https://edition.cnn.com/2018/03/22/entertainment/kevin-smith-weight-loss/index.html | edition.cnn

Kalp Krizi Geçirdikten Sonra Patates Diyetiyle 9 Günde 8 Kilo Veren Yönetmen

Favorilerime
Ekle

Birbirinden ilginç yöntemlerle zayıflamaya çalışan insanları eminiz siz de çok duydunuz.

Bugün de tam olarak böyle bir hikaye var karşınızda. Ciddi bir kalp rahatsızlığı geçiren ve doktorlardan zayıflaması yönünde tavsiye alan bir kişi.

Durumun neredeyse tüm dünyaya yayılmasının ve çok tartışılır hale gelmesinin sebebiyse bu diyeti ünlü bir yönetmenin uygulamaya başlamış olması ve tabii ki bahsi geçen diyetin oldukça katı bir programdan oluşması.

Buyurunuz, detayları aktarıyoruz.

Bakalım siz bu konuda ne düşüneceksiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Amerikalı yönetmen ve aktör Kevin Smith için her şey kalp krizi geçirmesiyle başlıyor

Şu sıralar adı yaptığı patates diyetiyle anılmaya başlayan Kevin Smith, aslında ünlü bir yönetmen ve aktör. Amerika'da yaşayan ünlü isim için bu süreçte her şey kalp krizi geçirmesiyle başlamış. Henüz 47 yaşında olan Smith, şubat ayında geçirdiği kalp krizi nedeniyle tam anlamıyla ölümden dönmüş ve hayatına çeki düzen verme kararı almış.

Doktorlarının da bir daha kalp krizi geçirmemesi için kilo vermesini söylemesi üzerine kolları sıvayan ünlü yönetmen, hemen bir diyet programına başlamış.

Başlamış başlamasına ama aldığı sonuçlar hem büyük ilgi çekmiş hem de çok tartışma yaratmış. Neden mi? Hemen anlatalım.

Geçirdiği kalp krizi sonrası Kevin Smith patates diyetini uygulamaya başlıyor

Kevin Smith, ölümün kıyısından döndükten sonra patates diyetini uygulamaya başlıyor. Ancak eski bir illüzyonist olan Penn Jilette'nin kitabından faydalandığını söyleyen ünlü isim, hem uyguladığı diyet, hem aldığı sonuçlar hem de birçok diyetisyen ve beslenme uzmanının bu konu hakkındaki düşünceleri nedeniyle gündeme geliyor.

“Eskiden yediğim gibi asla yemeyeceğim. Eskiden yeme alışkanlıklarım inanılmaz kötüydü. Doktorlarım da çocukluğumdan kalma olduğunu düşünüyor. Şimdi 24 kilo vermem gerekiyor. Ben de bunun için okuduğum bir kitapta yer alan ve tamamen patatesten oluşan bir diyetten yardım alıyorum." diyen Smith şunları da ekliyor:

"Epey yoğun bir program ama şimdilik ilgi çekici. Ve tabii ki sağlığım için gerekli ama iyi bir noktaya geldikten sonra, normal bir biçimde yemek yemeyi düşünebilirim."

Smith bu süreçte şu ana dek 9 günde 8 kilo gibi ciddi bir kilo kaybı yaşıyor

Kevin Smith'in uyguladığı diyet için yardım aldığı kitabın yazarı Jillette, iki hafta boyunca sadece haşlanmış patates ardından da aşamalı olarak sebze haşlama yemeyi öneriyor. Hal böyle olunca ünlü yönetmen gerçekten bu şok diyetin etkisini kısa sürede görüyor ve 9 günde 8 kilo veriyor.

Ancak bu durum tabii ki normal ve sağlıklı bir kilo verme süreci olarak düşünülmüyor ve Smith, bu kez de yaptığı diyet nedeniyle eleştiriliyor.

"Yakın zamanda kalp krizi geçiren biri yalnızca patatesten oluşan bu diyeti asla uygulamamalı"

Yapmış olduğu diyeti büyük kitlelere tanıtan Kevin Smith, sağlığı için verdiği bu karardan henüz pişman olmuş mudur bilemiyoruz ama kendisi 9 günde yaklaşık 8 kilo verdiğini açıkladığından beri eleştirilere maruz kalıyor. Üstelik bu eleştiriler alanında uzman isimlerden geliyor.

Örneğin, Ohio State Universitesi Wexner Medical Center’da diyetisyen olan Dena Champion şöyle diyor:

"Yakın zamanda kalp krizi geçiren biri yalnızca patatesten oluşan bu diyeti asla uygulamamalı. Hatta kilo vermeye çalışan herhangi biri için bile bu diyeti önermem. Bu diyet protein bakımından yeterli değil ve hiç yağ içermiyor. Sadece bu da değil, kalsiyum, çinko, selenyum ve A vitamini gibi birçok mikro besin konusunda inanılmaz eksik. Bu diyet zamanla vücut için gerekli olan yağ asitlerinin eksikliğine neden olur ve mikro besin konusunda da eksiklikler yaşatır. Kimseye hiçbir koşul altında önerilmemesi gereken bir diyet."

Yaptığı diyet ve verdiği kilolarla tartışma yaratan Kevin Smith, sağlığını yeniden büyük bir tehlikeye attığını söyleyenlere ne cevap verecek ya da verilen öğütlere uyacak mı henüz belli değil ama umuyoruz ki kendisi bir an önce sağlığına kavuşur ve uyarıları dikkate alır.

Son olarak, "Bu patates diyeti de neymiş ki bu kadar tartışma yaratmış" diyenler için kısaca özetleyelim

thehealthsite

thehealthsite

Patates diyeti aslında farklı çeşitleri olan ve günümüzde ne denli olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de bildiğimiz şok diyetlerden biri desek yanlış olmaz. 3 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen patates diyetlerinden bir örnek vermek gerekirse gün içinde sadece haşlanmış patates ve yoğurttan oluşan, bol bol da su içilmesi gereken bir beslenme programı olduğunu söyleyebiliriz.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz patates diyeti yazımıza da göz atabilirsiniz. Ancak yukarıdaki birçok uzmanın da uyardığı gibi şok diyetlerden biri olan patates diyeti sağlığımız için pek de tavsiye edilmeyen, özellikle de asla uzun süreli bir şekilde devam ettirilmemesi gereken bir diyet, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?