ramazan-sofrasi-temsili-izlanda

22 Saat Tutmaları Gereken Orucu 18 Saate İndirip Tartışma Başlatan İzlandalılar

Favorilerime
Ekle

Malumunuz, oruç tutma süresi tan yerinin ağarmasıyla başlıyor ve günün bitimine dek devam ediyor. Burada bahsi geçen gün, tabiii ki 24 saatlik bir kısım değil gündüzün bitmesi, gecenin başlaması olarak tanımlanıyor. Daha fazla detayına girmeye gerek yok ama yine bildiğiniz üzere bu durum oruç tutma süresinin tüm dünyada aynı olmamasına neden oluyor, ülkeden ülkeye farklılıklar zaman zaman ciddi boyutta değişkenlik gösteriyor.

Bu konuda en büyük farklılıklardan biri de İzlanda'da yaşanıyor. İzlanda'da bu yıl yaklaşık 22 saat boyunca oruç tutulması gerekiyor. Oruçlu olarak geçirilen süre bu denli fazla olunca iftar ve sahur da haliyle peşi sıra yapılmak zorunda kalıyor, İzlanda'da yaşayan Müslümanların büyük bir bölümü vücutlarını ve iradelerini bir hayli zorluyor.

İşte tam da ramazanın ortalarına geldiğimiz şu günlerde İzlanda'dan oldukça şaşırtıcı haber geldi ve bu haber neredeyse tüm dünyadan birçok insanın tartışmasına neden oldu.

Buyurunuz, olayın detaylarını anlatalım.

Dünya üzerinde ramazanı en uzun süre oruçlu olarak geçiren İzlanda'da yaşayanların 22 saat oruç tutması gerekiyor

aboutislam

aboutislam

Ramazanda tutulan oruç süresi birçok yerde farklılık gösterse de bu farklılığı en uzun süre oruç tutarak yaşayanlardan biri de İzlanda'dakiler aslında. Bu yıl 22 saat oruç tutması gereken İzlanda'daki Müslümanlar, oruçlarını gece saat 23.00'ten sonra açıyorlar ve birkaç saat sonra da sahurlarını yaparak ertesi günkü oruçları için hazırlanıyorlar.

Dolayısıyla henüz iftar sofrası kaldırılmamışken sahur sofrasının kurulması gibi bir durum söz konusu oluyor. Bu kadar uzun süre oruçlu kalan bünyelerde de birtakım sağlık sorunları oluşabiliyor. En azından verilen örnekler bu yönde.

Bir grup Müslüman, inançta kolaylığın esas alınması gerektiğini düşünerek oruç tutma süresini 18 saate indirmiş durumda

ramazan-sofrasi-temsili-izlanda

İzlanda'da yaşayan birçok Müslüman hala 22 saat oruç tutmaya devam ediyor olsa da ülkenin başkenti olan Reykjavik'da yşayan bir grup Müslüman, geçtiğimiz günlerde oruç tutma süresini 22 saatten 18 saate indirdiklerini duyurdu. İslam'ın kolaylık dini olduğunu söyleyen ve inançta kolaylığın esas alınması gerektiğini düşünen bu gruba göre, 22 saat, yani neredeyse 1 tam gün boyunca aç ve susuz kalmak oldukça zor.

Ramazan ayının başlarında bunu denemiş olsalar da hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok zorlayıcı olduğunu düşünen grup bir süredir 22 saatin dolmasını beklemeden, 18. saatte iftarlarını yapıyor ve oruçlarını açıyormuş.

"İnsanların uzun oruç süreleri nedeniyle baygınlık geçirdiğini biliyoruz bu yüzden orucu kısaltıyoruz"

Grubun konuyla ilgili açıklaması da şöyle: "Allah kulları için kolaylık diliyor. İnsanların uzun oruç süreleri nedeniyle baygınlık geçirdiğini biliyoruz, bu yüzden orucu kısaltıyoruz."

İzlanda'da yaşayan bir grup Müslümanın aldığı ve oldukça yankı uyandıran bu karar, dünyanın birçok yerindeki Müslümanlar arasında da tartışma konusu olmuş durumda. Kimileri bu görüşü savunup verilen kararın doğru olduğunu düşünse de orucun doğru ve istenilen şekilde tutulması gerektiğini, saatler ve süreler üzerinde oynama yapılmasının doğru olmadığını düşünenler de var.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?