https://davidsuzuki.org/queen-of-green/is-borax-safe/ | davidsuzuki

Mutfaktaki En Büyük Temizlik Yardımcınız Olacak: Boraks Nedir, Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfaktaki, hatta evinizin her köşesindeki temizlik için ideal olan malzemeler arasında gösterilen bir isimden söz edeceğiz size bugün, konumuz: Boraks!

"Boraks nedir, o nasıl isim?" gibi düşüncelerinizden tutun da "Boraks nasıl kullanılır?" sorusuna dek, adını duyar duymaz aklınıza gelen her türlü sorunun cevabı burada.

Boraks nerede satılır, bir zararı var mıdır, bu noktaları da incelemeden, cevap bulmadan geçmeyeceğiz tabii, baştan söyleyelim.

Temizlikte kullanmayı çok sevdiğimiz karbonatları, sirkeleri, limon sularını unutturacak bu mucize ile daha fazla vakit kaybetmeden tanışın, tüm artılarını ve eksilerini öğrenip kullanıp kullanmamaya karar verin.

Kimyasal mı, doğal mı: Boraks nedir?

Türk Dil Kurumu tarafından "Yoğunlaşmış borik asitten türeyen sodyum tuzu" olarak tanımlanan boraks, doğada kendiliğinden bulunan ama kimyasal özellikler de gösteren bir mineral olarak biliniyor.

İlk kez 4 bin yıl önce bulunduğu söylenen boraks adlı bu maddeye toprakta, deniz suyunda, bitkilerde, hatta insan vücudunda rastlanabiliyor. Sodyum, bor, su ve oksijenden oluştuğu bilinen boraks, genel olarak beyaz, girintili çıkıntılı, taşa benzer bir bütün olarak ya da un gibi beyaz bir toz halinde karşınıza çıkmış olabilir. Kimyasal özellikleri bulunan bu madde, asidik ve suda çözünebilen bir yapıda.

Piyasada bulunan birçok temizlik ürününün içinde de kendine yer bulan boraks, evini doğal yöntemlerle temizlemek isteyenlerin en çok kullandığı malzemeler arasında. Neden mi? Çünkü piyasadaki temizlik ürünlerinin içinde boraks haricinde de birçok kimyasal madde bulunduğu biliniyor, doğal olarak bu ürünler hem insan sağlığı hem de evdeki araç-gereçlerin kullanım ömrü için pek tavsiye edilmiyor.

Boraksı kısaca tanıdığımıza göre geçelim bizidaha çok ilgilendiren kısmına, yani boraksın kullanım alanlarına...

Boraksın farklı kullanım alanlarını keşfedin: Boraks nasıl kullanılır?

Boraks mutfak da dahil olmak üzere evi dip köşe temizlemeye karar verdiğinizde birçok alanda kullanabileceğiniz bir madde. Toz şeklinde alarak daha kolay bir şekilde kullanabileceğiniz boraksla neler yapabilirsiniz, hemen anlatmaya başlayalım.

 • Giderlerdeki tıkanıklığı açmak için kullanabilirsiniz. Bir çay bardağından biraz az olacak kadar boraksı giderlerin deliklerinden içeri dökün. Ardından üzerine 750 ml.-1 litre kadar kaynattığınız suyu dökün ve bu şekilde 10 dakika kadar bekletin. Ardından yine lavaboya sıcak su dökerek hem kirlerin hem de tüm boraksın akıp gitmesini sağlayın. İşte bu kadar!
 • Buzdolabı raflarının ve dışının temizliğinde kullanabilirsiniz. 1 litre suyu hafif ılıtın. Bu ılık suyun içine 1 yemek kaşığı kadar boraks ilave edip karıştırarak çözünmesini sağlayın. Ardından bu karışıma temiz bir bez batırıp tamamen ıslanmasını sağlayın. Bezin fazla suyunu süzdürerek buzdolabı raflarını ya da dışını güzelce temizleyin. Özellikle üzerine yanlışlıkla yemek döktüğünüz ve uzun süre kaldığı için inatçı bir hale gelen lekeleri çıkarma konusunda oldukça yardımı olacaktır.
 • Mutfak tezgahlarını temizleyebilirsiniz. 3-4 yemek kaşığı sirkenin içine 1 yemek kaşığı kadar boraks ilave edin. Ardından en az 3 bardak su ekleyin ve güzelce karıştırın. Karışım homojen bir yapıya kavuştuğunda temiz bir sprey şişenin içine aktarın ve tezgahlarınızdaki lekeli alanlara püskürtün. Eğer lekeler çok inatçıysa bu karışımı püskürtükten sonra en az bir 5-10 dakika bekletin. Ardından temiz, nemli bir bezle tezgahı temizleyin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.
 • Tavanlarda, balkonlarda, dolap içlerinde oluşan küfleri temizleyebilirsiniz. Temiz bir sprey şişenin içine 1 litre su ve 1,5-2 çay bardağı kadar bol boraks ilave edin. Güzelce karıştırıp boraksın suyun içinde çözünmesini sağlayın. Ardından küflü bölgelere sıkıp bir süre bekledikten sonra temiz, kuru bir bezle son temizliğinizi yapın. Bu işlem, yeni küflerin oluşumunu da azaltacak, hatta birkaç kez düzenli olarak uygulandığında küf oluşumunu tamamen bitirecektir.
 • Evde, kendi ellerinizle organik bulaşık deterjanınızı hazırlayabilirsiniz. Boraks, bulaşık yıkama konusunda da doğal ürünleri seçenlerin olmazsa olmaz ürünlerinden. Özellikle inatçı lekeler üzerindeki etkileri nedeniyle çok tercih edilen boraksı, çeşitli bitkisel yağlarla bir araya getirerek kendi bulaşık deterjanınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Tam olarak nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz Evde Organik Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da bekleriz.
 • Halılardaki lekeleri boraks kullanarak çıkarabilirsiniz. 1 litre suyun içine 1 su bardağı boraks ilave edip güzelce karıştırın. Ardından temiz bir bezi ya da paspası bu karışıma batırıp çıkarın. Fazla suyunu süzdürdükten sonra halınızı temizleyin. Özellikle kahve, çay gibi inatçı lekeler ve sakız gibi halıya yapışıp kalan malzemeleri çıkartmada oldukça etkili olacaktır. Son olarak halınızı duru suyla güzelce durulamayı da ihmal etmemelisiniz tabii.
 • Çöp kutularından yükselen kötü kokulardan ve kalıcı lekelerden kurtulabilirsiniz. Çöp kutunuzu tamamen boşaltın. Ardından içine 500 ml. su ve yarım su bardağı borakstan oluşan karışımı dökün. Bu şekilde bir yarım saat bekletin ve çöp kutunuzu durulayın. Lekelerin gittiğini göreceksiniz. Dilerseniz çöp kutunuza çöp poşeti geçirmeden önce içine biraz boraks serperek kötü kokuların hiç oluşmamasını da sağlayabilirsiniz.
 • Banyo ve tuvalet temizliğinde de borakstan yardım alabilirsiniz. Tıpkı yukarıda anlattığımız tezgah temizleme ve giderleri açma özelliğinden banyo ve tuvaletlerinizde de yararlanabilirsiniz. Benzer karışımları hazırlayarak dilerseniz banyodaki giderlerinizi açın, dilerseniz banyo ve tuvaletlerde yer alan klozet, küvet, duşakabin gibi alanları temizleyin. Pas ve kalıcı kirlerden boraks sayesinde kolayca kurtulduğunuzu göreceksiniz.
 • Nereden bulacağız biz bu boraksı: Boraks nerede satılır?

  Son yıllarda popüler olan ve bir tür oyun hamuruna benzeyen "slime" yapımında kullanılması nedeniyle daha kolay erişilebilir bir hale gelen boraks, onu yıllardır evinde temizlik ürünü kullananların da eklenmesiyle aslında tahmin ettiğinizden daha kolay erişilebilir bir madde. Temizlik için kullanmak isterseniz boraksa aktarlardan ya da eczanelerden kolayca ulaşabilirsiniz.

  Aynı şekilde bu tür ürünlerin satışının yapıldığı online alışveriş sitelerinden de temin edebilirsiniz. Ancak dikkat, boraks alacağınız yerin güvenilir olmasına dikkat etmeli, boraks adı altında başka bir şey almadığınızdan emin olmalısınız, aman diyelim.

  Boraks zararlı mı, haberdar olmalı: Boraksın zararları nelerdir?

  davidsuzuki

  davidsuzuki

  Boraks her ne kadar doğal bir ürün olarak bilinse de kimyasal özellikler gösterdiği için kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle alerjik ve hassas bir bünyesi olanların mutlaka bu ürüne karşı bir alerjisi olmadığını doktoruna teyit ettirmesi, doktor onayı almadan kullanmaması da oldukça önemli.

  Ele doğrudan temasının önerilmediği bu ürünü kullanırken ellerinize eldiven takarak önlem almanız da önemli.

  Aynı şekilde toz halindeki boraksı solumamaya da özen göstermelisiniz, bizden söylemesi.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  fblinil17 Kasım 2020 19:44
  Tesekkür ederim...
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?