yıkanmasına rağmen hala kıyafetlerinizde kedi, köpek tüyü kalıyorsa tek yapmanız gereken makine durulama yaparken yarım su bardağı beyaz sirke dökmek.

Çamaşır makinesini de temizliyor

camasir-makinesi-shutter-2022

Çamaşırlarınız makineden istediğiniz temizlikte çıkmıyorsa bunun sebeplerinden biri de kalıntıların makinenin performansını düşürmesi ve kirli kalmasına sebep olması. O yüzden çamaşır makinesinin temizliğine de ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Ayda bir makinenin içinde çamaşır yokken bir su bardağı beyaz sirke döküp makineyi çalıştırın ki bırakın o da temizlensin, kirlerinden kurtulsun.

Kaynak: ehow


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?