https://www.today.com/health/diet-break-t116476 | today

Vücudunuzda Potasyum Eksikliği Olup Olmadığını Gösteren 7 Mühim İpucu

Favorilerime
Ekle

Vitaminlerin ve minerallerin vücudumuz için oldukça faydalı olduğunu, bol bol vitamin ve mineral içeren sebzeleri, meyveleri, süt ve süt ürünlerini yememiz gerektiğini çocukluğumuzdan bu yana bize söylenenlerden biliyoruz ama...

Bu mineraller ve vitaminler ne işe yarıyor, eksikliğinde vücudumuzda neler oluyor, pek de bir fikir sahibi değiliz aslında.

Bir süredir uzun uzun bu konuya eğildiğimiz köşemizde bugünkü konuğumuz potasyum. Muz, patates, yer elması ve avokado gibi birçok sağlıklı yiyecekte bol bol bulunduğu söylenen potasyumun vücudumuza ne gibi faydaları var dersiniz? Eksikliği söz konusu olduğunda neler yaşayabileceğinizi öğrenince çok şaşıracaksınız, eminiz.

Sözün kısası, birbirinden önemli ipuçlarıyla potasyum eksikliği belirtileri nelerdir, buyurun birlikte öğrenelim. Aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa doktorunuza danışmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Bildiğiniz hiçbir sebep yokken kendinizi çok yorgun ve halsiz hissetmeye başladıysanız...

Yorgunluk ve halsizlik, potasyum eksikliğinin erken belirtileri arasında gösteriliyor. Sizi de bu sıralar bir halsizlik sardıysa, soğuk algınlığı, grip gibi bağışıklık sisteminizi yoran herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadığınız, günlük rutininizi bozmadığınız, ekstra bir çalışma yapmadığınız, kısacası bildiğiniz herhangi bir sebep olmadığı halde bu durum bir süredir devam ediyorsa vücudunuzda potasyum yeterli miktarda bulunmuyor olabilir.

Zira potasyum, vücudumuzun enerji depolamasına yardımcı olan bir mineraldir, eksikliği durumunda vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi yediğiniz yiyeceklerden alsa da depolanmasını yeterince sağlayamayacağı için kendinizi eskiden olduğundan çok daha yorgun ve halsiz hissedersiniz.

Kaslarınızda bir güçsüzlük hissediyorsanız, kol ve bacaklarınız başta olmak üzere vücudunuzun farklı yerlerine kramplar giriyorsa...

Potasyum vücutta sadece enerjinin depolanmasında değil damarlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasında da en etkili isimlerden biri. Potasyumun erken belirtilerinden biri olan yorgunluğa ek olarak kaslarınızda bir güçsüzlük hissediyorsanız, daha da önemlisi kol ve bacaklarınız başta olmak üzere vücudunuzun farklı bölgelerinde kaslarınızın kasıldığını, kramp girdiğini hissediyorsanız potasyum eksikliği çekiyor olabilirsiniz.

Potasyum, çeşitli olumsuz nedenlerle damarların içlerinde oluşabilen plakaların oluşumunu engelliyor, bu sayede kanın damarlarımızda sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Hal böyle olunca potasyum eksikliği söz konusu olduğunda da kan damarlarda sağlıklı bir şekilde ilerleyemeyebiliyor, bu da ilk olarak kendini güçsüzlük, kramp ve kasılmalar şeklinde gösteriyor.

Yüksek tansiyon probleminiz varsa ya da son zamanlarda tansiyonunuz sık sık yükseliyorsa...

Potasyum eksikliğinin en ciddi ve belirgin göstergelerinden biri yüksek tansiyon. Eğer son yıllarda yüksek tansiyon problemiyle uğraşmaya başladıysanız, tansiyonunuzu ölçtürdüğünüzde eskisine göre çok daha yüksek çıkıyorsa ya da tansiyonunuzun yükseldiğine dair belirtileri vücudunuzda gözlemliyorsanız vücudunuzdaki potasyum seviyesini ölçtürmenizde fayda var.

Potasyum, yukarıda da anlattığımız gibi güçlü antioksidan özellikler gösterebilmesi sayesinde damarlarda plakaların oluşumunu engelliyor. Kan basıncı da bu sayede sağlıklı seviyelerde kalıyor. Ama durum potasyum eksikliği olunca kan, sağlıklı bir şekilde olaşacak ortamı bulamayabiliyor, bu durum da kendini ilk olarak yüksek tansiyon sorunu olarak gösteriyor.

Kalp çarpıntısı yaşadığınızı düşünüyor, kalp ritminizde bir bozulma oluştuğunu gözlemliyorsanız...

Potasyum eksikliğinin en ciddi ve hemen harekete geçilmesi gereken belirtilerinden biri kalp çarpıntıları ve ritim bozuluklukları. Eğer ortada bildiğiniz başka hiçbir neden yokken bir anda kalbiniz çarpmaya ya da her zamankinden daha az çarpmaya başlarsa, kalp ritiminizin yavaşladığını ya da hızlandığını düşünüyorsanız bunun sebebi potasyum eksikliği olabilir.

Damarlardaki kanın yaptığı baskının artmasına neden olduğu için bu durum oldukça yaygın olarak yaşanan bir potasyum eksikliği sorunu olabileceği gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle eğer kalp ve damar rahatsızlığınız olduğunu ya da yakın gelecekte olacağını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın, aman diyelim.

Sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız...

Oldukça ilginç gibi gözükse de potasyum eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biri de kabızlık. Eğer ortada bildiğiniz başka bir neden yoksa, beslenme düzeninizi dahi değiştirmemiş olmanıza rağmen kabızlık sorunu yaşamaya başladıysanı ve bu durum sık sık tekrar ediyorsa vücudunuzda potasyum eksikliği olabilir.

Sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek veren bu mineralin vücudunuzda yeterince olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışıp gerekli ölçümleri yaptırabilir, eksikliği durumunda doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Son günlerde eskiye göre çok iştahsız olduğunuzu düşünüyorsanız...

Potasyum minerali iştahımızın yerinde olmasına da yardımcı oluyor. Vücudumuza tepeden tırnağa etki eden bu mineral eksik olduğundaysa tabii ki iştahımız kaçıyor. Eğer son günlerde iştahsızlık sorunu yaşıyorsanız sofraya oturduğunuzda dahi hiçbir şey yemek içinizden gelmiyorsa ve bu durum 2 haftadan uzun süre devam ederse mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Saç dökülmesi, sivilceler ya da cilt sağlığında farklı bozulmalar yaşamaya başladıysanız...

lionesseflatiron

lionesseflatiron

Kanın damarlarda rahatça ve sağlıklı bir şekilde dolaşmasını sağlayan potasyum, vücudumuzda yeteri kadar olmadığında bu durum cilt sağlığımızı da etkiliyor tabii. Kalp ve damar sağlığımız üzerindeki kadar hayati bir önemi olmasa da bu durum da düzenli olarak devam ettiğinde durmak bilmeyen saç dökülmeleri, sivilceler gibi farklı sorunlara neden olabiliyor.

Eğer siz de son zamanlarda, eskiden hiç olmadığı kadar çok bu sorunlarla uğraşmaya başladıysanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin, bizden söylemesi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?