https://yemek.com/tarif/somon/#.VyCjhDCLTIU | Somon Tarifi

Her 8 Kadından Birinde Görülen Meme Kanserine Kalkan Olan 8 Kahraman Besin

Favorilerime
Ekle

Memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan meme kanseri dünyada ve Türkiye'de en çok görülen ve maalesef ki en sık ölüme neden olan kanser türü. Öyle ki meme kanseri her 8 kadından birinde görülüyor ve her 19 saniyede bir kadına meme kanseri teşhisi koyuluyor.

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntemse erken teşhis. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse kişinin %96’ya kadar varan oranlarda kanseri yenme şansı oluyor. Bu yüzden erken teşhiste en önemli faktörün kişinin bu konuda bilinçlenmesi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç menapoz, çocuk emzirmeme, obezite, hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak gibi maddeler kişiyi riskli sınıfına sokarken meme kanseri riskini hayat ve beslenme şartlarımızı iyileştirerek de azaltabiliriz.

İşte bu noktada meme kanserine karşı kalkan görevi gören ve düzenli tüketildiği takdirde meme kanseri riskini aza indiren besinlerin önemi daha da artıyor. Zira doğru ve sağlıklı beslenmek meme kanseri riskini azaltmak için en önemli yollardan biri.

Kısacası şunu unutmamalıyız: Meme kanserine karşı farkındalık ve erken teşhis hayat kurtarır.

Yeşil çay

Tam bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay aynı zamanda polifenoller bakımından oldukça zengin. Bu özellikleri sayesinde hücreleri oksidatif hasara karşı koruyarak kanserli hücre oluşumunun önüne geçiyor. Öyle ki yapılan çeşitli araştırmalar günde en az 1 fincan yeşil çay içen kadınlara çay içmeyenlere göre daha az oranda kanser teşhisi konduğunu gösteriyor.

Yağlı balıklar

Özellikle somon, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar barındırdıkları yüksek orandaki Omega-3 yağ asitleri sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca bol miktarda D vitamini içerdikleri için meme kanserine karşı kalkan oluyorlar.

Ceviz

ceviz

Ceviz içerdiği bileşenler sayesinde kanserli hücrelerin hayatta kalmasını engellerken östrojen seviyelerini düzenleyerek meme kanseri hücrelerinin büyümelerine neden olan östrojen reseptörlerini bloke ediyor. Bu yüzden uzmanlar meme kanserinden korunmak için her gün 2-3 ceviz tüketmemizi öneriyor.

Domates

Domates bilindiği üzere tam bir likopen deposu. Likopen meme dokusunu güçlendirerek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca domateste yer alan yüksek miktardaki karotenoidler antikanserojen etkiye sahip.

Kuru fasulye başta olmak üzere baklagiller

İçerdikleri lifler ve bitkisel proteinler sayesinde kanserle savaşan baklagiller meme kanseri için de adeta birer kalkan. Zira uzmanlar baklagillerin içinde bolca bulunan InsP5 olarak bilinen inositol pentakisfosfat adlı bileşimin tümörlerin büyümesine neden olan enzimleri engellediğini söylüyor. Bu yüzden önerileri haftada 2 kez kuru baklagil tüketmek yönünde.

Brokoli, karnabahar, lahana

brokoli-yeme-sebepleri-manset

Lahanagiller ailesine mensup sebzeler kanser hücrelerinin büyümesini zorlaştıran bileşenlere sahip. Araştırmacılar bu sebzelerin çiğ tüketildiği takdirde bu özelliklerinden daha çok yararlanabileceğimizi söylüyorlar.

Zerdeçal

zerdecal

Zerdeçalın kansere olan direkt iyileştirici gücü uzun süredir doktor ve uzmanların ilgi alanında. Zira kanser hücrelerini öldürüp gelişimini engellediği iddia edilen zerdeçal bu gücünü içindeki aktif madde curcuminden alıyor. Yabancı maddelerle savaşan ve iyileşme sürecinde vücuda destek olan zerdeçalın bu açıdan kanser hücreleriyle de savaştığı söyleniyor.

Keten tohumu

funbuzztime.com

funbuzztime.com

Keten tohumu anti kanserojen etkiye sahip olan bitkisel lignanlardan yana en zengin kaynak. Öyle ki keten tohumu tüketen kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre düzenli keten tohumu tüketen kadınlarda meme kanseri riskinde %71 azalma görüldüğünü ortaya koyuyor.

Not: Bu saydığımız besinler meme kanseri riskine karşı tüketmenizde fayda olan besinler. Eğer meme kanseri tedavisi görüyorsanız bu yiyecekleri doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Ayrıca her kişinin bünyesi ve ihtiyaçları farklı olduğu için tansiyon benzeri sağlık sorunlarına sahipseniz ya da bu yiyeceklere karşı vücudunuzun hassasiyet göstermesi ihtimaline karşı doktorunuzun önerilerini dinlemenizi tavsiye ederiz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?