fortune

İlham Alınası: 6 Çocuğu, 18 Restoranı ve Harika bir Formu Olan Kadın Şef

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi hayatı ve yaptıklarıyla herkese ilham olacak harika bir kadınla tanıştıracağız.

Birçoğumuzun yaptığı gibi "Bugün işte çok yoruldum, kolumu bile kıpırdatamıyorum." diye yakınmayan, aksine sahip olduğu hayatın gerçekten tadını çıkaran, doya doya yaşayan bir kadın o.

Çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmekten çok hoşlanan, toplam 18 restoran sahibi, aynı zamanda kendine de hala şefliğe devam eden bir kadın üstelik.

Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz, zira kendisi harika formuyla da görenleri kıskandırıyor, başarıları, hayat enerjisi ve sadece bir gün içinde yaptıklarıyla bile herkese örnek oluyor.

Buyurunuz, bu başarılı şefin tüm bunları yapabilmesinin ardında yatan düşüncelerini ve hayat felsefesini öğrenelim, hepimize ilham olsun.

Cat Cora, dünyaca ünlü bir şef olmasının yanı sıra hayatını dolu dolu yaşamayı başaran bir "Demir Şef"

Cat Cora, 1967 doğumlu, yani pek yakında 51 yaşına girecek olan bir kadın. Aslında bir şef olan Cora, yıllar içinde o denli büyük bir başarı yakalamış ki şimdilerde toplam 18 restoranın da sahibi. Başarılarıyla neredeyse tüm dünyanın tanıdığı bu şef, aynı zamanda hala aktif olarak şeflik yapmaya devam ediyor. Bitti mi, tabii ki hayır. Cat Cora, tüm bunların yanında bir televizyon programında da şeflik yapıyor.

Bu başarılı kadının sadece mesleki yaşamı değil özel hayatı da imrenilecek türden desek yanlış olmaz. Zira kendisi, ilerleyen yaşına rağmen muhteşem bir forma sahip olması, aynı zamanda yaşları 8 ila 14 arasında değişen 6 erkek çocuğu annesi olmasıyla da görenleri, duyanları şaşırtıyor.

Peki, biz işten eve yorgun argın dönünce kolumuzu kıpırdatacak hal bulamazken Cat Cora tüm bunları nasıl yapıyor, her şeyi bir arada nasıl idare edebiliyor? Buyurunuz kendisinden öğreniyoruz.

"Takım çalışmalarını önemseyin"

Cat Cora'ya göre hayatını bu şekilde sürdürebilmesinin bazı nedenleri var. Örneğin kendisi takım çalışmalarının aslında düşündüğümüzden çok daha önemli olduğunu, bunu hem psikolojik hem de fiziksel olarak yeterince hissetmemiz gerektiğini söylüyor ve şöyle bir örnek veriyor:

"Nişanlım ve ben birbirimizi sadece duygusal olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da destekleyebilmek için birlikte bir eğitmen eşliğinde ağır egzersizler yapıyoruz. Zor egzersizler yapmak aslında empati duygumuzun da gelişmesini sağlıyor."

Siz de sevdiklerinizle haftada en azından bir gün spor yapmayı deneyerek işe başlayabilirsiniz diyor ve Cat Cora'nın yaşamından ipuçları almaya devam ediyoruz.

"Yemekleri bir grup etkinliğine dönüştürün"

Cat Cora, en küçüğü 8, en büyüğü ise 14 yaşında olan 6 erkek çocuğu annesi demiştik. İşte Cat, iş hayatındaki yoğunluğundan onlara nasıl zaman ayırıyor, daha da önemlisi onlarla nasıl kaliteli zaman geçiriyormuş şimdi de bunu öğrenelim.

Cora, zaten her gün evde de çocukları için yemek yapıyormuş ama mutfağa tek başına değil de onlarla girdiği çok oluyormuş. Yemek yapmayı eğlenceli bir grup etkinliğine dönüştürmenin önemli olduğunu söyleyen Cat, aynı anda hem yemek hazırlayıp hem de çocuklarıyla eğlenerek oldukça kaliteli bir zaman geçirdiğini söylüyor ve şunları ekliyor:

"Çocuklarla yemek yapmak evimizde düzenli bir şey. Burada matzo topu çorbası yapıyoruz mesela. Çocukları yeni zevklerle tanıştırmak ve onlara sonsuza dek kullanabilecekleri bir beceri öğretmek önemli. Ayrıca, en iyi anılar mutfakta oluşturuluyor."

Eğer mutfakta Cora kadar yetenekli olmadığınızı düşünüyorsanız hiç endişe etmeyin, bu kuralı uygulamak için dünyaca tanınan profesyonel bir aşçı olmanıza hiç gerek yok. Sabahları sevdiklerinizle bir omlet yaparak bile işe başlayabilirsiniz. Birlikte öğrenmek ve güne nefis bir omletle başlamak gibisi yok sonuçta.

"Kendinize vakit ayırın ve bundan suçluluk duymayın"

Bu kadar yoğunluğun içinde insanın atlamaması gereken en önemli şeylerden birinin de kendine zaman ayırması gerektiğini söylüyor Cora. Kendinize zaman ayırdığınız için suçluluk duymamanız gerektiğini de ekliyor.

"Bu fotoğrafta bir çekim arasında nefes alıyorum mesela. Düzenli olarak tek başınıza zaman geçirmeniz, kendinize vakit ayırmanız aslında aileniz ve sevdikleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey. Çünkü bu, sizin dengenizi geri kazanmanızı sağlayan bir zaman dilimi aslında." diyen başarılı şef kendisinin bu düşüncelerini nasıl uyguladığını da şöyle örnekliyor:

“Zor bir gün geçirdiğimde ve sakinleştirici bir banyo ile rahatlamaya ihtiyacım olduğunda bunu çocuklarıma net bir şekilde söylüyorum. Hissettiklerimi ve bununla nasıl başa çıktığımı onlara söylersem, onlar da bunu anlar ve hatta ihtiyacı olduklarında bu yöntemi uygularlar."

"Hedeflerinize ulaşmak için sizi motive edecek somut amaçlar da belirleyin"

Hedefleriniz çok yüksek olabilir, hatta bu oldukça güzeldir. Ancak uzak bir hedef söz konusu olduğunda bunu gerçekleştirme motivasyonunuz da günden güne kırılabilir. Bu nedenle Cat Cora, hedefine giden yolda kendine daha küçük ve anlamlı farklı hedefler de koymayı asla ihmal etmiyormuş. Başarılı şef, şöyle güzel bir örnekle bu durumu açıklıyor:

"Bisiklete binmeyi çok seviyorum ve bunu hep yapmak isterim. Ama bu amacıma ulaşmak için başka bir amacım olmasa bir günden fazla bisiklet sürmem. Bu yüzden dünyadaki çocuk açlığının sona ermesi için çalışmalar yapan bir kurumun düzenlediği bisiklet sürme etkinliklerine katılıyorum. Bu sayede terimin her damlasının çok daha büyük bir anlam taşıdığını bilerek pedalları çeviriyorum ve bisiklet sürme hedefimden de vazgeçmemiş oluyorum."

"Egzersiz yapmayı asla ihmal etmeyin"

catcora

catcora

Son olarak, Cat Cora 6 çocuğa ve yoğun iş hayatına rağmen formda kalmasının sırlarını da paylaşıyor ve şöyle diyor:

"Egzersiz hayatım çocuklardan önce ve çocuklardan sonra çok değişti. 6 çocuktan önce, hatta şef olmadan önce egzersiz fizyolojisi okuyordum. Bu yüzden fitness 18 yaşından beri hayatımın bir parçasıydı. Haftada birkaç gün bir spor salonunda çalışarak güç antrenmanları ve kardiyo yapıyordum.

6 çocuktan sonraysa işler değişti. Her gün bir şey yapıyorum ama şimdi her şeyi bir araya getiriyorum ve doğanın avantajlarından yararlanıyorum. Çocukları okula bıraktıktan hemen sonra yürüyüş yapıyorum mesela.

Elbette yorulmuyor değilim, sadece yorulduğumda öylece uyumuyorum, egzersiz yapmayı tercih ediyorum. Çünkü bu beni gençleştiriyor ve yeniliyor."

Cat Cora'nın başarılarla dolu ve imrenilesi hayatının sırlarını öğrendiğimize göre sıra geldi uygulamaya. Herkese ilham olması dileğiyle...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?