makarna-haslamanin-puf-noktalari-2

Yapışmadan, Hamurlaşmadan Pişsin: Makarna Haşlamanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Anne elinden çıkan o bol salçalı makarnayı hep gönlümüzde ayrı tuttuk. Şeflerin taze taze açtığı, farklı soslarla pişirdiği makarnalar yapıldı. Öğrenci evlerinin kadim kurtarıcısı oldu. Ana yemek olarak ya da ana yemek yancısı olarak da çok kez misafir oldu sofralara. Her evde, her restoran menüsünde karşımıza çıkan makarnaları pişirmedeki en önemli aşaması haşlanması. Makarna doğru bir şekilde haşlanmadığı zaman ne yazık ki lezzetini kaybediyor ve soslarla istenilen şekilde buluşmuyor. Bazen çok çiğ bazen de çok hamur bir şekilde kalabiliyor. Gelin bugün lezzetini kaybetmeden pişen makarnaların sırlarını hep birlikte öğrenelim. Karşınızda: Makarna haşlamanın püf noktaları!

Makarna haşlamanın püf noktaları

makarna-haslamanin-puf-noktalari

Hangi makarna çeşidini haşlayacak olursanız olun ilk aşama tencere seçimi ve su ilavesi. Makarnanın miktarı farketmez, makarna haşlarken mutlaka geniş bir tencere kullanmaya özen gösterin. Makarna haşlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise su kullanımı. Mutlaka bolca su ilave edin ve suyun fokur fokur kaynamasına özen gösterin. Sıcak su değil, oda sıcaklığında su ilave edip kaynamaya bırakın. Suyunuz o şekilde kaynamadan makarnalarınızı ilave etmeyin.

makarna-haslamanin-puf-noktalari-1

Suyu ocağa aldığınızda hafif ısınmaya başladığında mutlaka tuzunu da ekleyin. 1 paket makarna için 1 tatlı kaşığı dolusu tuz yeterli olacaktır. Tuz, makarnanın daha lezzetli olmasını sağlar.Tuzsuz makarna haşlarsanız lezzeti yerinde olmayacaktır. Makarna suyuna yağ koymamanızı öneririz. Çünkü yağ ilave edilen durumlarda makarnaların yüzeyi yağlanıyor ve sosu içine tam olarak çekemiyor. Makarnaları kaynayan suya ilave ettikten sonra ara ara karıştırarak birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.

makarna-haslamanin-puf-noktalari-2

Makarnanızı paketin arkasında yazan süreler dahilinde pişirmeye özen gösterin. Daha çok pişmiş olsun derseniz bir tık daha fazla pişirebilirsiniz. Makarnalarınız piştikten sonra suyun bir kısmını mutlaka sosta kullanmak için ayırın. Ardından makarnanızı süzdürün. Makarnanın sosunda makarnanın lezzeti ve nişastası bulunduğu için soslara ilave edildiğinde daha yoğun bir lezzet elde etmenize yardımcı olacaktır. Makarnanızı süzdükten sonra kesinlikle soğuk suya tutmayın. Hafifçe alt üst karıştırın ve vakit kaybetmeden sosuyla buluşturun. Sosuyla ne kadar erken buluşturursanız lezzeti o kadar enfes olacaktır. Makarnanın haşlandıktan sonra soğumadan birleştirme işleminin mutlaka yapılması gerekiyor. Aklınızda bulunsun. Makarna sosuyla buluşunca afiyetle tüketilmeye hazır. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?