borek-sosu-nasil-yapilir4

Kurumadan Pişmeleri İçin: Börek Sosu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Şöyle yufkaları incecik açılmış bir böreğin lezzeti hep çok başka oldu. Çayın yanında, sabah kahvaltısında, akşam yemeğinde kısacası günün her saatinde afiyetle yemelik en nefis tariflerden börekler. Ancak vakit azlığından elde tek tek yufkaları açılamıyor artık. Açanlarımız da kimi zaman pişirme aşamasında sorunlar yaşayabiliyor, börekleri diledikleri şekilde olmayabiliyor. Hazır yufka kullananların el açması tadında börekler yapabilmesi için işin çok önemli bir sırrı var. Yine el açması börekler için de bu sır özellikle pişirme süreci için oldukça önemli. O sır, börek sosunda saklı! Hadi gelin. Tüm detaylarıyla her böreğe uygun olacak börek soslarını hazırlayalım.

 

Börek sosu nasıl yapılır?

borek-sosu-nasil-yapilir1

İsterseniz el açması börek yapın isterseniz de hazır yufkadan börek yapın mutlaka nefis mi nefis soslara ihtiyacınız olacak. Bu soslar yufkaların hem daha çok lezzetlenmesini sağlıyor, hem de pişerken yufkaların kurumadan pişmesine yardımcı oluyor. Yine üzerinin nar gibi kızarmasını istiyorsanız sossuz börek yapmayın deriz. Peki nedir bu sosun sırları derseniz içinde mutlaka yoğurt ya da süt kullanmak ilk sır. Bu iki malzemeden birini mutlaka kullanın ki böreklerinizin malzemelerini birlikte tutan ve lezzetlendiren bir sos olsun.

borek-sosu-nasil-yapilir2

Ardından yine sosların malzemelerini birleştirmek için yumurta kullanabilirsiniz. Böreklerinizin boyutlarına göre 1 ya da 2 yumurta ilave etmek yeterli olacaktır. İşin bir sırrı daha var. O da soda kullanmak. Özellikle puf puf kabarmış börekler hazırlamak istiyorsanız mutlaka soda ekleyin. Tüm malzemeleri de mutlaka oda sıcaklığında kullanın. Dilerseniz süt-soda-sıvı yağ- yoğurt, yoğurt-soda-sıvı yağ yumurta ya da yoğurtla sütü birlikte de kullandığınız soslar hazırlayabilirsiniz.

borek-sosu-nasil-yapilir3

Bu sosun içine dilerseniz sıvı yağ yerine eritilmiş tereyağı da ekleyebilirsiniz. Ardından güzelce çırpıp yufkalarınızın her katına döküp yayın. Her tarafına sos yedirmeye çalışın. Tüm katları yaptıktan sonra üzerine de sostan mutlaka gezdirin. Bu şekilde üzeri de nar gibi kızaracaktır.

borek-sosu-nasil-yapilir4

Ardından böreğinizi bu soslu haliyle buzdolabında dinlendirin. Sosu güzelce içine emen börekler enfes olacaktır. Pişirdikten sonra lezzetine doyamayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?