Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi

Yada Sushi: Uzak Doğu Mutfağının En Lezzetli Ataşesi

Favorilerime
Ekle

Japonların tuzlanmış balık filetolarını daha uzun süre dayansın diye pirince sarmalarıyla başlayan bu büyülü yolculuk, farklı çeşitleri ve sunumlarıyla günümüzde de midelere hitap ediyor. Kendi içinde bir dili ve terimleri olan bir kültür sushi.

Küçük farkların hakim olduğu çeşitleri ve diğer Uzak Doğu tatlarının da katıldığı sushi menüleri sayesinde daha bir kaynıyor kanınız. Bir anda bağlanabiliyorsunuz bu çekik gözlü güzele.

Profesyonel ve deneyimli bir kadronun yarattığı hayli iddialı bir menüye sahip Yada Sushi’ye Yemek.com olarak konuk olduk. Uzak Doğu mutfağına özgün tatlardan oluşan menüde yer alan Yada Sushi tariflerinden bazılarını evinizde de hazırlamanız için not aldık.

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi İstinye

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi İstinye

Geçtiğimiz aylarda birinci yaşını kutlayan Yada Sushi’de, Türkiye’ye suşiyi ilk kez getiren ve sushi konusunda ödüllü bir işletme olan eski Mori Sushi ekibi hizmet veriyor. Eğer bir sushi düşkünü değilseniz öylesine gezerken Yada’ya denk gelmeniz zor. İstinye sırtlarında sakin, sessiz ara bir sokakta kalan mekanın girişi yüzünü Emirgan Korusu’na çevirmiş.

Akşamları kalabalık grupların şenlendirdiği uzun masa düzenleri, gri ağırlıklı rahat koltuklar ve oturma grupları, taş ve ahşap ağırlıklı dekorasyon şömine şıklığıyla tamamlanmış. Şefin canlı canlı çalıştığı ve hevesli bakışları üzerine topladığı sushi bar bölümünün yanı sıra arka kısmında kalan iki adet özel oturma grubu mevcut. Kalabalık arkadaş grupları için ideal, sıcak bir atmosferi olan Yada’nın ismi, Japonca güç veren değerli taş anlamına geliyor.

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi Oturma Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi Oturma Düzeni

Uzakdoğu mutfağıyla ciddi düşünenleri sarıp sarmalayan hayli zengin bir menü var. Sushi dışında alternatiflerin olmadığını düşünürseniz yanılırsınız. Çin, Japon ve Thai mutfağının seçkin tatlarını aynı çatı altında toplamayı başarmış. 40’ı aşkın sushi çeşidi şöyle dursun farklı çorba, pilav, et, tavuk ve salata çeşitleri de var seçenekler arasında.

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi Şömine Başı Özel Bölüm

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi Şömine Başı Özel Bölüm

Genelden özele inip örnek vermek gerekirse tarifine de yer verdiğimiz Hindistan cevizi sütünün tat kattığı lagos balığı çorbası, soğuk başlangıçlardan biftek, levrek ve lagos carpaccio, bir klasik haşlanmış soya fasulyesi ‘edemame’, biftek ruloları, yakitori ismini alan Teriyaki soslu tavuk şişler, vejetaryen seçenekler, avokadolu tofu salatası ve tempura çeşitleri...

En çok beğenilen lezzetler arasında “Philadelphia Roll” ve içinde yok yok olan “Volcano Roll” yer alsa da yengeç, avokado ve salatalıkla sarılan suşinin uçan balık yumurtalarına bulanmasıyla hazırlanan “California Roll” da vazgeçilmezler arasında. Bu arada sipariş üzerine gelen suşiler, Filipin Manila’lı şef Rodel Javier tarafından anında hazırlanıyor.

Yada Sushi, Sushi Bar

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi, Sushi Bar

Pişmiş balıktan da suşi yapıldığını kanıtlayan seçenekler ön yargıları kırıyor, çıtır patatesin dış kısmını sarıp sarmaladığı “Tornado Crab Roll” gönülleri kazanıyor. Olmadı “Omakase” denilen kendinizi şefin ellerine bıraktığınız sistemle istediğiniz suşiyi icat ettirebiliyorsunuz.

Tüm bunların üzerine yeriniz kaldıysa tatlı menüsü de sıradan değil açıkcası. Ballı kızarmış muz, Tartufo çikolata, bal kabağı tatlısı, salep soslu incir, yeşil çaylı dondurma, ballı ananas ve kızarmış dondurma sizinle.

Ne demiştik? Bir kültür, kendi kuralları olan büyülü bir yolculuk sushi. Bu anlamda farklı damak tatlarına açık olan, Uzak Doğu mutfağına ait olan yemeklere ilgi duyanlar için doğru bir lezzet durağı Yada Sushi.

Yada Sushi Şefi Rodel Javier

Fotoğraf: Özgür Bakır / Yada Sushi Şefi Rodel Javier

Şefi Tanıyalım: 16 yıllık bir mutfak kariyerine sahip Manila'lı 36 yaşındaki şef Rodel Javier, Filipinler'de hizmet veren bir Tokyo restoranında uzun süre sushi şeflik yaptıktan sonra 2014 Eylül itibariyle Yada Sushi şefi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Adres: İstinye Mah. Koru Cad. No:5-6 Sarıyer

Yada Sushi, Sarıyer'e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?