Pamuk Yağı

Favorilerime
Ekle

?Pamuk yağı farklı pamuk tohumlarından oluşan pamuk çekirdeklerinin öğütülüp sıkıştırılmasıyla oluşan bitkisel bir yağ çeşididir.Koyu kahverengiye çalan kırmızımsı bir rengi olan pamuk yağının diğer birçok yağ çeşidine göre raf ömrü daha uzundur.

İçerdiği Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri, vücutta üretilmediğinden dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Bu yüzden pamuk yağı besleyici bir özelliğe sahiptir. Pamuk yağının kullanım alanı, diğer yağ türlerine oranla daha geniştir.

Pamuk yağının faydaları nelerdir?

- Pamuk yağı bağırsakları yumuşatarak sindirim sistemi hareketlerini düzenler ve kabızlık sorununu giderir.

- İçindeki vitaminler sayesinde cildi ve saçları besleyerek onlara sağlık kazandırır.

- Ateş düşürücü bir etkisi vardır.

- Adet kanamalarının daha düzenli olmasını sağlar.

- Antioksidan özelliğe sahiptir.

- Bol miktarda E vitamini içerdiği için vücudu besler.

Pamuk yağının zararları nelerdir?

Pamuk yağının, bütün diğer yağ çeşitleri gibi fazla tüketildiğinde kalori alımına neden olması dışında, bilinen başka bir zararı yoktur.

Pamuk yağı nerelerde kullanılır?

Pamuk yağının rafine edilmiş hali, yemeklerin içinde bitkisel bir yağ çeşidi olarak kullanılır. Pamuk yağı kızartmalarda kullanıldığında, kızartılan yiyeceğin daha gevrek olmasını sağlar. Isıya dayanıklılığı diğer yağlara göre daha yüksektir; bu nedenle kızartmalar için ideal bir yağ çeşididir. Sıcak yemeklerin içinde kullanılan yağ türlerinden biridir. Pastacılıkta kek ve kremalarda kullanılır; hamur işlerinde ve özellikle de tulumba tarzı, yağda kızaran tatlılarda kullanımı idealdir.

Pamuk yağı bunların dışında margarin üretiminde, cipslerin kızartılmasında, bazı ekmek ve tahıllı aperatiflerin üretiminde de kullanılır. Tekstil alanında, çocuk bezlerinde ve kadın pedlerinde, bazı makyaj malzemelerinin içinde ve diğer kozmetik ürünlerinin üretiminde de pamuk yağı yer alır. Pamuk yağı diğer yağ çeşitlerine göre daha ucuz olduğundan, diğer yağların içinde çözücü olarak da kullanılabilir.

Pamuk yağı nasıl muhafaza edilmelidir?

Yağların besleyici özelliğinin yok olarak bozulmasını sağlayan etkenler; oksijen, ışık ve sudur. Pamuk yağı muhafaza edilirken ağzı hava almayacak şekilde kapalı bir teneke ya da cam kapta, ışık almayacak şekilde ve nemsiz bir ortamda saklanması gereklidir. Pamuk yağı kızartmalarda kullanılacağı zaman, kızartılan yiyecekler kuru olmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?