Puf Puf Kabaran Hamur İşlerinin Sırrı Onda Saklı: Tepsi Mayası Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Puf puf kabaracak mis kokulu poğaçalar, ekmekler ve daha neler neler... Sadece düşüncesi bile midemizden gurultular yükselmesine sebep oluyorsa, o yumuşacık ve tam kıvamında kabarmış hamur işlerinden bir türlü vazgeçemiyorsak sebebimiz çok!

Peki onları evde hazırlarken tam da istediğiniz gibi kabarmalarını sağlamanın yolu nedir dersiniz? Tabii ki tepsi mayası! Belki şu ana dek birçok tarifte karşınıza çıktı ama fark etmediniz ya da "Bu da neymiş" diye düşünüp o mühim adımı geçtiniz... Bundan böyle yaptığınız tüm mayalı hamur işlerinde bu adımı uygulamak isteyeceğinizden ise eminiz.

Tanıyınca ne kadar önemli olduğunu fark edeceğiniz tepsi mayası nasıl yapılır, nelere dikkat etmeli hemen anlatalım. Buyursunlar...

İçindekiler

 • Tepsi mayası nedir, ne işe yarar?

tepsi-mayasi-nedir

Şu ana dek birçok tarifte karşınıza çıkmış olması olası tepsi mayası, en kısa tanımıyla, hazırladığınız mayalı hamuru bir süre boyunca pişireceğiniz tepside bekleterek mayalanmasını sağlamaktan ibaret aslında. Yani "tepsi mayası" temelde tek başına bir tarif değil, yalnızca bir tarifin önemli adımlarından biri. Bu sebeple mayalı hamurla hazırladığınız poğaçalardan ekmeklere, birçok tarifte bu adımı uygulayabilirsiniz.

"Tepsi mayası ne işe yarıyor ki?" diyenler ve adını ilk kez duyanlar için de faydasını hemen söyleyelim: Tepsi mayası hamur işlerinin tam da istediğiniz gibi puf puf kabarmasını sağlıyor. Hazırladığınız mayalı hamuru tabii ki öncesinde, henüz karıştırma kabındayken zaten mayalanması için bir süre bekletiyorsunuz ve hamur, kabarmaya başlıyor. Kabına sığmayacak kadar kabarsa dahi ardından o hamura elinizle şekil verip pişireceğiniz fırın tepsisine alınca, elinizle müdahale ettiğiniz için pofudukluğunu bir miktar kaybetmiş oluyor, bildiğiniz gibi. İşte bu aşamada uygulayacağınız tepsi mayalanması adımıyla hamur, yeniden pofudukluğuna kavuşmuş oluyor. Henüz pişmeden tam da istediğiniz gibi kabaran hamuru ardından fırına atıp pişirdiğinizde ise istediğiniz kıvam ve dokuyu çok daha kolay bir şekilde elde edebiliyorsunuz.

 • Tepsi mayası nasıl yapılır?

recipetineats

recipetineats

Tepsi mayasının ne olduğunu anlattığımıza göre, geçelim tepsi mayası nasıl yapılır kısmına. Yukarıda da söylediğimiz gibi tepsi mayası tek başına bir tarif değil ancak tariflerin bu adımını uygularken dikkat etmeniz gerekenler var. Şöyle ki:

 • Tepsi mayası adımına geçmeden önce hazırlayacağınız hamur için kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olmalısınız. (Tarifte aksi bir durum belirtilmiyorsa)
 • Mayanın aktive olmasına destek olacak süt ya da su gibi malzemelerin ise oda sıcaklığından daha ılık bir sıcaklıkta olması gerektiğini unutmamalısınız.
 • Un başta olmak üzere tarifte yer alan kuru malzemeleri eleyerek kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Tüm bu adımları tamamlayıp ele yapışmayan mis gibi bir hamur hazırladığınızda önce karıştırma kabının içinde, üzerini hafif nemli bir bezle örterek mayalanmaya bırakmalısınız.
 • Bu klasik mayalama adımının ardından, hamuru son bir kez yoğurup yapacağınız poğaça ya da ekmeklere ellerinizle şekil vermeye başlayın, eğer istiyorsanız bu aşamada içine iç harcını ilave etmeyi de unutmayın ve hamuru porsiyonlayıp pişireceğiniz fırın tepsisine yerleştirmeye başlayın.
 • "Tepsi mayası" adımını uygulamaya başlayacağınız bu aşamada hamurlarınızı tepsiye yerleştirirken aralıklar bırakın ve hamurların birbirlerine değmemelerini sağlayın.
 • Aralıklarla yerleştirdiğiniz hamurlarla dolu tepsiyi hemen pişirmek için fırına atmayın ve bir süre tepsi mayalanması olması için bekletin. Yukarıda da gördüğünüz gibi bir süre sonra tepsideki henüz pişmemiş haldeki hamurlarınız puf puf kabaracak.
 • İşte bu tepsi mayalanmasını sağladıktan sonra hamurlarınıza elinizle hiç müdahale etmeden tarifte belirtilen sıcaklıkta ısıttığınız fırına pişmeye gönderebilirsiniz. Böylece mayalı hamurunuz en pofuduk haliyle pişecek, tam da istediğiniz gibi yumuşacık, puf puf olacak. Mis.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  mathie15 Kasım 2020 19:36
  Olmayan hamurlara daha bugün öfkelenirken yazının karşıma çıkması manidar oldu :) deneyeceğim!
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?