muz-pratik-bilgi-one-cikan

Öğrenince Tüm Yazı Ağız Tadıyla Geçireceğiniz 15 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Yaz geldiğinde kendini pikniğe, mangala, denize, güneşe vuranlar, doğanın tadını doya doya çıkaranlar, tüm yaz elinden dondurmayı, başından şapkasını, gözünden güneş gözlüğünü eksik etmeyenler... Kısacası herkes buraya bi' bakabilir mi?

Başında da söylediğimiz gibi, birazdan göreceğiniz bu pratik bilgileri öğrenen herkesin yazı daha bir huzurlu, daha bir mutlu geçecek, iddialıyız.

Çünkü vidası gevşeyen güneş gözlüğünüzü kurtarmanın yolunu da anlatıyoruz, tek bir malzemeyle enfes bir dondurmaya imza atmanın da, hatta yıllardır kullandığınız hasır şapka ve çantaları nasıl yeni gibi gösterebileceğinizi de.

E daha fazla merakta bırakmayalım o zaman.

Buyursunlar...

Bulgur, un gibi tahıl ürünlerinin böceklenmesini önlemek için içine birkaç defne yaprağı koyun

pinterest

Özellikle yaz gelince daha hafif beslenmeye başladığımızdan, un gibi, bulgur gibi tahıl ürünlerini bir kenarda bekletiyor, aldığımız kilolarca malzemenin böceklenmesine de engel olamıyoruz.

Yani bugüne dek olamıyorduk! Oysa çözüm defne yaprağında gizliymiş. Tahıl ürünlerinin böceklenmemesi için tek yapmanız gereken onların içine birkaç adet defne yaprağı koymak ve onları hava almayacak şekilde saklamak.

Karpuz dilimlerini iki yanından şekildeki gibi keserek karpuzu her yanınıza bulaştırmadan, daha pratik bir şekilde yiyin

youtube

Yazın en güzel getirilerinden olan karpuzu yerken her yeriniz batıyor diye dertleniyorsanız, çözüm basit.

Karpuz dilimlerini her iyi yanından çaprazlamasına kesin ve yerken kabuğun yüzünüze değmesini ve her yerinizin karpuz kalıntılarıyla kirlenmesini engelleyin. Mis.

Mangal ızgarasını temizlemek için soğan ya da limondan ve kaya tuzundan destek alın

youtube

Bu yaz bol bol mangal yapmayı düşünenleri de böyle alalım. Mangal ızgarasında kalan inatçı yağ ve lekeler var ya, işte onlar için artık dakikalarca ovalamaya gerek yok.

Mangal ızgarasında yemeğinizi pişirdikten hemen sonra, üzerinde henüz yağlar donmamışken ve mangalın koru hala sıcakken alın elinize yarım soğan, bir çatalın ucuna takın ve ızgara tellerinin üzerinde gezdirerek lekelerin yapışıp kalmasını engelleyin. Soğan kullanmak istemezseniz limonla da aynı işlemi yapabilirsiniz.

Eve vardığınızda da bulaşık süngerinin yumuşak kısmına biraz kaya tuzu dökün ve ızgara tellerini hafifçe ovarak temizleyin. Yağdan lekeden eser kalmadığını fark edeceksiniz.

Yalnız kaya tuzu iri yapılı olduğu için ovarken zarif davranmalı, tellerin çizilmemesine özen göstermelisiniz.

Mangal ateşini yakma konusunda pek başarılı değilseniz vazeline bulanmış pamuk kullanarak bu sorunu çözün

youtube

Mangal ateşi yakmak zaman zaman zorlu bir deneyim halini alabiliyor. Siz de bu konuda zorlananlardansanız mangal yapacağınız gün yanınıza bir kutu vazelin biraz da pamuk alın. Küçük bir parça pamuğu vazeline iyice bulayın ve mangal kömürlerinin arasına bırakıp yakın. Vazelinli pamuk yavaş yavaş yanarken kömürlerin de yanmasını sağlayacak ve böylece mangal ateşini ilk denemenizde başarıyla yakabilecekseniz.

Çocuklarınız ve kendiniz için sağlıklı dondurmalar yapmak isterseniz muzları dondurmayı deneyin

laphemmephoodie

Yaz boyu hem çocuklarınızın hem de kendinizin bol bol yiyeceği o dondurmalar konusunda şüpheleriniz varsa evde en pratiğinden ve en doğalından dondurma hazırlayabilirsiniz.

Muzları alın, kabuklarını güzelce soyup blenderdan geçirin. Pürüzsüz bir püre kıvamına gelen muzları dondurucuya atın ve iyice kıvam almalarını sağlayın. Dilediğiniz zaman çıkarıp çocuklarınıza ve sevdiklerinize ikram edin. Mis.

Evden ayrılmanız gerektiğinde bitkilerinizin susuz kalmaması için bir şişeyi ters çevirip topraklarına saplayın

architecturendesign

Bitkilerinize bakacak kimseyi bulamadınız ama evden de ayrılmanız gerekiyor diyelim... O zaman ne yapıyorsunuz cam ya da plastik olması fark etmeksizin bir şişe alıyor, içine bolca su koyup ağzını elinizle kapatarak ters çeviriyor ve olabildiğince hızlı bir şekilde onu bitkinizin toprağına saplıyorsunuz.

Böylece toprak susuz kaldıkça şişeden bir miktar su toprağa geçiyor ve bitkileriniz susuz kalmıyor. Mis.

Olur da dikkat etmeden ceviz toplarsanız, ellerinizdeki ceviz lekelerinden kurtulmak için sirke ve sudan destek alın

keywordsuggests

Cevizler henüz tam olarak olgunlaşmış değil ama yaz uzun, olur da ceviz toplamaya girişirseniz ve dikkati elden bırakır da ellerinizi lekeler içinde bulursanız hemen endişelenmeyin.

Bir pamuğa bolca sirke dökün ve lekelerin üzerinde bu pamuğu birkaç dakika bekletin. Ardından ellerinizi hemen soğuk su dolu bir kaba koyun ve birkaç dakika da bu şekilde bekletin. Son olarak soğuk suyla ellerinizi ovalayarak yıkayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Güneş gözlüğünüzün vidası sürekli çıkıyorsa vidayı takmadan önce bir damla renksiz oje damlatıp vidayı o şekilde takın

blog.pinchprovisions

Yaz gelip de güneş gözlüklerini her gün kullanmaya başlayınca çok sık karşılaşılan sorunlardan biri haline geliyor vidalar.

Gözlüğü kullanmadığımız zamanlarda başımıza takmamız nedeniyle vidalar hızla gevşeyebiliyor, gevşeyen vidalar da sürekli çıkmaya başlıyor.

Siz de bu sorunla sık sık karşılaşıyorsanız vidayı yeniden yerine takmadan önce vidanın gireceği boşluğa bir damla renksiz oje damlatın ve ardından vidayı takın. Böylece vida daha sağlam bir şekilde tutunacağı için yerinden çıkma ihtimali azalır.

Güneş yanıklarınızın hızlıca geçmesini sağlamak ve bir an önce serinlemek için buzluğunuzda aloe vera buzları bulundurun

youthareawesome

Aloe vera cilt lekeleri ve yanıklar konusunda oldukça başarılı bir bitki. Bu nedenle eğer yazın hızlıca yanıyorsanız ya da güneş nedeniyle cildinizde lekeler oluşuyorsa evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin içindeki jelimsi yapıyı buz kalıplarına yerleştirip dondurun.

Eğer aloe vera bitkisi bulamazsanız hazır olarak piyasada bulabileceğiniz aloe vera jelini de alıp aynı şekilde dondurabilirsiniz.

Donan aloe vera buzlarını cildinizde hasar gören bölgelere uyguladıkça farkı göreceksiniz.

Dondurma servis etmek için meyvelerin kabuklarını değerlendirin

youtube

Meyvelerin kabuklarını minik kaplar şeklinde çıkararak dondurma servis etmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Böylece evde külah ya da dondurma servis edebilecek boyutlarda kaseler yoksa dert etmek zorunda kalmaz, aksine çok daha sevimli bir şekilde servis etmiş olursunuz, bizden söylemesi.

Çoklu muffin kalıplarını sosluk olarak kullanın

forkful

Pikniğe gideceğiniz zaman ya da mangal yapmaya karar verdiğinizde çoklu bir muffin kalıbını yanınıza alın ve kullanacağınız sosları, hatta peynir, domates, salatalık gibi malzemeleri koymak için bu kalıptan faydalanın.

Hem her biri için yanınızda ayrı ayrı kap taşımak zorunda kalmayın hem de tüm bu yancı malzemelerin tadını bir bir çıkarın.

Tatile gideceğiniz zaman yanınızda tek kullanımlık ürünler götürmek istiyorsanız pipetlerden yardım alın

faithtap

Pipetin bir ucunu kargaburunla tutturup çakmakla ısıtarak kapanmasını sağlayın. Ardından içine tek kullanımda ihtiyacınız olacak kadar ürünü koyun. Bu bir şampuan, saç kremi, yanınızda olmasını istediğiniz baharat, içeceğinizi tatlandırmak için kullanacağınız bal vb. olabilir.

Pipete dilediğiniz malzemeyi koyduktan sonra açık kalan ağız kısmını da yine kargaburunla tutturup çakmakla ısıtarak yapıştırın. Tek kullanımlık tüpleriniz hazır oldu bile!

Hasır eşyalarınızı oksijenli suyla temizleyerek yepyeni ve pırıl pırıl olmalarını sağlayın

Yazın dört bir yanı saran hasır şapkalar, hasır çantalar ya da evinizde dört mevsim bulunan hasırdan yapılmış mobilyalar... Tüm bu eşyalarınızı yeni almışsınız gibi göstermek, ışıl ışıl olmalarını sağlamak için tek yapmanız gereken onları oksijenli suyla temizlemek.

Yalnız dikkat, hasır hassas bir malzeme olduğu için oksijenli suyla temizlerken çok hırpalamamaya, özen göstererek temizlemeye çalışmalısınız.

Plaja ya da pikniğe gittiğinizde oturduğunuz yere kum, toprak gelmesin istiyorsanız lastikli çarşaf kullanın

pinterest

Oturmak için sıradan bir piknik örtüsü ya da plaj havlusu kullanmak yerine yanınıza lastikçi çarşaf alın ve oturmak istediğiniz yere vardığınızda lastikçi çarşafı ters bir şekilde serin. Serdiğiniz çarşafın lastik kısımlarını dik tutabilmek adına köşelere yüksek eşyalarınızı yerleştirin.

Piknik sepeti, plaj çantası gibi eşyalar bu iş için size yardımcı olacaktır. Böylece oturduğunuz yer kum ve toprağa karşı daha korunaklı bir hal alacaktır.

Havuz keyfinizi katlar bonusu: Yüzme sosisiyle suyun üzerinde durabilen bir içecek botu yapın

makezine

Havuzda saatlerce yüzmeyi sevenlerdenseniz yaklaşın böyle. Her susadığınızda havuzdan çıkmak zorunda kalmayın diye şöyle enfes bir içecek botuna imza atın.

Yüzme sosisi olarak anılan ve su üzerinde kolayca durmayı sağlayan bu malzemeyi alın, dört parçaya bölüp her birinin içinden ip geçirerek bir saklama kabının çevresine dolayın. Sosisi sıkı bir şekilde saklama kapına bağladığınızdan emin olun.

Ardından saklama kabının içini sevdiğiniz içeceklerle doldurun, soğuk soğuk içmek isterseniz bu kabın içine bolca buz da koyun. Havuzdan çıkmanıza bile gerek kalmadan, her canınız istediğinde içeceğinizi yudumlayın. Mis.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?