bbc.com

Herkes Mutlaka Bilmeli: Mükemmel Omlet Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

İki yumurtayı güzel kırmak, ortaya nefis sonuçlar çıkarmak aslında marifet ve dikkat isteyen bir mesele. Mutfağın en hassas malzemelerinden biri olan yumurtalar, olmazsa olmaz malzemelerle ve birkaç püf noktasına dikkat edilerek pişirildiğinde en nefis halini alıyor. Özellikle uğruna kahvaltı sofraları kurulan, en doyurucu tariflerden olan omlet söz konusu ise iş daha da hassas bir mesele haline geliyor.

Kullanılan tavadan tutun da çırpma tekniğine, içine konulan malzemelerden pişirme süresine ve ısısına kadar omletin lezzetini ve kıvamını etkileyen pek çok önemli nokta var. Pratik bir şekilde karnımızı doyurmak istediğimiz anlarda imdadımıza yetişen, en nefis kahvaltılıklardan da biri olan omletlerin bilinmeyen püf noktalarını öğrenelim. Bu bilgiler sayesinde en nefis omletler hep sizin ellerinizden çıksın.

 

Omlet çeşitleri

Yapılışıyla şaşırtan Japon omleti, incecik bir dantel gibi hazırlanan Fransız omleti ya da dillere destan lezzetiyle İtalyan omleti. En çok sevilen çeşitlerden biri olan İspanyol omleti, sütlü omlet, sadece suyla yapılan omlet ve daha niceleri... Omlet denilince tek çeşit omlet gelmesin aklınıza. Farklı teknikler kullanılarak hazırlandığı için ülkelerin birbirinden farklı ve ünü dünyaya yayılmış omlet çeşitleri mevcut. Örneğin; Fransız omleti incecik bir şekilde tavaya dökülüp pişiriliyor. Fransız çırpılmış yumurtası diğer çırpılmış yumurtalara nazaran çok daha sulu bir kıvama sahip oluyor.

ispanakli-frittata-tarifi

İtalyan omleti yani frittata, içerisinde farklı sebzeler ilave edilerek pişirilen, börek kalınlığında daha doyurucu bir omlet çeşidi. İspanyol omleti ise patatesin başrolünde oynadığı, içinde tereyağı ve sıvı yağın bir arada kullanıldığı, biraz daha uzun süre pişen ve yoğun kıvamlı bir omlet. İçerisine süt konularak hazırlanan omletler daha nefis kabarıyor, su konulanların lezzeti ise daha bir hafif oluyor.

Birbirinden farklı daha onlarca omlet tarifi mevcut. Bu tarifler için şuradan alalım: Yumurtanın En Güzel Halini Keşfetmenizi Sağlayacak 19 Çay Dostu Omlet Tarifi

Omlet yaparken malzeme seçimi

İyi bir omletin olmazsa olmazı iyi kalitede, tazecik ve oda sıcaklığında bekletilmiş yumurtalar kullanmaktan geçiyor. Oda sıcaklığında dinlendirilmiş yumurtalar kullanmak, yumurtaların daha güzel kabarmasını sağlar. Kıvamı daha nefis olur ve kuru kuru bir omlet yememiş olursunuz. Kullanacağınız pişirme aletleri de oldukça mühim.

Omletlerinizi mutlaka yanmaz yapışmaz, çizilmeyen, hafif kalın tabanlı bir seramik veya granit tavanın, varsa demir döküm tavanın içerisinde pişirmeye özen gösterin. Karıştırma ya da çevirme işlemlerinde silikon spatulalardan yardım alın.

Omlet yapmanın püf noktaları

Klasik bir omlet yapımı için mutfağa alalım sizi. Öncelikle oda sıcaklığındaki yumurtalarınızı bir kabın içerisine alın ve güzelce çırpın. Pofuduk kıvamlı bir omlet yapmak istiyorsanız içerisine süt ilave edin. Eğer tadının daha hafif olmasını istiyorsanız su, daha yoğun kıvamlı bir omlet istiyorsanız krema ilave edebilirsiniz.

seriouseats

seriouseats

Çırpıktan sonra düşük ısıda ısıtıp, tereyağı ilave ettiğiniz tavanızın içerisine yumurtayı ilave edin. Yine kısık ateşte spatula yardımıyla hafif hafif karıştırarak pişirmeye başlayın. Bu aşamada tuzunu ilave edin. Hafif pişmeye başladığında yeniden tereyağı ilave edebilirsiniz. Dilerseniz tavanın kapağını kapatarak da pişirme işlemine devam edebilirsiniz. Ocaktan almaya yakın peynir, karabiber gibi malzemelerini ilave edebilirsiniz. Ardından ocaktan alın ve afiyetle tüketin. Yumurtayı pişirirken ısısına çok dikkat edin. Ocağınızın altını birden açıp hızlı pişirmeye çalışmayın yoksa oldukça kuru ve yumurtanın lezzetini alamayacağınız bir hale dönüşür.

Şimdi kahvaltılarınızı şenlendirecek omletler yapmaya hazırsınız! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?