profiterol-hamuru-sonmemesi-icin-1

Emekler Boşa Gitmesin: Profiterol Hamurunun Sönmemesi İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Söz konusu profiterol olduğunda akan sular duruyor. İyisini yemek mutlulukların en güzellerinden biriyse, kötüsünü yemek mutsuzlukluk sebebidir. Dışarıda yediğiniz hamurlar ya da çikolata sosların lezzeti size güzel gelmiyorsa en güzel bu tarifi evde denemek. En iyi pastanelerin profiterolleriyle yarışacak enfes bir tarifin sırrı da hamurundan başlıyor. Binbir emekle hazırlanıyor şu (choux) hamuru, ancak bazen sonu hüsranla bitebiliyor. Fırında kocaman kabarmasını beklediğimiz o güzelim hamurlar, çıkınca ya da henüz pişme sırasında sönüveriyorlar.

İşte! Bu sorunu bir daha yaşamamanız için bilmeniz gereken püf noktalarıyla karşınızdayız. Profiterol yapmadan önce bunları mutlaka bilin, emekleriniz hiç mi hiç boşa gitmesin.

Profiterol hamurunun sönmemesi için ne yapılır?

thekitchn.com

thekitchn.com

İşe malzemeleri hazırlayarak başlayın. Aslında çok temel malzemelerle hazırlanıyor şu hamuru. İçerisinde su, tereyağı, yumurta ve un var. Ancak bu malzemeleri doğru bir şekilde buluşturmak asıl önemli olan. Tereyağı hariç tüm malzemeleri oda sıcaklığında dinlendirmenizi mutlaka öneririz. İşe de tereyağını eriterek başlayın. Yine oda sıcaklığındaki suyu ilave edip kaynama noktasına gelene kadar karıştırın. Ardından ununu azar azar ilave ederek toparlanana kadar güzelce karıştırın.

profiterol-hamuru-sonmemesi-icin-4

Un toparlanmaya başlayana kadar spatula yardımıyla güzelce karıştırın. Tamamen homojen bir kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve sıcağını atana kadar karıştırmaya devam edin. BU aşamada herhangi bir topak kalmaması oldukça mühim.

profiterol-hamuru-sonmemesi-icin

Profiterol hamurunun en önemli noktasına geldi sıra. Hamuru karıştırarak hafif ılıttıktan sonra hamur için gerekli yumurtaları harca ilave etme zamanı geldi. Bu aşamada hamurunuzun ılık, yumurtaların da mutlaka oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Bir yumurtayı harca ilave ettikten sonra spatula yardımıyla veya mikser yardımıyla güzelce çırpın. Hamura tamamen yedirdiğinizden emin olduktan sonra diğer yumurtayı ilave edin. Tüm yumurtaları tek tek ilave etmeye özen gösterin. Tüm yumurtaları hamur sıcakken ve birden ilave ederseniz hamurunuz sönecektir ve istediğiniz kıvamda olmayacaktır. Bunlara dikkat ederek hazırladığınızda homojen kıvamlı bir hamurunuz olacak. Hamurunuz hazır!

profiterol-hamuru-sonmemesi-icin-3

Ardından hamurunuzu bir sıkma torbasına aktarın. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine ya da varsa silpatın üzerine hamurlarınızı şekillendirerek sıkın. Hamurlarınızın aralarında eşit mesafede boşluklar bırakın. Tüm hamurlarınızı bu şekilde hazırladıktan sonra parmaklarınızın ucunu ıslatarak, hamurların tepesine çok hafifçe bastırın.

profiterol-hamuru-sonmemesi-icin-1

Nefis hamurların pişme zamanı! Hamuru pişirirken kapağınını açmamak şart. Aksi takdirde hamurlar sönebiliyor. O yüzden tarifte belirtilen ısı ve sürede pişmeye bırakın onları. Sonrasında fırından çıkarıp hiç dokunmadan soğumaya bırakın. Soğuyunca da kremayla ve sosla birleştirebilirsiniz! Ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?