kulturportali

Bu Sefer Şaşırttı: Vedat Milor'un Yemediği Tek Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Her ne kadar kendini "gurme" olarak tanımlamasa da ülkece onu yemeğin iyisinden gerçekten anlayan, soğana bir bakışta "Bu elle kesilmemiş" diyebilecek kadar başarılı bir gurme olarak bağrımıza bastık biz onu.

Vedat Milor'den bahsediyoruz.

Özellikle televizyon programlarında her şeyi büyük bir iştahla yiyip sunulan tüm yiyeceklere aynı ilgiyle yaklaşan Vedat Milor'un da aslında hepimiz gibi ön yargılı yaklaştığı ve "Asla yemem" dediğim bir yiyecek var.

Üstelik bu yiyecek hepimizi şaşırtacak türden...

Gönlümüzün gurmesi Vedat Milor'un çocukluğuna, gençliğine bir yolculuk

Gönlümüzün gurmesi, bize şimdiye kadar çok şey öğretmiş olan, açık sözlü ama bir yandan da oldukça mütevazı bir isim olan Vedat Milor'un yemediği yiyeceğe geçmeden önce onun biraz geçmişinden de bahsetmekte fayda var. Zira bu yiyeceği sevmemesinin nedeni de tam olarak çocukluk anılarına dayanıyor Milor'un.

1955 doğumlu olan Vedat Milor'un annesi ve babası o 5 yaşındayken ayrılmışlar ve bu yüzden Vedat Milor'u deyim yerindeyse babaannesi ve dedesi büyütmüş. O da hayattan kaçmak istedikçe okul üzerine okul bitirmiş, tanıyıp tanıyacağınız en dolu dolu, en bilgili insanlardan birine dönüşmüş böylece.

Zira Milor'un eğitim defteri oldukça kalabalık. Ülkenin görüp görebileceği en iyi CV'lerinden birine sahip olan Vedat Milor bir yandan da akademisyen, ekonomist ve avukat da. Ama dedik ya açık sözlü bir adam olduğundan kurumsal hayatta tutunamayacağını anlıyor ve yemek sektörüne yöneliyor. Nasıl da iyi, nasıl da harika bir seçim yapıyor...

"Ben büyükbabam ve büyükannemle büyüdüm. Dedemin bir tavuk çiftliği vardı. Herhalde o zamanlar baskı yapıldığı için tavuk yiyemiyorum"

Fırında Tavuk But Tarifi

Fırında Tavuk But Tarifi

Vedat Milor'un geçmişine kısa bir yolculuk yaptıktan sonra gelelim onun asla yemediği yemeğe. Zira dediğimiz gibi bu yiyeceği sevmemesinin nedeni tamamen çocukluk anılarıyla bağlantılı.

BÜMED Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Yayını'nın Mart-Nisan 2018 sayısındaki röportajında hepimizin merak ettiği şu soru soruluyor Vedat Milor'a: "Ön yargılı olduğunuz ve asla denemem dediğiniz bir yiyecek var mı?"

Onun verdiği şu cevapsa hepimizi şaşırtacak türden. Çünkü her yemeği hakkını vere vere yiyen Vedat Milor'un tavuk yemediğini öğrenmemize vesile oluyor şu cümleleri:

"Ben büyükbabam ve büyükannemle büyüdüm. Dedemin bir tavuk çiftliği vardı. Herhalde o zamanlar baskı yapıldığı için tavuk yiyemiyorum. Geçenlerde Instagram hesabımda bir beyin fotoğrafı paylaştım. Bir takipçim "Bana zorla yedirdiler, asla yemem" diye yorum yapmış. Haklı. Çünkü çocuklukta zorla bir şey yaptığınız zaman kokusu ya da başka bir şey her defasında size onu hatırlatıyor. Psikolojik olarak yiyemiyorsunuz ve ona karşı ön yargılı oluyorsunuz. Çiftlik tavuğunun iyi olduğundan eminim fakat bu ön yargı yüzünden yiyemiyorum. Onun dışında yemem dediğim bir şey yok."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?