http://tarihistanbul.com/yildizparki | tarihistanbul

Gezerken Kendinizi Unutup Çocukluğunuza Döneceğiniz 9 Park ve Koru

Favorilerime
Ekle

Ayakkabıları çıkarıp çimlere ayak basmanın, postu yere serip yüzü koyun yatmanın, bağdaş kurup arkadaşınızla kakara kikiri yapmanın zamanı gelmedi mi? Açıkçası bizce geldi. Gönül isterdi ki bu listeyi yapmaya gerek duymayacak kadar çok parkımız korumuz olsun ama yok. Yeşil bir alan bulunca alıp başımızın üstüne koyuyoruz.

İşte hafta sonlarınızı mükemmel kılacak, huzur depolayacağınız, tazeleneceğiniz ve hatta kök salmak isteyeceğiniz o parklar, korular.

Ben bir ceviz ağacıyım: Gülhane Parkı

Olur ya bir gün tarihi yarımada turu yapasınız geldi. Kapalı Çarşı’yı gezip Sultanahmet Camii’ni görmek ya da Eminönü’nde hesaplı bir alışveriş yapmak isterseniz hepsinin sonunda soluğu burada almalısınız.

Gülhane Parkı'nda yapılacak en klişe şey ise parkın hemen girişinde satılan simit ve mısırdan alıp kendinizi çimenlere atmak.

İstanbul Üniversite’sinde okuyan biri olarak kendimi çimenlere atacaksam önceliğim hep Hukuk Fakültesi’nin hemen dibindeki havuzlu bahçe olmuştur sonrasında ise Gülhane Parkı.

Konumundan dolayı turist akınına uğradığı doğrudur. Bu sebeple gideyim şöyle birazcık kestireyim burada olmaz. Ancak arkadaşlarınızla sohbet etmek, kitap okumak için ideal bir park.

Gülhane Parkı adres: Alemdar Mah. Alemdar Cad. Eminönü/Cağaloğlu, Fatih, İstanbul

Tam festivallik: Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Ergenlik anılarımla doludur bu park. Belki isminden çıkaramayabilirsiniz ama Barışarock dediğimizde kafanızda bir şeyler belirmeli.

Park Sarıyer’de, anlayacağınız öyle kolay değil ani kararlar verip birden gitmek. Planlı programlı gitmeli. Gerçi Levent, Maslak ya da Sarıyer’de oturanlar için iki adımlık yer. Piknik sepetinizi kolunuza takıp grupça gittiniz mi eğlenmeniz garanti. Piknik eğlencelerimizin iki önemli objesi ip ve topu da almayı unutmamak lazım.

Bu park bana hep müziği çağrıştırdığı için burada yapılacak en güzel şey hamağınıza uzanıp müzik dinlemek, ruhunuzu doyurmak.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri: Çayırbaşı Caddesi İETT Duragı Karşısı Sarıyer İstanbul

Hem park hem orman: Parkorman

Umarım buraya sadece konserden konsere festivalden festivale gitmiyorsunuzdur. Kendisi şehrin içinde bir yerde değil ama bir metro kadar yakın. Ulaşımı çok kolay, o yüzden aklınıza birden doğa, çimen, ağaç gelirse kendinizi buraya atabilirsiniz.

Hem eminim kalabalık konserler yüzünden burasının asıl güzelliğini görememişsinizdir. Piknik yapmak ve buranın kocaman havuzunda kulaç atmak isterseniz böyle gelin.

Parkorman adres: Maslak Fatih Ormanı, Büyükdere Cad., Darüşşafaka Mevkii, Şişli, İstanbul

Nostalji kokar: Yıldız Parkı

Daha çok liseli arkadaşlarımızın ya da gelin ve damatların fotoğraf çekmek için kullandığı bir yer de olsa parkın biraz yukarısına çıkıp huzur bulmak olası. Genelde Beşiktaş - Ortaköy arası mekik dokuduktan sonra oksijen almak için uğradığım yerdir.

Azıcık oturup dinlenmek, soğuk bir şeyler içmek, geleni gideni izlemek, yürümek, fotoğraf çekmek burada yapabileceğiniz aktivitelerden. Öyle gideyim yere minder atayım, arkadaşlarla voleybol oynayayım, ip atlayayım burada yapabileceğiniz şeylerden değil.

Yıldız Parkı adres: Yıldız Korusu, Yahya Kemal Cad. Beşiktaş, İstanbul

Şehrin dışında, huzurun içinde: Polonezköy Tabiat Parkı

Ufacık bir huzur almak için bile uzun yollar gidebilir, saatlerimi bu uğurda feda edebilirim diyorsanız burası tam size göre! Doğa harikasıdır kendisi. Epey uzaktadır ama özel araçla ya da bir günlük konaklayacağınız bir otelle yorulmadan bu işin üstesinden gelebilir, uzun zamandır aradığınız huzuru burada bulabilirsiniz.

Hem piknik yapacaksınız diye sandviçti, meyveydi, kanattı şuydu buydu hazırlamanıza gerek yok. Park içinde bulunan birkaç restoran zaten bu hizmeti ayağınıza kadar getiriyor. İster mangal yapın ister menüden ağız tadınıza göre bir şeyler seçin.

Sonrasında yapacağınız yürüyüş, oynayacağınız voleybol/futbol ya da yanı başınızda bulunan butik otellerin havuzunda yüzmek size iyi gelecektir.

Polonezköy Tabiat Parkı adres: Fundalık Çk No:1, Polonez Köyü, İstanbul

Çiçek vadisi: Atatürk Arboretumu

Hafta sonu kaçamaklarının yeni rotası Atatürk Arboretumu’ndayız şimdi. Gitmediyseniz bile sayfanızdaki check-inlerden “Bu da neyin nesi?” diyerek girip baktığınızı tahmin ediyorum.

Kendisi şehir merkezine bir hayli uzak. Belgrad Ormanları’nın içinde. Özel aracınız varsa burayı mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılan bu yer adeta bir açık hava müzesi. Her ağacın, her bitkinin her çiçeğin önünde türleri yazıyor.

Baharda da ayrı güzel. Büyük bir ihtimal bu mevsimde giderseniz büyük renk cümbüşüyle karşılaşacaksınız.

Atatürk Arboretumu adres: Belgrad Ormanları, Kemerburgaz - Bahçeköy Yolu, İstanbul

Modern bir bahçe: Maçka Demokrasi Parkı

Avrupa Yakası’nda oturan herkesin gözdesi olmaya aday. Ulaşımı çok kolay. İş çıkışı, ders sonrası, hafta sonu, hafta içi hiç fark etmez, yeter ki orada olmak isteyin hooopp oradasınız.

Niyetiniz keyif yapmaksa kahvenizi unutmayın. Parka yakın kahve adreslerini de hemencik verelim tabii: M.O.C., Gravite, Coffee Bain, Sunday…

Köpeğini gezdiren, yogasını yapan, poisiyle oynayan bir sürü kişiye rastlamanız mümkün. Kulaklığını ve şapkasını takmış sporunu yapan ünlülerini de hatırlatmakta fayda var.

Maçka Demokrasi Parkı adres: Harbiye Mah. Şişli, İstanbul

Başka yerde bulmak zor: Emirgan Korusu

Burayı bilen bilir, bilmeyenler de artık Lale Festivali’nden dolayı öğrenmişlerdir diye düşünüyorum. Kendisi Baltalimanı ve İstinye arasında kalıyor.

Bu güzelliği İstanbul’da başka bir yerde bulmak zor. Romantik İngiliz bahçe düzenine sahip olan Emirgan'da kendinizi Avrupa’da gibi hissedeceksiniz. Bu his de haliyle şehirden biraz uzaklaşmanızı sağlayıp size huzur verecek. Baharda gökkuşağına dönüşen bu koru yaz mevsiminde serinleyeceğiniz bir yere dönüşüyor. Anlayacağınız o ki yaz sıcakları sizi bunaltırsa rotanız belli.

Koruda 2 adet de gölet var, bilginize.

Emirgan Korusu adres: Emirgan Mah. Sarıyer, İstanbul

Denize nazır: Mihrabat Korusu

mihrabatkorusu

mihrabatkorusu

Özellikle Anadolu Yakası’nda yaşayan ve yeşille maviyi bir arada görmek isteyen arkadaşlar varsa burası tam size göre!

Giderseniz hafta içi gidin, hafta sonunda kesinlikle bir düğün kalabalığına rastlayacak ve aradığınız huzuru bulamayacaksınız.

Burada piknikten çok uzun yürüyüşler yapabilir, boğazın ve Rumeli Hisarı’nın muhteşem manzarasını izleyebilir, çay içebilirsiniz.

Oralara kadar gitmişken bir yoğurt da yiyin bari!

Mihrabat Korusu adres: Mihrabat Cad. No:50, Kanlıca, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?