karamelize-sogan-nasil-yapilir3

Yakmadan, Tüm Püf Noktalarıyla: Soğan Nasıl Karamelize Edilir?

Favorilerime
Ekle

Dünya mutfaklarında sıkça kullanılan karamelize soğan, tariflerin lezzetini arttıran en nefis tatlardan da biri. Zamanla ülkemizdeki tariflerde ve restoran menülerinde de yerini aldı. Özellikle hamburgerle özleştirilen karamelize soğan, hafif şekerli, uzun uzun pişmiş tadıyla meşhur. Yenildiği zaman soğanın bildiğimiz o acı tadı yerine şekerli lezzeti hissediliyor ve yapımı da önemli püf noktaları içeriyor. Yakmadan, tam kıvamında karamelize soğanlar yapalım hadi! Sadece hamburgerler de değil, salatalarda, çorbalarda, pizzalarda, tartlarda, kişlerde bu enfes lezzeti kullanabilirsiniz. Özellikle et yemeklerinizin yanına da pek yakışır.

Soğan nasıl karamelize edilir?

karamelize-sogan-nasil-yapilir

Soğan bilinenin aksine acı değil, aslında şeker oranı oldukça yüksek bir kök sebze. İçindeki şeker, pişirilme şekline göre daha çok açığa çıkıyor. Bu da soğanların daha şekerli ve hafif karamelize olmasını sağlıyor. Karamelize soğan, yanık soğan değildir. Pişirilme şekli olarak ağır ateşte uzun süre kavurmak oldukça önemli. Bu tarifi hazırlarken şeker bakımından daha zengin soğanları seçebilirsiniz. Dilediğiniz herhangi bir soğanla hazırlayabilirsiniz. Mor soğan ya da gümüş soğanla hazırlandığında çok daha nefis olacaktır. Bizden önermesi.

karamelize-sogan-nasil-yapilir1

Karamelize soğan yapmak için soğanlarınızı ince ince, yarım ay şeklinde doğrayın. Ardından da tavanıza aktarın. Yanmaz yapışmaz, kalın tabanlı bir tava kullanmanız daha nefis bir karamelize soğan elde etmenizi sağlar. Eğer varsa demir döküm tava ya da tencere kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu aşamada çok az miktarda zeytinyağı ya da sıvı yağ ilave edebilirsiniz. Tereyağı çok kolay yanabildiği için tereyağı koymamanızı öneririz.

karamelize-sogan-nasil-yapilir2

Ardından orta-kısık ateşte soğanlarınızı sotelemeye başlayın. Ara ara karıştırarak soğanlarınızın yumuşamasını sağlayın. İçerisine çok az miktarda şeker ilave edin. Şeker ilavesi etmeden de yapabilirsiniz ancak şeker eklemek çok daha kısa sürede karamelize olmasını sağlar. Soğanlarınızın sularını salmaya başlayacak. O aşamada şekeri ilave ettiğinizde daha nefis bir şekilde pişecektir.

karamelize-sogan-nasil-yapilir3

Soğanlar iyice sularını salıp çektiğinde ve renkleri kahverengi bir hale gelince soğanlarınız hazır demektir. Bu süreç ortalama 20 dakikanızı alır. Ancak şeker ilave etmeden ve çok daha fazla miktarda soğanı karamelize etmek isterseniz daha uzunca bir süre karıştırmanız gerekecektir. Soğanı yaparken hafif yandığını düşünüyorsanız içerisine az miktarda yağ ilavesinde bulunabilirsiniz. Hazırladığınız karamelize soğanı dinlendirdikten sonra dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?