Üç Günde Beş Kilo Birden Verdirdiği Söylenen Şok Diyet: Patates Diyeti

Favorilerime
Ekle

Her halini sevdiğimiz, sofralarımıza sık sık davet ettiğimiz patates son dönemde hızlı kilo verdirmesiyle tanınan bir diyetin de başrolü olmuş durumda. 3 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen patates diyeti hem tok tutması hem de fazla kilolardan hızlıca kurtarmasıyla en fazla uygulanan şok diyetlerin başında geliyor.

"Patatesi çok seviyorum, zayıflamak da istiyorum" diyenlerdenseniz bu herkesin konuştuğu patates diyeti nedir, nasıl yapılır ve çokça tartışılan zararları nedir, gelin hep beraber öğrenelim.

Not: Neredeyse sadece patates tüketmeye dayalı olan bu diyeti asla ama asla doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız. Patatesin glisemik indeksi yüksek olduğu için ve bu diyetin insanın günde alması gerektiği kaloriden çok daha azını almasına yol açtığı için sağlığınıza istemeden zarar verebilirsiniz, aman diyelim.

Patates diyeti nedir?

Patates diyeti, haşlanmış patates tüketmeye dayalı bir beslenme biçimi. Kısa sürede çok kilo verdirmesiyle son dönemlerin en popüler şok diyetlerinden biri arasına giren patates diyetinde haşlanmış patatese ek olarak yağsız yoğurt da tüketiliyor. Zira bildiğiniz üzere yoğurt da düşük kalorili olması sebebiyle diyet listelerine sık sık eklenen bir besin. Hatta yoğurdun merkezde olduğu diyet türleri de var. Detaylı bilgi için şu içeriğimize göz atabilirsiniz: Yoğurt Diyeti.

Patates lif açısından zengin bir besin olmasının yanı sıra bünyeyi uzun süre tok tutma özelliğine de sahip. 100 gram kabuksuz pişmiş patateste 93 kalori bulunuyor, dolayısıyla kalorisi de düşük bir gıda. Patates diyeti de onun bu özelliklerinden yararlanarak kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenlerin yardımına koşuyor.

Patates diyeti nasıl yapılır?

patates-diyeti-nasil-yapilir

Bulması ve satın alması oldukça kolay olan, bunun yanında ekonomik bir besin de olan patatesin merkezinde yer aldığı 3 günlük örnek bir diyet listesi şu şekilde...

Yalnız tekrar uyaralım, bu diyeti uzun sürelerde yapmamalı, 3 gün yapıp bırakmalı ve kati takdirde doktorunuza danışmadan, onun onayını almadan bu diyete başlamamalısınız!

1.gün

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

2.gün:

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

3.gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Bu diyeti yaparken günde 2 litre su içmeyi aksatmamalısınız. Ayrıca diyet boyunca şekersiz olması koşuluyla günde 3 bardağı geçmeyecek kadar siyah çay ya da yeşil çay tüketebilirsiniz.

Patates diyeti zararlı mı?

thehealthsite

thehealthsite

Diyetin detaylarını verdik ancak sıkça tartışılan bir konuya değinmeden de bitirmeyelim. Yazının girişinde kısaca bahsettiğimiz üzere tek tip beslenme üzerine kurulu patates diyetinin sağlığa zarar vermesi de muhtemel. Şöyle özetlemek mümkün:

 • Patates diyetiyle günde maksimum 780 kalori alınıyor. Hatta diyetin son gününde bu sayı iyice düşüyor. Yani gün içinde almanız gereken miktarın çok altında enerji alıyorsunuz. Bu da halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi durumlara sebep olabilir.
 • Patates diyeti sadece haşlanmış patates, yoğurt ve suyla sınırlandırılmış bir diyet. Diğer bir deyişle tahıl, et grubundan hiçbir besinden ya da meyvelerden destek almıyor. Bu da yine bünyede halsizlik, durgunluk gibi şikayetlere yol açabiliyor.
 • Nişasta açısından zengin olan patates glisemik indeksi yüksek bir besin. 100 gram haşlanmış patatesin glisemik indeksi 82. Yani birçok sebzeden çok çok yüksek. Bu yüzden patates diyetini şeker hastası olanların uygulaması tavsiye edilmiyor.
 • Yine her şok diyette olduğu gibi patates diyetini bıraktıktan sonra beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde verdiğiniz kiloları aynı hızla almanız da olası.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Deniz Günay 🌿22 Ocak 2021 22:05
  Merhaba deneyen var mı acaba yarın başlayacağım da 🥺
  Yanıtla
  AdaAras83 28 Şubat 2021 03:23
  Yanıtla
  Merhaba.. Ben denedim çokta sevip 3 gün değil de 1 hafta yaptım sonuç 10 kg verdim fakat hastalandım🙄 96 dan 86 ya düştüm 1 haftada 3 günden fazla yapılmaması kanaatine vardım şimdi aralıklarla devam ediyorum.. Tabiki evde sporda yaparak 3 ayda 20 kg verdim😊 patates diğerini gerçekten çok seviyorum çok doyurucu..👍😋
  nazlibekcii 13 Mart 2021 20:37
  Yanıtla
  Merhaba, ne tür bir hasta oldunuz acaba?
  İpek_celikdede 31 Ağustos 2021 01:03
  Yanıtla
  Ne tür bir hasta oldunuz bende denemek istiyorumda

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?