İstanbul'un Başkenti Beşiktaş'a Gitmek İçin Bir Sebep Daha: Okkalı Kahve

Favorilerime
Ekle

İstanbul'un başkenti Beşiktaş.

İşten çıktıktan sonra güzel havayı değerlendirmek için, Çarşı'sında alışveriş yapmak için, Köyiçi'nde bir şeyler yudumlamak için, Dolmabahçe'ye doğru yürüyüp yaşadığını anlamak için, Maçka'da soluklanmak ya da en düzüyle eve gitmek için... Ve daha onlarca sebepten her gün bir kere selam verdiğimiz ilçe.

Bugün Beşiktaş'a gitmek için bir sebebimiz daha var: Okkalı Kahve.

Bursa İskender'in yanında, Sinop Mantı'nın karşısında ince uzun bir yer Okkalı Kahve. Bu aralar bir arkadaşınızdan namını duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Zira geçtiğimiz aylarda daha rahat boş masa bulunabilen Okkalı'da, artık neredeyse kapı önünde bir süre beklemeden yer bulamıyorsunuz. Hele sigara içen biriyseniz ve terasta gözünüz varsa.

okkali-kahve-giris-1

İlk girdiğinizde "Umarım daralmam, sanki her yer çok sıkışık diyorsunuz" lakin daha siparişinizi vermeden bu düşünceniz kahve kokuları eşliğinde gökyüzüne karışıyor. Evet masaları biraz küçük, evet kafanızı çevirseniz yandaki masada kitap okuyan arkadaşın altı çizili cümlelerini okuyorsunuz. Ama enfes bir enerjisi var Okkalı'nın. İnanın bir saniye bile rahatsız olmuyorsunuz.

Yalnızca birkaç çeşit kahveyle uğurlamıyor sizi Okkalı Kahve. Yumuşak içimli, yandan çarklı, menengiç, cilveli, dibek, Hatay kahvesi, Adana Gar kahvesi, kervansaray, kakuleli, Tatar kahvesi gibi onlarca seçeneği sunuyor önünüze. Birçoğu tanıdık gelmeyebilir. Gelmesin, bu daha güzel. Çünkü mekanın sahibinin nefis sunumu, menüdeki bütün kahveler hakkında fikriniz olmasını sağlayacak. Buranın altını çizelim, sırf o sunumu dinlemek için bile Okkalı Kahve'ye gidebilirsiniz.

foursquare

foursquare

Gittiğinizde yaşayacağınız sürprizi çok kaçırmayın diye, bütün kahve çeşitlerine dair olmasa da bazıları için birkaç kelam biz edelim. Aldığımız tüyolara göre, en çok tutan kahvelerden biri kervansaraymış. Bizim de favorimiz. Yemen kahvesi, menengiç kahvesi, damla sakızı, salep, keçi boynuzu, sıcak çikolata ve sütle yapılıyor. Çok ağır değil. Telvesine gelmeden, bardağın üçte biri dolu olduğu esnada, bardağı biraz sallayıp fondip yaparak içiyorsunuz. Başka bir ifadeyle, kahvenin üçte birini 'shot' yapıyorsunuz.

Hatay kahvesi. "İtalyanların espresso'suna karşılık bizim de Hatay kahvemiz var" diyebileceğimiz bir kahve. Uykusuz geçen bir gecenin üstüne ya da yoğun geçen bir günün altına kendinize gelmeniz için içebilirsiniz. Yandan çarklı. Sade Türk kahvesini, kıtlama şekerle içmeyi sevenlerdenseniz, kısayol olarak yandan çarklı kahve isteyebiliriniz. Dibek kahvesi. Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen taştan yapılmış havanda dövülerek hazırlanan kahve.

okkali-kahve-menu

Tok karnına gittiğimiz için son seferde o nefis brownie'sinin tadına bakamasak da Okkalı'nın yalnızca kahveleriyle yetinmeyin deriz. Az önce söylediğimiz gibi brownie, havuçlu cevizli kek, tiramisu ve portakallı keki nefis.

Son sözümüz de kahvenin üstüne çay içmeden rahat edemeyenlere gelsin. Gönül rahatlığıyla çay da isteyebilirsiniz.

Okkalı Kahve'nin adresi şu: Ihlamurdere Caddesi, Yeni Hamam Sokak, No: 3, Beşiktaş, İstanbul. Google Maps'de tam olarak karşılığı olmasa da temsili bir haritayı da buraya bırakmış olalım.

"40 yıllık hatır, 400 yıllık gönül dostumuz; kahve"


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?